Kotipoliisin kuvaamaa

http://img123.echo.cx/img123/8892/skeletor3wj.jpg
Uhkailkaas taas vähän että saan lisää motivaatio kuvaamiseen.
102723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kun pitää sammakoita kuvailla ?

Äänestä
  • Sivulle pääsee kun avaa selaimen erikseen ja kopioi siihen linkin. Eli ei mene suoraan tuosta linkistä.

    Äänestä

Oletan, että olet kysynyt kuvauskohteiltasi luvan kuvien julkaisuun?

Näissä julkituntiasioissa on semmoinen ropleemi, että julkaisijalla pitäisi olla paitsi oikeudet kuviin, myös kirjallinen lupa kuvattavilta, jos he ovat tunnistettavissa.

Tuppaa unohtumaan tässä nettimaailmassa, kun kaikki on ilmaista.

Äänestä
  • Höpö höpö,
    julkisella paikalla voit kuvata ketä tahansa, ja ilman lupaa julkaista.

    Äänestä

  • Niin ja sitten pitää muistaa, että kuvattavalla on oikeus yhteen puhelinsoittoon... eiku sehän olikin elokuvissa.

    Vakavasti ottaen julkisella paikalla kuvailuun ei tarvita lupaa. Kuvia saa myös levitellä halunsa mukaan. Sen sijaan jonkun henkilön julkinen syyttäminen rikoksesta saattaa olla laitonta.

    Äänestä

  • ...

    Äänestä

Suuntavilkku kun on vähän "toimii - ei toimi - toimii - ei toimi" -väline. Stillistä ei näe onko sitä käytetty vai oletko vain räpännyt kuvan kun se ei ole "toiminut"... :-)

Sinänsä tuo on aika yleistä, mutta lähinnä ärsyttävää. Itse en tietenkään tee tietä jollekin kaistanvaihtajalle jolla ei vilkku toimi (ollenkaan), mutta kyllä ne osaavat yleensä sellaisen välin katsoa johon mahtuvat - no, eivät aina.

Ota mielummin kuvasarja jostain tyypistä joka on kääntymässä risteyksessä mutta vilkku ei toimi. Siinä on todella tyhmiä ihmisiä liikkeellä...

Äänestä
  • ....

    Äänestä

Miksi otat noita kuvia? Haluatko ryhtyä poliisiksi sitten kun susta tulee iso? Vai haetko näiden nettifriikkien hyväksyntää sille, kun olet taas julkistanut tuollaisia kauheita rikollisia? Eikö äiti ole taputtanut sua pepulle, kun olet mennyt nukkumaan, että on täytynyt tuollaiseen ryhtyä? Keksi jotain hyödyllisempää tekemistä elämääsi vai aiotko viettää loppuelämäsi noita kuvia ottaen ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kotipoliisi kirjoitti:

http://img123.echo.cx/img123/8892/skeletor3wj.jpg
Uhkailkaas taas vähän että saan lisää motivaatio kuvaamiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu