Perintätoimistojen muistutukset velalliselle

Anonyymi-ap

Miten se nyt menee. Jos perintätsto on edellisen kerran muistuttanut velasta lokakuussa 2020 ja nyt lähes 4v myöhemmin vasta seuraavan kerran, onko saatava vanhentunut vai olenko velvollinen tämän hoitamaan?kyse velkajärjestely saatavasta, jonka luulin jo hoitaneeni. Uo.n kautta maksoin kaiken velkajärjestelyn saatavista, mutta tämä velka ei kuulemma ole koskaan uo.hon heiltä mennyt, vaikka VJ raukesikin vuosia sitten... kiitos asiallisista vastauksista.

2

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ei yli 3 vuoteen ole velasta muistuttettu voit kiistää sen. Suomessa vaan on se vika että riitatilanteissa tunnutaan uskovan perintätoimiston huijareihin ihan tosta vaan jos ne väittää muistuttaneensa. Silloin pitää vaatia niitä se todistamaan. Tämän takia ei kannata ikinä vastata niille puhelimessa eikä avata niiden lähettämiä s-posteja ollenkaan vaan jos sellaisia näkee, poistaa ne avaamatta ja sanoo että menivät roskapostin mukana bittiavaruuteen automaattisesti.

    • Anonyymi

      Katsastustoimiston ja te-laitoksen käytännöt ei aina ole menneet yksiin nekään. Mutta päivät tulivat todistamaan ihmisen petosta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      9
      1176
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe