Eläke iän täyttyessä loppuu työnteko uudistus on huono ja syrjivä

Anonyymi-ap

Täytyy sanoa, että nämä eläkeheikennykset ei kannusta millään muotoa enää tekemään töitä varsinaisen eläkeiän tullessa voimaan. Vielä 10 vuotta sitten ajattelin voi tehdä muutaman vuoden yli muttei enää. Syy tähän miksen tee töitä on yksiselitteisesti törkeä alimman eläkeiän nostaminen näiden uudistuksien myötä.

Ennen uudistuksia se oli 63,3 V että pääsi aikasintaa eläkkeelle. Uudistusten jälkeen 67,1 v vuotta.

Jos hallitus meinaa, että jatkan töissä vielä 67 ikävuoden jälkeen se erehtyy pahemman kerran ja tehkööt uudistuksia nostakoon ikää. Aina pääsee työkyvyttömyyseläkkeelle tarvittaessa voi alkaa mielenterveyssairaaksi sillä pääsee vakituisesti työkyvyttömyyseläkkeelle, sillä enää 67 vuotiaana ei ole mitään väliä aion nauttia loppuvuosistani jollain eläkkeellä olkoot sitten vaikka työkyvyttömyyseläke.

Tähän hallitus ajaa ihmisiä törkeästi meidän kustannuksella haalitaan kassaan rahaa. Terveys on tärkeä asia ja ihmisen kuuluu saada nauttia 65 ikävuoden jälkeen eikä raataa tuolla niskalimassa töitä kun koko ajan heikennetään työssäoloehtojakin ja suunta on alemmat palkat. Näiden uudistusten takana ovat hyvin tienaavat ihmiset, jotka varmistelevat itselleen parempia eläkevuosia pienipalkkaisten kustannuksella.

Kunta sektori on pahin voittoa tekevä sektori, jossa työntekijän panos on näennäisesti tärkeä, mutta massa volyymilla palkataan lisää matalapalkka ihmisiä paikkaamaan poissaolijoita.

Onkohan hallitus laskenut suhteessa säästöihinsä nähden, että paljonko tulee kuluja kun ihminen poltetaan loppuun johan televisiossa sanottiin mielenterveys tilastojen kasvaneen ja sairauspoissaolojen. Tämän pitäisi herättää päättäjät, että säästäminen tulee tehdä toista kautta kuin ihmisten kustannuksella.

Tietääkö kukaan paljonko rahaa menee hallituksen toimesta toisarvoisiin hankkeisiin ja kehitysapuihin ym.

3

447

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "ihmisen kuuluu saada nauttia 65 ikävuoden jälkeen eikä raataa tuolla niskalimassa"

      Yhyy. Äläpä kuitenkaan huolehdi, kyllä me nykyiset kolmikymppiset teidän eläkkeet maksellaan. Itselläni eläkeikä on 70v, ja kuvitteletko että päästään eläkkeelle vielä sittenkään, puhumattakaan että terveenä?

      Sitähän minäkin.

      • Anonyymi

        Suomalaisten miesten elinikä on 77 v , ei sitä kovin kauaa ehdi eläkkeellä olla.


    • Anonyymi

      Eläkeiän nosti Sipilän hallitus, se haluttiin palauttaa asteittain tuohon alimpaan 65 v
      Minun edesmennyt isäni pääsi eläkkeelle 65 v, oli 1926 synt sillon alin eläkelakia oli 65 v
      Oliko se Vanhasen hallitus joka alensi eläkeiän 65v tuohon 63 v.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      71
      1777
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      26
      1277
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1172
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      682
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      655
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      591
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      62
      540
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      27
      498
    15. 36
      494
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe