Täytyy sanoa, että nämä eläkeheikennykset ei kannusta millään muotoa enää tekemään töitä varsinaisen eläkeiän tullessa voimaan. Vielä 10 vuotta sitten ajattelin voi tehdä muutaman vuoden yli muttei enää. Syy tähän miksen tee töitä on yksiselitteisesti törkeä alimman eläkeiän nostaminen näiden uudistuksien myötä.
Ennen uudistuksia se oli 63,3 V että pääsi aikasintaa eläkkeelle. Uudistusten jälkeen 67,1 v vuotta.
Jos hallitus meinaa, että jatkan töissä vielä 67 ikävuoden jälkeen se erehtyy pahemman kerran ja tehkööt uudistuksia nostakoon ikää. Aina pääsee työkyvyttömyyseläkkeelle tarvittaessa voi alkaa mielenterveyssairaaksi sillä pääsee vakituisesti työkyvyttömyyseläkkeelle, sillä enää 67 vuotiaana ei ole mitään väliä aion nauttia loppuvuosistani jollain eläkkeellä olkoot sitten vaikka työkyvyttömyyseläke.
Tähän hallitus ajaa ihmisiä törkeästi meidän kustannuksella haalitaan kassaan rahaa. Terveys on tärkeä asia ja ihmisen kuuluu saada nauttia 65 ikävuoden jälkeen eikä raataa tuolla niskalimassa töitä kun koko ajan heikennetään työssäoloehtojakin ja suunta on alemmat palkat. Näiden uudistusten takana ovat hyvin tienaavat ihmiset, jotka varmistelevat itselleen parempia eläkevuosia pienipalkkaisten kustannuksella.
Kunta sektori on pahin voittoa tekevä sektori, jossa työntekijän panos on näennäisesti tärkeä, mutta massa volyymilla palkataan lisää matalapalkka ihmisiä paikkaamaan poissaolijoita.
Onkohan hallitus laskenut suhteessa säästöihinsä nähden, että paljonko tulee kuluja kun ihminen poltetaan loppuun johan televisiossa sanottiin mielenterveys tilastojen kasvaneen ja sairauspoissaolojen. Tämän pitäisi herättää päättäjät, että säästäminen tulee tehdä toista kautta kuin ihmisten kustannuksella.
Tietääkö kukaan paljonko rahaa menee hallituksen toimesta toisarvoisiin hankkeisiin ja kehitysapuihin ym.
Eläke iän täyttyessä loppuu työnteko uudistus on huono ja syrjivä
3
438
Vastaukset
- Anonyymi
"ihmisen kuuluu saada nauttia 65 ikävuoden jälkeen eikä raataa tuolla niskalimassa"
Yhyy. Äläpä kuitenkaan huolehdi, kyllä me nykyiset kolmikymppiset teidän eläkkeet maksellaan. Itselläni eläkeikä on 70v, ja kuvitteletko että päästään eläkkeelle vielä sittenkään, puhumattakaan että terveenä?
Sitähän minäkin.- Anonyymi
Suomalaisten miesten elinikä on 77 v , ei sitä kovin kauaa ehdi eläkkeellä olla.
- Anonyymi
Eläkeiän nosti Sipilän hallitus, se haluttiin palauttaa asteittain tuohon alimpaan 65 v
Minun edesmennyt isäni pääsi eläkkeelle 65 v, oli 1926 synt sillon alin eläkelakia oli 65 v
Oliko se Vanhasen hallitus joka alensi eläkeiän 65v tuohon 63 v.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k323738Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet511659- 731359
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751191Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1721047Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911041- 84925
Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua39807Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?49771- 39750