ainakin bussikuski sai palkkansa
https://www.iltalehti.fi/tyoelama/a/9b0718f3-f622-4e58-bb1d-48c5c258aae9
Bussinkuljettaja oli vaatinut yritykseltä reilun 14 000 euron palkkasaatavia. Kun niitä ei kuulunut, hän vei asian oikeuteen. Lapin käräjäoikeus ratkaisi tapauksen kuljettajan eduksi sillä seurauksella, että kuljetusyritys joutui asiamiehensä kanssa maksamaan palkkasaatavien lisäksi myös lähes 100 000 euroon nousseet oikeudenkäyntikulunut.
Palkkasaatavat voi saada jälkeenpäin
8
272
Vastaukset
- Anonyymi00003
se on eri asia kun,
bussikuskit kuuluu ammattiyhdistysliittoon, on kiinteät palkat ja työajat,
taksikuskeilla on joustavat työajat ja provikkapalkat joita ovat itse halunneet, eikä halua kuulua mihinkään liittoon.- Anonyymi00005
Tilaajavastuusopimus, palkkalaki ja työaikalaki velvoittaa kaikkia. Myös provikalla työskentelevät ovat aina oikeutettuja lakisääteisiin palkanlisiin.
Voimassa myös järjestäytymättömällä taksialalla.
Kysy ihan mistä lakitoimistosta tahansa niin saat varmistuksen.
Provikalla työskenteleminen on ainut mitä tarjotaan koska näin työnantaja voittaa kuluissa. - Anonyymi00008
Anonyymi00005 kirjoitti:
Tilaajavastuusopimus, palkkalaki ja työaikalaki velvoittaa kaikkia. Myös provikalla työskentelevät ovat aina oikeutettuja lakisääteisiin palkanlisiin.
Voimassa myös järjestäytymättömällä taksialalla.
Kysy ihan mistä lakitoimistosta tahansa niin saat varmistuksen.
Provikalla työskenteleminen on ainut mitä tarjotaan koska näin työnantaja voittaa kuluissa.Provikalla työskenteleminen on ainut mitä tarjotaan, koska muu ei ole mahdollista pienten tuottojen vuoksi. Edelleen sanon: Älkää alkako taksirengeiksi. Kukaan ei siihen pakota. Etsikää kunnon työpaikka, hommatkaa oma taksi, tai lopettakaa valittaminen.
- Anonyymi00004
Minä saan aina palkan jälkikäteen, isäntä maksaa sen minulle joka kuun lopussa. Ei tarvitse viedä oikeuteen.
- Anonyymi00006
Taksinkuljettajien työtunnit ja ajat ovat todennettavissa jälkikäteen keskuksen koneelta tai mittarin muistista suoraan.
Näihin on tulossa nyt valvontaa. Jokaisen kuljettajan työaika tallentuu automaattisesti pilveen viranomaisten seurantaa varten.
Siinä on moni kohta ihmeissään. Tämäkin on itse aiheutettua. Liikaa liikenneonnettomuuksia ja asiakkaiden turvallisuuden vaarantamista on ollut. moni taksinkuljettaja tekee 7 päivää viikossa töitä. Siihen on tulossa nyt loppu. - Anonyymi00009
Anonyymi00006 kirjoitti:
Taksinkuljettajien työtunnit ja ajat ovat todennettavissa jälkikäteen keskuksen koneelta tai mittarin muistista suoraan.
Näihin on tulossa nyt valvontaa. Jokaisen kuljettajan työaika tallentuu automaattisesti pilveen viranomaisten seurantaa varten.
Siinä on moni kohta ihmeissään. Tämäkin on itse aiheutettua. Liikaa liikenneonnettomuuksia ja asiakkaiden turvallisuuden vaarantamista on ollut. moni taksinkuljettaja tekee 7 päivää viikossa töitä. Siihen on tulossa nyt loppu.Toiveajattelua. Halpoja takseja halutaan edelleen keinoja kaihtamatta. Taksialallakaan ei saada Stockmannin laatua Anttilan hinnalla, vaikka taksiuudistuksen äänekkäimmät kellokkaat tuotakin tietämättömille katteettomasti lupailivat aikoinaan.
- Anonyymi00010
Taksiuudistus oli hyvä, mutta jätkät pilasi. Aivan kuten kommunismi: Aate hyvä - jätkät pilas.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053784Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.892178Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611203- 531095
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä36948