Tesla ,Tyyppivioille ei erityisiä sääntöjä

Anonyymi-ap

Teslan lämpöpumppuihin liittyvät ongelmat eivät ainakaan toistaiseksi näy Kilpailu- ja kuluttajavirastoon tai kuluttaja-asiamiehelle tulevissa yhteydenotoissa, kertoo KKV:n johtava asiantuntija Jari Suurla. Kuluttaja-asiamiestä ei ole myöskään pyydetty avustamaan kuluttajaa Teslaan kohdistuvissa kanteissa.

Suurla ei ota kantaa ongelman laajuuteen, mutta toteaa yleisellä tasolla, että jos vastaavia vikoja alkaisi tulla ilmi enemmän, kyse voisi olla tyyppiviasta. Kuluttajansuojalaki ei tunne tyyppivian käsitettä, eikä tyyppivikojen hyvittämiselle ole erillisiä suosituksia tai käytäntöjä. Jos tavaran virheen kynnys ylittyy, lähtökohta on, että tyyppivika voidaan hyvittää samoin perustein kuin muutkin virheet.

Hyvitystä voi vaatia kuluttajaneuvonnan tai kuluttajariitalautakunnan kautta, jos myyjän kanssa ei synny sopua.

”Tyyppivikojen kohdalla on aina paras vaihtoehto, jos valmistaja myöntää vian ja hoitaa sen oma-aloitteisesti kuntoon. Oikeudenkäynti maksaa aina hävinneelle osapuolelle”, Suurla sanoo.

Asianajaja Mikko Heinonkosken Teslaa vastaan kaavailema oikeusjuttu ei ole varsinainen joukkokanne, sillä sellaista ei ole Suomessa. Kyse olisi siis erillisistä, samaan vastaajaan kohdistuvista kanteista, jotka voidaan käsitellä tuomioistuimessa yhdessä. Suurlan mukaan menettelyn etuna on, että se voisi tuoda kuluttajille neuvotteluvoimaa ja säästää kuluissa.

Suomessa on käytössä myös ryhmäkanne, mutta sen voi nostaa vain kuluttaja-asiamies. Ryhmäkannetta ei ole nostettu Suomessa kertaakaan.

Autoliiton kustantama Moottori-lehti ylläpitää vikatietolistaa Suomen suosituimpien automerkkien mahdollisista tyyppivioista. Sen tiedot perustuvat muun muassa kotimaisiin, saksalaisiin ja brittiläisiin tietolähteisiin. Listasta ei löydy mainintoja Teslan Model 3:n tai Model Y:n tyyppivioista.

0

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

        Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
        Maailman menoa
        126
        3880
      2. onko kaivattusi

        vaarallinen? :D
        Ikävä
        79
        3187
      3. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

        Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
        Maailman menoa
        56
        3185
      4. Haluaisin rakastaa sinua

        Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
        Ikävä
        19
        3125
      5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

        Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
        Maailman menoa
        6
        3041
      6. Menen nyt koisimaan

        Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
        Ikävä
        29
        2815
      7. Olisiko sinulla

        Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
        Ikävä
        54
        2557
      8. Pieni galluppi

        Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
        Ikävä
        66
        2296
      9. Mitä tuntemuksia

        Rakkaasi ääni herättää?
        Ikävä
        19
        2287
      10. Tiedätkö mihin

        Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
        Ikävä
        41
        2141
      Aihe