Tesla ,Tyyppivioille ei erityisiä sääntöjä

Anonyymi-ap

Teslan lämpöpumppuihin liittyvät ongelmat eivät ainakaan toistaiseksi näy Kilpailu- ja kuluttajavirastoon tai kuluttaja-asiamiehelle tulevissa yhteydenotoissa, kertoo KKV:n johtava asiantuntija Jari Suurla. Kuluttaja-asiamiestä ei ole myöskään pyydetty avustamaan kuluttajaa Teslaan kohdistuvissa kanteissa.

Suurla ei ota kantaa ongelman laajuuteen, mutta toteaa yleisellä tasolla, että jos vastaavia vikoja alkaisi tulla ilmi enemmän, kyse voisi olla tyyppiviasta. Kuluttajansuojalaki ei tunne tyyppivian käsitettä, eikä tyyppivikojen hyvittämiselle ole erillisiä suosituksia tai käytäntöjä. Jos tavaran virheen kynnys ylittyy, lähtökohta on, että tyyppivika voidaan hyvittää samoin perustein kuin muutkin virheet.

Hyvitystä voi vaatia kuluttajaneuvonnan tai kuluttajariitalautakunnan kautta, jos myyjän kanssa ei synny sopua.

”Tyyppivikojen kohdalla on aina paras vaihtoehto, jos valmistaja myöntää vian ja hoitaa sen oma-aloitteisesti kuntoon. Oikeudenkäynti maksaa aina hävinneelle osapuolelle”, Suurla sanoo.

Asianajaja Mikko Heinonkosken Teslaa vastaan kaavailema oikeusjuttu ei ole varsinainen joukkokanne, sillä sellaista ei ole Suomessa. Kyse olisi siis erillisistä, samaan vastaajaan kohdistuvista kanteista, jotka voidaan käsitellä tuomioistuimessa yhdessä. Suurlan mukaan menettelyn etuna on, että se voisi tuoda kuluttajille neuvotteluvoimaa ja säästää kuluissa.

Suomessa on käytössä myös ryhmäkanne, mutta sen voi nostaa vain kuluttaja-asiamies. Ryhmäkannetta ei ole nostettu Suomessa kertaakaan.

Autoliiton kustantama Moottori-lehti ylläpitää vikatietolistaa Suomen suosituimpien automerkkien mahdollisista tyyppivioista. Sen tiedot perustuvat muun muassa kotimaisiin, saksalaisiin ja brittiläisiin tietolähteisiin. Listasta ei löydy mainintoja Teslan Model 3:n tai Model Y:n tyyppivioista.

0

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        79
        4578
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        109
        3813
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        164
        3583
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        53
        2040
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        71
        1928
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1259
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        128
        1098
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        138
        1034
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        57
        953
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        27
        872
      Aihe