Firola Helsinki, ÄLÄ TILAA

Anonyymi-ap

Sivuilla maksuvaihtoehtona Klarna, joten vaikuttaa luotettavalta. Halusin palauttaa tuotteeni ja sivuilla neuvotaan palautustilanteissa ottamaan yhteyttä sähköpostitse. Minulle ei vastattu vaikka laitoin useita sähköposteja aiheesta. Pyysin klarnaa tauottamaan laskuni asian selvittämisen ajaksi ja saman tien minulle vastattiinkin yrityksestä. Tästä jo huomaa, että viestiini vastaamisesta välteltiin. Kun olin saanut vastauksen viimein 1,5 kk jälkeen palautusaika oli jo umpeutunut. He tarjosivat alennusta tuotteeseeni mutta eivät hyväksyneet palautusta, vaikka syy etten voinut tuotetta palauttaa ajoissa oli heidän. Kerroin tilanteesta Klarnalle mutta eivät tehneet mitään. Lopulta jouduin maksamaan laskun, etten menettäisi Klarnan käyttöoikeuksia.

Selvittelin myös firman taustoja ja selvisi että yritys on rekisteröity ulkomaille, mitä ei olettaisi firman nimestä päätellen. Lisäksi netistä löytyy ketju melkein saman nimiselle yritykselle Divola Helsinki jota ei tosin enää ole. Asiakaskokemukset kuulostavat täysin samalta. Sähköpostilla vastaa asiakaspalvelija, jonka vastauksista huomaa googlekääntäjän käytön ja huonon suomen kielen.

Lasku ei sinänsä ollut iso mutta periaate ärsyttää. Jos kaupan sivuilla mainostetaan palautusoikeutta, pitäisi tuote saada myös palauttaa eikä yrittää tyrkyttää alennusta. Kunnon yrityksen pitäisi tilanteessa, jossa he eivät ole vastanneet asiakkaalle useaan kuukauteen monen yhteydenoton jälkeen tarjota palautusmahdollisuutta, vaikka palautusaika olisi jo umpeutunut. Uskon, että jos en olisi ottanut tilaustani klarnan laskulle vaan maksanut sen heti , en olisi koskaan saanut tuotetta. En suosittele tilaamaan täältä!!

6

1519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei,

      Itselläni täysin sama kokemus! Itse sain klarnan kautta peruttua laskut, sillä omalla kohdallani eivät antaneet perua tilausta eikä palauttaa!

    • Anonyymi

      Joo mulla sama tilanne, eivät vastanneet sähköposteihin. Laitoin Klarnalle sähköpostia ja sieltä olivat yhteydessä liikkeeseen. Klarna palautti rahani 3 päivän kuluttua. Älä siis missään vaiheessa ostoa mitään tuolta

    • Anonyymi

      Aivan sama itselläni tarjosivat puolet alennusta ovh:sta ja ei voi tuotetta palauttaa :Täyttä paskaa koko firman toiminta. ÄLKÄÄ VAAN TILATKO MITÄÄN !!!!

    • Anonyymi

      Hei!
      Ongelmia, Firola-Helsinki esittää palautuslomakkeella, että tilaamani tuote palautettava Kiinaan. Omalla vastuulla ja kustannuksella. No, kustannukset voi hyväksyä, mutta että Kiinaan.
      Takki oli kokoa 3XL, mutta tuskin vastasi XL koko. Taskussa kolmen sormen leveä reikä ompeleessa. En tarvitse tällaista pientä ja valmiiksi rikkinäistä takkia.
      Firola tarjoaa 35% alennusta hinnasta jos pitäisin takin enkä palauttaisi sitä.
      Eipä ole ennen vastaavaa tullut eteen. Olen jo ehtinyt reklamoida kavereita tästä firmasta.
      Sähköpostissa Firola kehuu paljolla tyytyväisistä asiakkaista ja paheksuu huijaavia tilaajia.
      Tilaukseni tuli Klarnan kautta ja heihin olen ollut yhteydessä. Onneksi lasku näyttää nyt 0€.
      Tilaamani takin palautan, mutta Kiinaan en sitä lähetä.
      ÄLKÄÄ IHMEESSÄ TILATKO TÄÄLTÄ.!!!!
      Ja hyvää joulua!

    • Anonyymi

      Mikähän tämän kaupan osoite on,kun ei löydy mistään?

    • Anonyymi

      Täysin sama kokemus. Hirveän törkeä asiakaspalvelu lisäksi. Olivat unohtaneet minun tilauksen alunperin lähettää ja yritin perua niitä niin ei onnistunutkaan.. Aluksi eivät vastanneet sähköposteihin ollenkaan. Tämä tosiaan viime syksynä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      122
      7111
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      122
      4907
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      64
      4215
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3443
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      719
      2241
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      270
      1663
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1445
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1418
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      57
      1366
    10. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      22
      1336
    Aihe