Kohta on kaupan ja tuottajien "suomalaisen ruuan päivä" tuenmaksajille.

Anonyymi-ap

Pitäänkin muistaa hakea 4.9 kunniaksi brasilialaista herkkulihaa, ranskalaisia viinejä ja ranskalaisia simpukoita. Suomalaiset simpukat on heikossa hapessa.

2

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomalaiset simpukat maksavat kauppiaalle 600 euroa kappale. Paljonkohan ranskalaiset?

      • Anonyymi

        Suomessa simpukoita pyydetään metsäkoneella ja ovat siksi kalliita. Mutta miksi suomalainen maksaa kahta maataloustukea? Toista EU maksuissa ja harvana jäljellä olevana maana myös kansallista maataloustukea. Siksi ostan aina ulkolaista ruokaa, siellä kyvetään tuottamaan hyvää, laadukasta ja järkevällä hinnalla. Älä tule selittämään vaikeista olosuhteista, Ruotsissa on ihan samat olosuhteet, mutta kepuja ainoastaan 4%.. Brassiliha hankittu ja tänään ranskalaiset punaviinit ja alkuviikosta maukkaat simpukat ja ehkä myös ranskalaisia escargot ja vähän juustoa mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      371
      11864
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      42
      3537
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      80
      3116
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      112
      2858
    5. 93
      2720
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      57
      2566
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2476
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2354
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1501
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1488
    Aihe