Ilmoitin viime vuoden verotukseen arviomani pääomatulot useamman tuhat euroa liian suuriksi ja maksoin tämän perusteella ennakkoverot. Minun oli tarkoitus myydä osakeomistuksiani loppuvuodesta, mutta lopulta päädyin myynnin perumaan, liikaa maksettuja ennakkoveroja en ehtinyt perumaan.
Nyt sain verottajalta kyselyä puuttuvista pääomatuloista, koska veroilmoitukseen ilmoittamani (todelliset) pääomatulot ovat selvästi pienemmät kuin ennakkoveroa hakiessani ilmoittamani tulot. Verottaja pyytää selvitystä puuttuvista pääomatuloita ja uhkaa veronkorotuksella.
Voinko yksinkertaisesti vain ilmoittaa, että olin arvioinut väärin pääomatuloni ennakkoveroa hakiessani vai pitääkö minun jotenkin todistaa ettei muita pääomatuloja ole ollut?
Liikaa maksettu ennakkorvero pääomatulosta
4
730
Vastaukset 4
- Anonyymi
En nyt oikein ymmärrä.
Viimevuoden veroilmoitus tehdään yleensä keväällä tai ainakin seuraavan vuoden puolella.
Miten olet tehnyt veroilmoituksen jo viime vuonna?
Itse ilmoitan pääomatulot aina todellisen laskelman mukaan en siis arvaile mitään.
Ennakkovero on eri asia, silloin täytyykin arvailla.- Anonyymi
Olin siis viime vuoden lopulla hakenut ennakkoveroa ja maksanut silloin arvioimieni pääomatulojen mukaan (jotka useampi tuhat euroa liian suuret). Keväällä tein veroilmoituksen todellisten pääomatulojeni mukaan ja ilmeisesti verottaja pyytää nyt selvitystä, kun tämä määrä on huomattavasti pienempi kuin ennakkoveroa varten arvioimani määrä.
- Anonyymi
Verottaja pyytää selvitystä.
Sinä annat selvityksen.
Ei se ole sen monimutkaisempaa, ainakaan tässä vaiheessa. Jos verottaja ei tykkää ensimmäisestä vastauksestasi, ne pyytävät lisäselvityksiä tai tekevät jonkun päätöksen, johon voit pyytää oikaisua tekemällä lisäselvityksiä. Tietysti kannattaa heti ensimmäisellä kerralla pyrkiä vastaamaan niin selvästi, ettei mitään lisäselvityksiä tarvita, mutta usein siihen riittää ihan yksinkertainen tilanteen kuvaus. - Anonyymi00005
Sano sille verottaja että haistaa pitkän paskan ja hyppii vuorille susia naamaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1711106
- 65906
- 86810
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72737- 46683
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko78632- 62609
- 28585
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35585Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46579