Ilmoitin viime vuoden verotukseen arviomani pääomatulot useamman tuhat euroa liian suuriksi ja maksoin tämän perusteella ennakkoverot. Minun oli tarkoitus myydä osakeomistuksiani loppuvuodesta, mutta lopulta päädyin myynnin perumaan, liikaa maksettuja ennakkoveroja en ehtinyt perumaan.
Nyt sain verottajalta kyselyä puuttuvista pääomatuloista, koska veroilmoitukseen ilmoittamani (todelliset) pääomatulot ovat selvästi pienemmät kuin ennakkoveroa hakiessani ilmoittamani tulot. Verottaja pyytää selvitystä puuttuvista pääomatuloita ja uhkaa veronkorotuksella.
Voinko yksinkertaisesti vain ilmoittaa, että olin arvioinut väärin pääomatuloni ennakkoveroa hakiessani vai pitääkö minun jotenkin todistaa ettei muita pääomatuloja ole ollut?
Liikaa maksettu ennakkorvero pääomatulosta
3
401
Vastaukset
- Anonyymi
En nyt oikein ymmärrä.
Viimevuoden veroilmoitus tehdään yleensä keväällä tai ainakin seuraavan vuoden puolella.
Miten olet tehnyt veroilmoituksen jo viime vuonna?
Itse ilmoitan pääomatulot aina todellisen laskelman mukaan en siis arvaile mitään.
Ennakkovero on eri asia, silloin täytyykin arvailla.- Anonyymi
Olin siis viime vuoden lopulla hakenut ennakkoveroa ja maksanut silloin arvioimieni pääomatulojen mukaan (jotka useampi tuhat euroa liian suuret). Keväällä tein veroilmoituksen todellisten pääomatulojeni mukaan ja ilmeisesti verottaja pyytää nyt selvitystä, kun tämä määrä on huomattavasti pienempi kuin ennakkoveroa varten arvioimani määrä.
- Anonyymi
Verottaja pyytää selvitystä.
Sinä annat selvityksen.
Ei se ole sen monimutkaisempaa, ainakaan tässä vaiheessa. Jos verottaja ei tykkää ensimmäisestä vastauksestasi, ne pyytävät lisäselvityksiä tai tekevät jonkun päätöksen, johon voit pyytää oikaisua tekemällä lisäselvityksiä. Tietysti kannattaa heti ensimmäisellä kerralla pyrkiä vastaamaan niin selvästi, ettei mitään lisäselvityksiä tarvita, mutta usein siihen riittää ihan yksinkertainen tilanteen kuvaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5539163Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656274Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3785326Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724811Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004421Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664093SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1042134
- 1141558
- 531096