Voiko ulkokissoja silittää?

Anonyymi-ap

Olin pyöräilemässä ja näin lampaita. Asun maaseudulla uusimaalla, ja jäin katselemaan niitä lampaita hetkeksi. Puskasta tuli kissa (sillä oli kaula panta ja siinä puhelinnumero, ja todennäköisesti ulkokissa) ja aloin silittää sitä kun se sitä tuli kerjäämään. Sen hammas osui mun käteen silleen entä tuli ihan pieni naarmu, enkä siitä oo niin huolissaan, mutta mietin vain että onko koti-ulkokissoilla rabiesta tai mitään sellaista? Oon vaan tosi ahdistunut just tälläisistä taudeista yms... Oon viel parin päivän päästä menossa lomalle ja mietin että onko nyt niin vakavaa että tarvitsee ottaa joku rokote?🥲 Oon viel aika nuori niin en oikeen osaa näitä juttuja.

4

455

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Unohdin lisätä että kissa ei ollut millään tavalla aggressiivinen tai sen oloinen että sillä olisi mitään.

    • Anonyymi

      Eläimen pureman jälkeen suositus on jäykkäkouristusrokotus, jos se ei ole voimassa. Mutta jos olet nuori ihminen, niin eiköhän se ole, kuuluu käsittääkseni kansalliseen rokotusohjelmaan. Eli ei huolta, mutta voithan kysyä vielä vaikka terveydenhoitajalta koulussa. Ja jos naarmu tulehtuu, niin sitten lääkäriin hakemaan antibioottia.

      • Anonyymi

        Joo ei oo kauheen kauaa siitä kun otin sen rokotteen :) kiitos!


    • Anonyymi

      KIssaa, kuin kissaa voi silittää, jos se sitä tulee pyytämään, mutta sitä ei saa pakottaa, muuten käy köpelösti.

      Koirani omalla maalla näki kissan ja jahtasi sen ranta pensaan juureen, mutta koiralle tuli äkkilähtö. En tiedä mitä tapahtui, mutta koira tuli salamana kotiin.
      Menin uteliaisuuttani katsomaan kissaa, joka makasi selällään pensaassa. Minulla oli paksut nahkarukkaset kädessä, kun yritin lähestyä kissaa. Kuului vain terävä napsahdus ja tunsin kuinka jokin hipaisi sormeani. Katsoin rukkasta ja siinä oli parikymentä parsinneulan mentävää reikää.
      Onneksi rukkanen oli niin suuri, ettei hampaat ylettyneet sormiini.

      Luin joitakin aikoja sanomalehestä, kuinka kissa oli toimittanut murtovarkaan sairaalaan.
      Liikkeen omistaja oli unohtanut kissa yöksi liikkeeseen ja kun varas tuli sisään hyökkäsi kissa ja repi tänän sairaalakuntoon.
      Varas jäi kiinni ja kissa sai urhoollisuus mitallin.

      Tämä tapahtuis USA:ssa. Suomessa varas olisi saanut suuren korvauksen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      143
      10258
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      72
      9823
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6829
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      213
      5268
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4979
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      154
      3816
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      81
      2648
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2621
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      165
      2460
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2292
    Aihe