Olin pyöräilemässä ja näin lampaita. Asun maaseudulla uusimaalla, ja jäin katselemaan niitä lampaita hetkeksi. Puskasta tuli kissa (sillä oli kaula panta ja siinä puhelinnumero, ja todennäköisesti ulkokissa) ja aloin silittää sitä kun se sitä tuli kerjäämään. Sen hammas osui mun käteen silleen entä tuli ihan pieni naarmu, enkä siitä oo niin huolissaan, mutta mietin vain että onko koti-ulkokissoilla rabiesta tai mitään sellaista? Oon vaan tosi ahdistunut just tälläisistä taudeista yms... Oon viel parin päivän päästä menossa lomalle ja mietin että onko nyt niin vakavaa että tarvitsee ottaa joku rokote?🥲 Oon viel aika nuori niin en oikeen osaa näitä juttuja.
Voiko ulkokissoja silittää?
4
409
Vastaukset
- Anonyymi
Unohdin lisätä että kissa ei ollut millään tavalla aggressiivinen tai sen oloinen että sillä olisi mitään.
- Anonyymi
Eläimen pureman jälkeen suositus on jäykkäkouristusrokotus, jos se ei ole voimassa. Mutta jos olet nuori ihminen, niin eiköhän se ole, kuuluu käsittääkseni kansalliseen rokotusohjelmaan. Eli ei huolta, mutta voithan kysyä vielä vaikka terveydenhoitajalta koulussa. Ja jos naarmu tulehtuu, niin sitten lääkäriin hakemaan antibioottia.
- Anonyymi
Joo ei oo kauheen kauaa siitä kun otin sen rokotteen :) kiitos!
- Anonyymi
KIssaa, kuin kissaa voi silittää, jos se sitä tulee pyytämään, mutta sitä ei saa pakottaa, muuten käy köpelösti.
Koirani omalla maalla näki kissan ja jahtasi sen ranta pensaan juureen, mutta koiralle tuli äkkilähtö. En tiedä mitä tapahtui, mutta koira tuli salamana kotiin.
Menin uteliaisuuttani katsomaan kissaa, joka makasi selällään pensaassa. Minulla oli paksut nahkarukkaset kädessä, kun yritin lähestyä kissaa. Kuului vain terävä napsahdus ja tunsin kuinka jokin hipaisi sormeani. Katsoin rukkasta ja siinä oli parikymentä parsinneulan mentävää reikää.
Onneksi rukkanen oli niin suuri, ettei hampaat ylettyneet sormiini.
Luin joitakin aikoja sanomalehestä, kuinka kissa oli toimittanut murtovarkaan sairaalaan.
Liikkeen omistaja oli unohtanut kissa yöksi liikkeeseen ja kun varas tuli sisään hyökkäsi kissa ja repi tänän sairaalakuntoon.
Varas jäi kiinni ja kissa sai urhoollisuus mitallin.
Tämä tapahtuis USA:ssa. Suomessa varas olisi saanut suuren korvauksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1537512Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305179Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432670- 2612268
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672068Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5662037Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.551094Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911067Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.651046