Punaliput liehuu, menkää töihin

Anonyymi-ap

Eiköhän ala työ maistumaan, vaikka työpaikkoja ei olekaan?

"Työttömäksi jäävän ansioturva leikkautuu pian viidenneksen jo parin kuukauden työttömyyden jälkeen
STT
13:10

Syyskuun alun jälkeen työttömäksi jäävien ansiosidonnaiseen työttömyysturvaan on tulossa porrastus, joka pienentää ansiopäivärahaa jo parin kuukauden työttömyyden jälkeen.

Tutkimusprofessori Tomi Kyyrä Valtion taloudellisesta tutkimuskeskuksesta pitää pudotusta niin nopeana ja isona, että ollaan jo hyvin lähellä työttömyyspäivärahan yleistä leikkausta.

Työttömyysturvalaki muuttuu maanantaina niin, että ansiopäiväraha alenee kahdessa vaiheessa työttömyyden pitkittyessä. Noin kahden kuukauden jälkeen päivärahaa leikataan 20 prosentilla, myöhemmin vielä viidellä prosentilla lisää."

Arbeit macht frei.

6

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sanna Marin järjesti sentään töitä.

    • Anonyymi

      Akavalaisten työttömyys kasvoi 15%:a vuodessa! Akavassa sitoutuminen Ay-liikkeeseen on suurinta. Lääkärit, opettajat, juristit, ekonomit ja insinöörit liitossa 90%:a.

      Mitä?

    • Anonyymi

      Ay- verolle PANTAVA !

      Liian kauan vapaamatkustajana.

      • Anonyymi

        Veron välttelijä Veikko Vallin Virolle vietävä.


      • Anonyymi

        Vähänpä sinäkin tiedät.....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6965
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1249
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1042
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe