Seurakuntatalot myytävänä

Anonyymi-ap

Vammalan seurakuntatalon myyminen on nyt keskustelun alla. Siihen kaupungin sopimukseen pitäisi sisällyttää että kun he purkavat ja rakentavat uutta, niin rakennuksiin tulisi myös tila seurakunnan käyttöön. Koska kuntalaiset ja seurakunnan jäsenet ovat samoja henkilöitä, kumpikin osapuoli voisi toimia siinä yhdessä ja rikastuttaa toinen toisiaan.

Myyminen on oikea ratkaisu. Niiden rakentamisen aikoihin oli ilmastointi tietämys aika vähäistä, uusien laitteiden karu todellisuus paljastui vasta vuosien käytön kokemuksella. Myös rakenteet eivät olleet siitä terveemmästä päästä kun homeita ja mikrobeja alkoi kasvaa niissä. Myös vanhoihin rakennuksiin kun laitettiin koneellinen ilmastointi ja ikkunoiden auki pitäminen lopetettiin, oli homekasvu nopeaa. Eipä niitä ikkunoita koskaan aukaistu uusissakaan paikoissa. Se olisi pelastanut monen ihmisen terveyden.

No, koko maassa on tämä sama ongelma. Julkiset rakennukset, ihmisten työ- ja kokoontumispaikat, kuin myös kodit ovat sairaastuttaneet valtavan määrän ihmisiä. Nyt rakennuksia puretaan urakalla joka puolella ja rakennetaan uutta. Ei Sastamala ole tässä suhteessa poikkeus.

Sisäilmasairaus on monen kohdalla lopun elämän ikäinen kun siihen sairastuu kunnolla. Rakennuksissa päivisin työskentelevä henkilökunta oli suurimmassa vaarassa sairastua. Vammalan seurakuntatalossa aiemmin työskentelevillä on monella esim. astmaa, uniapneaa, jonka voi laukaista huono sisäilma, itse kuulun tähän joukkoon. Kuinka paljon onkaan psyykkiseksi sairaudeksi diagnosoituja koska sisäilmaongelman olemassa olo kiellettiin aika totaalisesti ainakin jo kymmenen vuotta sitten. Työterveyslääkärillä ei ollut muuta hoitokeinoa kuin psyykelääkkeet. Niillä ei tietysti saatu yhtään rakennusta terveelliseksi tehdä töitä.

0

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka sitä naista maalittaa

        Täällä oikeasti?
        Ikävä
        201
        1591
      2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

        Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
        Ikävä
        58
        1011
      3. Anteeksipyynnöstä

        Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
        Ikävä
        140
        954
      4. Oletko päässyt minusta

        Eteenpäin?
        Ikävä
        85
        912
      5. Ei kukaan ole katsonut

        Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
        Ikävä
        61
        896
      6. Tumman vihreä mercedes

        Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
        Hyrynsalmi
        11
        770
      7. Martinan tarve valehdella.

        Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
        Kotimaiset julkkisjuorut
        266
        766
      8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

        "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
        Maailman menoa
        75
        717
      9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

        Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
        Ikävä
        61
        712
      10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

        Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
        Maailman menoa
        342
        711
      Aihe