Peseek joku muka oikeesti jääkaappinsa

Mä ollu vuokralla tässä 8 vuotta en mä oo pessy kertaakaan. Enkä oo pesdy missää kämpässä nevö
27298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

En minä pese ainakaan joskus vaan sulattanu pakastelokeron mut senkin ehkä kerran viiteen vuoteen

Äänestä

Noup

Äänestä

🤮🤮🤮

Äänestä

Te ette varmaankaan myöskään koskaan puhdista jääkkaappinne tausta eli lauhdutinta ja kompressoria? Mahdollisen tulipalon sattuessa on turha sitten hakea kotivakuutuksesta korvausta, kun tämäkin löytyy sieltä vakuutusehdoista poikkeuksetta. Itse teen kaikki ko. toimenpiteet joka kesä, kun tyhjennän jääkaapin lähtiessäni mökille tai pitemmälle lomamatkalle.

Äänestä
  • No en tosiaan vuokra-asunnossa jääkaappii tai liettä ole vetäny irti seinästä
    Täällä ei esim voi vetääkään jääkaappii seinäsyä irti et eipä ole mun vastuulla

    Äänestä

Enpä ole pessy
Eihän siellä mitään likasta pidetä niin ei se likaannukkaan

Äänestä

Perjantaina pesin. 🫡

Äänestä

Pesen kyllä, jos siellä on likaa ja sotkua. Jotain tahroja ja leivänmurusia voi olla välillä.

Äänestä

Ennen olivat jääkaapin hyllyt ritilähyllyjä, joihin ei jäänyt murut ja nestemäiset tahrat. Nykyiset lasihyllyt pitää pestä ja kuivata puhtaalla pyyhkeellä. Itse pyyhin viimeksi vielä etikalla, niin hävisi viimeisimmätkin pöpöt.

Oheisessa linkissä on Marttojen jääkaapin siivousvinkit ja jopa youtube video siitä miten siivous tapahtuu.
https://www.martat.fi/kodinhoito/kodinkoneet/jaakaapin-valinta-kaytto-ja-puhdistus/

Äänestä

Kiitos muistutuksesta. Olen asunut nykyisessä asunnossani jo useamman vuoden, enkä ole muistanut pestä kertaakaan. Tänään kävin kylppärissä suihkuttelemassa. Etenkin taakse ja pohjaan oli kertynyt paljon pölyä, mutta tarkkaan suihkuttelin niin ei tarvitse ihan heti pestä uudestaan, eikä tule vakuutusyhtiön kanssa ongelmia.

Äänestä

Tartten kyllä siivous intoisen naisen. En ole sotkuinen tai epäsiisti, mutta siivous ei ole vahvuuteni.

Äänestä
  • Thaimaasta saa luotettavia monitoimi kodinkoneita kohtuulliseen hintaan.

    Äänestä

  • Olet ihan kuin exäni. Sen siivoaminen oli enempi sotkemista, joten oli parempi tehdä itse.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Thaimaasta saa luotettavia monitoimi kodinkoneita kohtuulliseen hintaan.

    Ei noi siivousfirmatkaan montaa kymppiä velota kun saa sen kotitalousvähennyksen. Edullisempia ne on.

    Äänestä

Tietenkin pesee!

Äänestä
  • Nolo oot

    Äänestä

Olen muuttanut niin usein, ettei ole monesti ehtinyt ennen muuttosiivousta.
Hyvä muistutus, pitääkin pestä tässä ennen talvea.

Äänestä

Joka toinen vuosi.En säilytä mitään sellaista ruokaa mikä olis niin vaarallista.Kasviksia ei lihaa.

Äänestä
  • Mä nakjaan sielt joskus siniseks homehuneet leipäpussit ja pitkät itäneet perunat pois en mä muuten puhistele mitenkän

    Äänestä

Te olettekin noita kaupungin paskakoppiaisia. Minä ainakin täällä korvessa siirrän jääkaapin määräajoin ja imuroin selustan. Kosteudenpoistoletku ja jalusta pitää aina putsata. Monesti vedenpoistoletku on tukossa ja se kannattaa puhaltaa auki. Vedenpoistoletkun pää kannattaa siirtää sinne keskelle mistä lämpö haihduttaa tiivistyneen eikä valu lattialle.

Äänestä
  • Onhan se ihan mukava että on miehiäkin jotka tietää mitä pitää tehdä.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Onhan se ihan mukava että on miehiäkin jotka tietää mitä pitää tehdä.

    Eipä sitä sittenkään ihan kaikkea. Tietosanakirjat joutaisi myydä vähänkäytettyinä pois, kun sukulaiset tietää enemmän ja hyvät ohjeet tulee.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Eipä sitä sittenkään ihan kaikkea. Tietosanakirjat joutaisi myydä vähänkäytettyinä pois, kun sukulaiset tietää enemmän ja hyvät ohjeet tulee.

    Harvinaisen raskas päivä, mutta levolle lasken aikaisin.

    Äänestä

  • Ei se tarkoita sitä, että jos vaikka talouden hommat hoitaa että se ketään kiinnostaa.

    Äänestä

Sul sit suht ryönäne

Äänestä
  • Kun ei mihinkään muuhun ole.

    Äänestä

Pesee

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mä ollu vuokralla tässä 8 vuotta en mä oo pessy kertaakaan. Enkä oo pesdy missää kämpässä nevö

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu