Kansalaisjärjestö Finnwatchin mukaan some-yrittäjien verokikkailu on vain kiihtynyt sen jälkeen, kun järjestö vuosi sitten paljasti, miten tunnetut some-tähdet ovat järjestelleet verotustaan mahdollisimman edulliseksi.
Järjestely ei ole laiton, mutta se herättää kysymyksiä Suomen verojärjestelmän toimivuudesta ja oikeudenmukaisuudesta.
https://www.hs.fi/talous/art-2000010657644.html
Tarttis varmaan tehdä jotakin.
Tunnettujen some-yrittäjien verokikkailu vain kiihtyy
5
142
Vastaukset
- Anonyymi
Osinkoverotus kaipaa korjausta
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000010661815.html
Tuo on aiheeseen liittyvä kirjoitus. - Anonyymi
Kikkailuksi kutsuttu toiminta ei ole laitonta ja on ihan aiheellista kysyä onko se edes kikkailua.
Homma perustuu siihen, että osakeyhtiö voi jakaa osinkoa pienemmällä verolla perustuen omaisuuden määrään.
Ne, jotka muita kikkailusta syyttävät, perustavat väitteensä siihen, ettei yrityksen varallisuus ole oikeasti sitä, mitä kirjanpito ja tilinpäätös näyttää.
Yrityksen arvonmääritys ei ole salatiedettä ja odotankin, että ne tahot, jotka kikkailua väittävät olevan olemassa, kertovat, mikä on oikea varallisuus sen sijaan, että ruikuttavat.
Jos ei itse tiedä, mikä yrityksen varallisuus on, ei kannata väittää, että se on väärä. - Anonyymi
Suhmurit = uloste
- Anonyymi
Vasemmistoliiton puheenjohtajaksi voi tulla rankka talousrikollinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vasemmistoliiton puheenjohtajaksi voi tulla rankka talousrikollinen.
Ei sellainen voi olla edes puolueen jäsen. Vasemmistoliitto on aina tuominnut talousrikokset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424410
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1444152- 643786
- 1213740
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans413600Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe763429- 953002
- 542865
- 252676
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142384