Eikö taiteilijat todellakaan pärjää ilman apurahoja

Anonyymi-ap

3

294

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika suuri osa taidetta onkin ihankuin päiväkodissa kyhättyä sormivärijuttua. Teatteritkin on hiton tylsiä, jos ne erehtyy ottamaan liikaa johonkin kantaa. Ja huumori, mihin se on kadonnut ? Sellainen kuten esim. Teatteri "Kiviä taskussa", jonka olen nähnyt jo kolme kertaa, koska se on vaan niin hauska ?

    • Taidetta kuluttavat ne, joilla on siihen varaa - eli hyvätuloiset ihmiset ja firmat. Hyvätuloiset ovat saaneet lisää rahaa veronalennuksista. Firmojen mahdollisuuta tienata rahaa työntekijöidensä kustannuksella yritetään parantaa. Siis ei kun myyntihommiin taiteentekijät. No, ristiriitaahan on aina ollut siinä, että millaista taidetta taiteentekijät haluavat tehdä ja millainen taide käy kaupaksi. Kun valtio antaa rahaa niin taiteentekijät voivat tehdä sellaista taidetta kuin haluavat. Kaupallisesta taiteesta ja valtion maksamasta taiteesta on molemmista paljon huonoja esimerkkejä ja joitakin hyviä. Jonkinlaisen tasapainon ehkä pitäisi vallita. Nyt aika on semmoinen, että pitää tehdä taidetta, joka myy. Valtion elatuskyky on alentunut ja elätettäviä on liikaa.

    • Anonyymi

      Suomeen eli Suomen Turkuun on nyt tullut ulkomaalaisia, jotka ovat pankeista täysin riippuvaisia. He ovat pankeissa käyneet (ovat rikkaita) päivittäin luonaalla syömässä ja juomassa ja on ollut tilaisuuksia ja esityksiäkin. Ulkomaiden pankit ovat nyt menneet konkurssiin, eikä heille tule yhtään syytä siihen mieleen. Mikään puhe ei tehoa. Tuli varmaan pankille liian kalliiksi se pankkiasiakkaiden elättäminen ja shampanjaakin on ollut tarjolla taideesittelyissä. Tauluista maksavat asiakkaat ja taiteilijatkin ovat kohdanneet toisensa pankkien tilaisuuksissa esim. Losissa. Eihän ulkomailla ole pankkeja edes ollut, vaan joku oli ne stailannut Hollywood-tähtien viihdekeskuksiksi.

      Suomi sen sijaan ja niihin aikoihin lakkautti pankkien konttorit ja pankkitoiminta automatisoitui Internetiin. Myös Prisman yhteydessä toimiva S-pankki on maailmantalouden kannalta yksi Suomen talouden peruspilareista. Ja sitten kulttuurieliittikin on Suomessa apurahatasoa eli ei ole riittävää. Mutta Suomi voitti täysin ylivoimaisesti tässä taloussodassa. Ei se ollutkaan mikään pelkkä pankkien uudelleen järjestäytyminen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      34
      1714
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1321
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1261
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      13
      1136
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1065
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      74
      969
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      92
      947
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      147
      781
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      52
      732
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      707
    11. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      55
      653
    12. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      639
    13. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      634
    14. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      26
      628
    15. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      42
      617
    16. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      608
    17. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      599
    18. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      597
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      586
    20. 46
      563
    Aihe