"Sukupolvitutkija Rüdiger Maas on tutkinut AfD:n nuoria kannattajia. Maasin mukaan valtaosa äänestäjistä hyväksyi AfD:n nykyiset kannat.
– 40 prosenttia sanoi, että he ovat hieman liian äärimmäisiä, kun taas 60 prosenttia AfD:tä äänestäneistä sanoi, että he ovat ok näin. On hyvä erottaa nämä kaksi kannattajaryhmää.
Maasin mukaan tuoreimmassa tutkimuksessa kävi myös ilmi, että nuoret eivät ajattele äänestävänsä äärioikeistolaista ryhmää. Hänen mukaansa nuoret uskovat puolueen olevan lähellä heidän elämäänsä.
– Kyse on tiedon puutteesta. Ja kyse on myös samasta kuin, jos esimerkiksi teini sanoo pitävänsä kananuggeteista ja sanoo samalla pitävänsä julmana ja käsittämättömänä, kuinka ihmiset tappavat kanoja. Hän ei tee sitä siirtoa sen välillä, miten hänen toimensa vaikuttavat.
Maasin mukaan niistä kannattajista, jotka pitivät AfD:n politiikkaa hieman liian äärimmäisenä, moni ei ollut pohjimmiltaan rasisti tai muukalaisvastainen, mutta heillä oli tietty, ei välttämättä esimerkiksi etniseen taustaan perustuva käsitys siitä, kuka saisi olla Saksassa ja kuka ei. Hänen mukaansa tähän AfD on osannut vastata.
Maasin mukaan AfD:n kannattajille yhteistä oli myös esimerkiksi se, että vihreitä pidetään ”fasistisempana” puolueena kuin AfD:tä.
– He sanovat, että AfD on avoimempi, Maas sanoo.
Maas korostaa myös sosiaalisen median tärkeyttä siinä, mistä nuoret saavat tietoa. Maasin mukaan AfD on erityisen vahva esimerkiksi Tiktokissa ja muissa nuorison suosimissa kanavissa. AfD:n näkemykset leviävät sen kannattajien ja vaikuttajien välityksellä. Maasin mukaan nuorten on vaikea erottaa somepäivityksistä, mikä on totta ja mikä ei.
– Tiedetään myös, että Venäjältä tulee paljon valeuutisia Itä-Eurooppaan, Saksaan ja Itä-Saksaan ja nämäkin tukevat AfD:tä.
Myös AfD:n populistinen retoriikka on tehokasta, Maas sanoo.
– Se on alitajuista ja hienovaraista. Se ei ole niin selvää, sillä he haluavat olla hyviä tyyppejä. Esimerkiksi Björn Höcke ei ole nuorten keskuudessa niin suosittu, sillä hänet on tuomittu esimerkiksi natsien iskulauseiden käyttämisestä, Maas sanoo todeten, ettei Höcke ole edes kovin tunnettu nuorimpien äänestäjien keskuudessa.
Maasin mukaan äärioikeistolaisuus on jo normalisoitunut nuorten keskuudessa. Hänen mukaansa äärioikeisto nähdään altavastaajana, jota kohdellaan epäreilusti mediassa.
– Se on hyvin lähellä salaliittoteorioita. Ja niistä on vaikeaa saada ihmistä irti, sillä kyse on tunteista eivätkä he ole avoimia faktoille. Jos kerron faktoja, he voivat sanoa esimerkiksi, että minut on aivopesty olemaan AfD-vastainen."
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010673415.html
Perussuomalaisilla on samat taktiikat käytössään kuin AfD:llä. Jos perussuomalaisia kritisoidaan, niin kritiikin esittäjä maalitetaan aivopestyksi PS-vastaiseksi. Siinä missä AfD:n kannattaja väittää, ettei ole rasisti, niin PS:n kannattaja tekee samoin. Molemmissa viiteryhmissä kielletään olevansa äärioikeistolaisia vaikka harjoittamansa politiikka on rasistisen jaottelevaa eli äärioikeistolaista.
Viime vuoden parlamenttivaalien alla tehty nuorisogallup osoitti, että 28 % suomalaisista nuorista olisi tuolloin äänestänyt perussuomalaisia. Ilmiö on siis yleiseurooppalainenja kuten sukupolvitutkija toteaa, että kyse on tiedon puutteesta. Nuoret ovat alttiita some-vaikuttamiselle ja syrjäytyneet nuoret helposti kiihotukselliseen propagandaan lankeavia. Äärioikeiston propagandan anatomiasta kertoi viime keväänä ex-perussuomalainen Sampo Terho. Malli tulee natsipropagandasta.
Puoli seitsemän-ohjelmassa Terho kertoo fasismin kolme peruspyrkimystä ja ne ovat:
-viha
-valta
-valehtelu
Kuulostaako tutulta tässä ajassa?
Terhon kiteytys ohjelmassa fasistisen propagandan periaatteista:
1. Kerro kohteelle kuinka tämä on kohdannut kärsimystä ja vääryyttä
2. Kerro ettei tämä ole hänen oma vikansa
3. Kerro kuka on syyllinen hänen kärsimykseensä
""Sampo Terho kirjoitti jättiromaanin natsien noususta ja tuhosta. Mittaamme myös kesäsäilöön menevien talvirenkaiden kulutuspinnan. Juontajina Ella Kanninen ja Mikko Kekäläinen."
https://areena.yle.fi/1-66455448
Asiantuntija: Tämän takia AfD vetoaa nuoriin
7
243
Vastaukset
- Anonyymi
Sinimustaksi sinun natsivainosi ap vetää aina yhtä hiljaiseksi..
Koska edustat niitä itse. - Anonyymi
Suomessa vetoaisi samanlainen puolue myös, joka lopettaisi Elokapinan ja muiden vasemmistolaisten terroristijärjestojen toiminnan.
- Anonyymi
Kommunisti jäi mainitsematta.
- Anonyymi
valtio elää verotuloilla ja jokainen tajuaa ,että tuomalla petoja sekä kehitysvammaisia niin ne tarvitsee elättää
- Anonyymi
Jopas oli kansallissosialistinen klangi kommentissasi havaittavissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jopas oli kansallissosialistinen klangi kommentissasi havaittavissa.
milloin sinä ap hankit elämän itsellesi ettei sinun tarvitsisi 24/7 aukoa somessa päätä viesteille jotka olet kirjoittanut itse?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
milloin sinä ap hankit elämän itsellesi ettei sinun tarvitsisi 24/7 aukoa somessa päätä viesteille jotka olet kirjoittanut itse?
Menehän jo hoitoon. Syyttelet muita kirjoittajia umpimähkään ja vailla pienintäkään tietoa todellisuudesta.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai938862Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484781Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414461Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462706Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001536- 401316
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641192Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391170Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671110