Kiusaaminen kouluissa

Anonyymi-ap

Kouluissa aikuisten, henkilökunnan, asia olisi tehdä kouluympäristöstä mukava ja turvallinen paikka kaikille, jossa jokainen saisi olla ja oppia rauhassa ja kenenkään kiusaamatta. Koulun pitäisi olla paikka jonne kaikilla olisi mukava mennä.

On todella karmeaa jos aikuiset koulussa eivät kykene tätä toteuttamaan ja lapselle/nuorelle ainoaksi keinoksi selviytyä ja päästä irti kiusanhengistään jää ampuminen ja puukottaminen.

Kouluväkivallasta vastuu on koulun aikuisilla, jotka eivät edes palkkansa eteen saa tehtyä koulusta ympäristöä jossa kaikki pystyisivät ilman pelkoa ja nöyryytystä ja väkivallan pelkoa olemaan ja toimimaan.

2

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pienituloisten lapsia kiusataan enemmän – lapsiasiavaltuutettu: asenteet opitaan kotoa
      Lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen toivoo vanhempien ja koulujen aikuisten kiinnittävän huomiota siihen, että lapsilla on taipumus kiusata köyhemmistä perheistä tulevia lapsia.

    • Anonyymi

      Ja kotoa takuulla lähtevät myös maahanmuuttajalasten kiusaamiseen yllyttävät asenteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      34
      3534
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3218
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      142
      2962
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2635
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      74
      2615
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1435
    7. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1338
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      397
      1148
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      50
      1053
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      900
    Aihe