Kiusaaminen kouluissa

Anonyymi-ap

Kouluissa aikuisten, henkilökunnan, asia olisi tehdä kouluympäristöstä mukava ja turvallinen paikka kaikille, jossa jokainen saisi olla ja oppia rauhassa ja kenenkään kiusaamatta. Koulun pitäisi olla paikka jonne kaikilla olisi mukava mennä.

On todella karmeaa jos aikuiset koulussa eivät kykene tätä toteuttamaan ja lapselle/nuorelle ainoaksi keinoksi selviytyä ja päästä irti kiusanhengistään jää ampuminen ja puukottaminen.

Kouluväkivallasta vastuu on koulun aikuisilla, jotka eivät edes palkkansa eteen saa tehtyä koulusta ympäristöä jossa kaikki pystyisivät ilman pelkoa ja nöyryytystä ja väkivallan pelkoa olemaan ja toimimaan.

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pienituloisten lapsia kiusataan enemmän – lapsiasiavaltuutettu: asenteet opitaan kotoa
      Lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen toivoo vanhempien ja koulujen aikuisten kiinnittävän huomiota siihen, että lapsilla on taipumus kiusata köyhemmistä perheistä tulevia lapsia.

    • Anonyymi

      Ja kotoa takuulla lähtevät myös maahanmuuttajalasten kiusaamiseen yllyttävät asenteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11768
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6196
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5116
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4373
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3845
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1821
    Aihe