Kiusaaminen kouluissa

Anonyymi-ap

Kouluissa aikuisten, henkilökunnan, asia olisi tehdä kouluympäristöstä mukava ja turvallinen paikka kaikille, jossa jokainen saisi olla ja oppia rauhassa ja kenenkään kiusaamatta. Koulun pitäisi olla paikka jonne kaikilla olisi mukava mennä.

On todella karmeaa jos aikuiset koulussa eivät kykene tätä toteuttamaan ja lapselle/nuorelle ainoaksi keinoksi selviytyä ja päästä irti kiusanhengistään jää ampuminen ja puukottaminen.

Kouluväkivallasta vastuu on koulun aikuisilla, jotka eivät edes palkkansa eteen saa tehtyä koulusta ympäristöä jossa kaikki pystyisivät ilman pelkoa ja nöyryytystä ja väkivallan pelkoa olemaan ja toimimaan.

2

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pienituloisten lapsia kiusataan enemmän – lapsiasiavaltuutettu: asenteet opitaan kotoa
      Lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen toivoo vanhempien ja koulujen aikuisten kiinnittävän huomiota siihen, että lapsilla on taipumus kiusata köyhemmistä perheistä tulevia lapsia.

    • Anonyymi

      Ja kotoa takuulla lähtevät myös maahanmuuttajalasten kiusaamiseen yllyttävät asenteet.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10835
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8077
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3538
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      112
      3538
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      32
      3492
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      61
      3380
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      53
      2464
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      34
      1966
    Aihe