https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/fce0d0c9-5067-40d0-a160-76af8e7bb0a0
Öjendorfin alkoholistien hoivakoti sijaitsee Hampurin itälaidalla. Siellä asuu 137 henkilöä ja he saavat juoda päivittäin alkoholia, eikä kukaan tuomitse heitä. Asiasta kertoo saksalaislehti Der Spiegel.
– Lähes kaikki ovat vakavasti riippuvaisia alkoholista, saksalaislehti kertoo.
Hoivakodissa ei pyritä raitistumaan, vaan päinvastoin. Useat asukkaat ovat yrittäneet raitistua vuosikaudet tuloksetta. Hoivakotia ylläpitää Pflegen und Wohnen Hamburg -yhdistys.
– Periaatteessa tämä koskee kaikkia täällä asuvia: he juovat itsensä kuoliaaksi kontrolloidusti ja hoidetusti, mutta inhimillisissä olosuhteissa. Se on meidän tehtävämme, yhdistyksen johtaja Michael Günther sanoi saksalaislehdelle.
Useimmille hoivakoti on viimeinen paikka ja moni asukkaista kuolee 6–7 vuodessa. Hoivakoti ei ole pelkästään vanhuksille, sillä nuorin asukas on 41-vuotias. Vanhin on 85-vuotias.
Suuri muutos
Ennen Öjendorfin talo oli tavallinen vanhainkoti, eikä runsas alkoholinkäyttö ollut sallittua. Valvoja Oliver Rausch muistelee, että se aika oli ”absurdia”.
– Olimme alkoholistien koti ilman alkoholia. Tietysti silloinkin juotiin, mutta jossain muualla. Meidän piti vetää heidät ulos pensaista, kun he olivat täysin humalassa.
Hoitotiimi oli sitä mieltä, että toimintaan tarvittiin muutos. Nyt hoivakodissa on mahdollista saada alkoholia kolmesti päivässä: aamiaisen, lounaan ja iltapalan jälkeen.
Günther myöntää, että hänestä tuntuu, ettei edes hänen ystäväpiirinsä ymmärrä hoivakodin toimintaa. Hän kuitenkin korostaa, että riippuvuusasiantuntijat tunnustavat konseptin täysin.
Riippuvuustutkija Michael Klein sanoo, että hoivakodin avulla asukkaiden elämänlaatua ja elinikää on pystytty parantamaan merkittävästi. Lisäksi saksalaislehden haastattelema lääkäri Gernot Rücker kertoo, että koko elämänsä juoneille ihmisille raittius ei usein ole enää järkevää.
Paikka hoivakodissa maksetaan yleensä eläketuloilla. Asukkaille jää käteen noin 150 euroa. Asukkaat olivat tottuneet ostamaan rahalla alkoholia, ja kuun lopussa rahat olivat vähissä. Tilanne johti varkauksiin ja tappeluihin. Tämän takia hoivakoti keksi, että halutessaan asukas voi jättää 150 euroa hoivakodille, ja vastineeksi asukas saa kolmesti päivässä riittävästi alkoholia. Güntherin mukaan noin 80 prosenttia asukkaista hyväksyy sopimuksen.
Hienoa, että ryyppäämistä voi jatkaa, vaikka on juonut itsensä torsoksi. Koska Suomessa saadaan yhtä inhimillistä kohtelua?
Saksalaisessa hoivakodissa tarjoillaan alkoholia kolmesti päivässä
3
319
Vastaukset 3
- Anonyymi
Kylmishän ehdotti aikoinaan että pulsut ja sontasepot asutetaan johonkin vanhaan teollisuushalliin jossa on päivittäin soppatarjoilu ja pirtua saa juoda niin paljon kuin haluaa.
Ei luulisi maksavan kovin paljoa.- Anonyymi
Pulsulle se maksaa kaikki tuet. Suomessa voisi kokeilla tuota Kylmiksen bisnesideaa eli vuokraa teollisuushallin, josta pulsuille vuokrataan telttapaikka. Ruuaksi joka aamu kaurapuuroa ja päivällinen tarjoillaan soppatykistä, jossa voi pari eri vaihtoehtoa olla viikon aikana esim. hernekeitto ja makkarasoppa. Iltapalaksi sämpylä ja lasillinen vettä. Viinatarjoilua pitäis miettiä, että miten se annostellaan juopolle, miten pystyy arvioimaan mikä on sopiva määrä viinaa, mitä juopolle annetaan päivässä, että se ei ole liian kännissä, mutta tarpeeksi kuitenkin. Viinaa joka tapauksessa kuluisi paljon ja siinä pitäisi tehdä yhteistyötä jonkin viinavalmistamon kanssa. Ei sielllä kurakaljaa ainakaan aleta pultsareille kantamaan. Juopolle tämä ylläpito maksaisi kaikki kelan tuet, mitä hän saa,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pulsulle se maksaa kaikki tuet. Suomessa voisi kokeilla tuota Kylmiksen bisnesideaa eli vuokraa teollisuushallin, josta pulsuille vuokrataan telttapaikka. Ruuaksi joka aamu kaurapuuroa ja päivällinen tarjoillaan soppatykistä, jossa voi pari eri vaihtoehtoa olla viikon aikana esim. hernekeitto ja makkarasoppa. Iltapalaksi sämpylä ja lasillinen vettä. Viinatarjoilua pitäis miettiä, että miten se annostellaan juopolle, miten pystyy arvioimaan mikä on sopiva määrä viinaa, mitä juopolle annetaan päivässä, että se ei ole liian kännissä, mutta tarpeeksi kuitenkin. Viinaa joka tapauksessa kuluisi paljon ja siinä pitäisi tehdä yhteistyötä jonkin viinavalmistamon kanssa. Ei sielllä kurakaljaa ainakaan aleta pultsareille kantamaan. Juopolle tämä ylläpito maksaisi kaikki kelan tuet, mitä hän saa,
Jos saa siihen luvat niin kannatta sr
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa721487Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää941106Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as29991- 164977
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30903Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105894Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks55829Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu129784- 27754
Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.182736Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93727- 64664
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa48658Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.12605Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191567- 85558
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78540sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75507- 55507
- 47500