Laajakaistan siirto kestää 6-7 viikkoa???

Uskomatonta!! Juuri sain tietää että tulevan muuttoni yhteydessä laajakaistaa saa odottaa taas 6-8 viikkoa! Johan se ehti sen kk:n ollakin toiminnassa (ja sitäkin odotettiin se 2 viikkoa extraa eli yht. 8½ viikkoa!) Mitenköhän sitten aiempi palveluntarjoaja OPOY hoiti muuton heti seuraavana päivänä kun olin uuteen paikkaan muuttanut. Miten muilla nämä siirtoajat? Pännii niin paljon tuo Soneran odotus että taidan vaihtaa toiseen palveluntarjoajaan kohta, uudet liittymät taitavat tulla puolet nopeammin!
51302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Saunalahtea voi joutua odottamaan Vaasassa jopa 12(kaksitoista):kin viikkoa. Näin on minulle kertonut luotettava taho.

Äänestä

Eli vika on Vaasassa paikallisen verkon operaattorissa eli vlp:ssä. Tämähän on ollut jo pitkään tiedossa, että vlp jarruttaa sen minkä kykenee toisten operaattorien liittymien vuokrajohtotilauksia. Eli pelkän vuokrajohdon toimituksessa voi mennä se pari kuukautta.

Äänestä

Juurihan postasin ihan samasta aiheesta. Kaverini sai uuden liittymän pari viikkoa nopeammin kuin minä oman siirtoliittymäni. Soneran odotusajat ovat ihan outoja. Elisalla kuulemma myös muuton yhteydessä liittymän siirto sujuu nopeasti.

Äänestä

Itselläni kesti 3 vk yli luvatun. Syyksi mainittiin yhteyskaapeleiden vuokraus jota kuulemma tahallisestikin asiakkaan menettävä operaattori jarruttelee ja hankaloittaa. Kustannuksia vain tulee paljon, itse toimin 3 vk modeemilla koska työn puolesta liittymä joka päivä tarpeellinen

Äänestä

tossa jo useempi vastaski noista vuokrapiuhoista, mutta se odotteluaika johtuu aika pitkälti juuri sen loppupätkän omistajasta, joka on Lene:n tapauksessa ilmeisesti OPOY..
koska opoy omistaa langat siitä pistorasiasta pitkälle sinne soneran yms liittymäpisteisiin niin homma hoituu opoylta parissa päivässä ja muiden yhtiöiden pitää odotella, että opoy jaksaa pistää langat valmiiksi ja voit olla varma että siinä ei kiirettä pidetä

sama tilannehan on elisalla monilla paikkakunnilla eli yrityskauppojen yms kautta elisa omistaa sen loppupätkän

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lene kirjoitti:

Uskomatonta!! Juuri sain tietää että tulevan muuttoni yhteydessä laajakaistaa saa odottaa taas 6-8 viikkoa! Johan se ehti sen kk:n ollakin toiminnassa (ja sitäkin odotettiin se 2 viikkoa extraa eli yht. 8½ viikkoa!) Mitenköhän sitten aiempi palveluntarjoaja OPOY hoiti muuton heti seuraavana päivänä kun olin uuteen paikkaan muuttanut. Miten muilla nämä siirtoajat? Pännii niin paljon tuo Soneran odotus että taidan vaihtaa toiseen palveluntarjoajaan kohta, uudet liittymät taitavat tulla puolet nopeammin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu