Pitääkö kirjanpitoon lisätä uusi tili ALV-25% myynneille?

Anonyymi-ap

Laskutushommat on saatu hallintaan, ja laskut lähtee jo uudella 25,5% ALV:llä asiakkaille. Kirjanpito on pidetty ATK-ohjelmalla vuosikausia itse. Sen kanssa on nyt vielä hiukan pohdittavaa, että kuinka uusi 25,5% ALV pitää siellä käsitellä.

Viimeksi kun ALV muuttui 23%:sta 24%:iin, se tapahtui vuodenvaihteessa. Silloin oli helppoa vaan uudelle tilikaudelle muuttaa kirjanoito-ohjelmassa 23% kirjanpidon tili 24% nimiseksi.

Nyt arvonlisävero muuttuikin hankalasti kesken tilikauden, syyskuussa. Järkeilen asiaa niin, että ilmeisesti pitää perustaa kokonaan uusi tili tuolle ALV-25,5% myynneille, koska ei sitä vanhaa 24% tiliäkään voii kesken tilikauden lopettaa.

6

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tilitoimisto tuollaiset asiat hoitaa. Niitten siellä luulisi tietävän, että kuinka tällainen muutos helpoimmin tehdään.

      • Anonyymi

        Niin mutta aloittajan kertoi että kirjanpito tehty itse 😅 Sehän on selvä että tilitoimistot tietää.


    • Anonyymi

      Mitä muuten yrittäjä hyötyy itse tästä Alvin keräämisestä valtiolle. ?

    • Anonyymi

      Oma PC:llä pyörivä ATK-ohjelmani suostui ottamaan sisäänsä sinne laittamani uudet kirjanpidon tilinumerot ALV-25.5% myynneille.

      Ohjelma on parikymmentä vuotta vanha, Onneksi se ei alkanut nikottelemaan ALV-prosentissa olevasta ulimääräisestä pilkku-merkistä.

      Ainakin alustavasti tuntuu siltä, että kirjanpidon ja tilinpäätösajon laskenta toimisi niin kuin opitääkin.

    • Anonyymi

      Datamike 31 -ohjelmassa on alv nn -> 25.5 automaattinen muuntotoiminto. www.datamike.fi

      • Anonyymi

        Mitähän toikin tarkalleen tekee automaattisesti? Aikaisemmin oli 3 eri ALV-tilitasoa kirjanpidon tilikartoissa, ja nyt täytyi loppuvuoden ajaksi lisätä neljäs tili 25,5% ALV:lle.

        Kun uuden tilikauden aloittaa, tuon väkisin mukaan ympätyn neljännen ALV-tilin saa heivata roskiin. Palataan takaisin kolmeen tiliin, jossa 24% ALV-tili on lopullisesti korvautunut 25,5% tilillä.

        Epäilen, että Datamike noita molempia tekisi, helposti ymmärrettävällä tavalla ja logiikalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      230
      10052
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      56
      4677
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      140
      4160
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      139
      4065
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      214
      3857
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      46
      3144
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      34
      2347
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      1
      1715
    9. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      160
      1703
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      11
      1689
    Aihe