Laskutushommat on saatu hallintaan, ja laskut lähtee jo uudella 25,5% ALV:llä asiakkaille. Kirjanpito on pidetty ATK-ohjelmalla vuosikausia itse. Sen kanssa on nyt vielä hiukan pohdittavaa, että kuinka uusi 25,5% ALV pitää siellä käsitellä.
Viimeksi kun ALV muuttui 23%:sta 24%:iin, se tapahtui vuodenvaihteessa. Silloin oli helppoa vaan uudelle tilikaudelle muuttaa kirjanoito-ohjelmassa 23% kirjanpidon tili 24% nimiseksi.
Nyt arvonlisävero muuttuikin hankalasti kesken tilikauden, syyskuussa. Järkeilen asiaa niin, että ilmeisesti pitää perustaa kokonaan uusi tili tuolle ALV-25,5% myynneille, koska ei sitä vanhaa 24% tiliäkään voii kesken tilikauden lopettaa.
Pitääkö kirjanpitoon lisätä uusi tili ALV-25% myynneille?
6
321
Vastaukset 6
- Anonyymi
Tilitoimisto tuollaiset asiat hoitaa. Niitten siellä luulisi tietävän, että kuinka tällainen muutos helpoimmin tehdään.
- Anonyymi
Niin mutta aloittajan kertoi että kirjanpito tehty itse 😅 Sehän on selvä että tilitoimistot tietää.
- Anonyymi
Mitä muuten yrittäjä hyötyy itse tästä Alvin keräämisestä valtiolle. ?
- Anonyymi
Oma PC:llä pyörivä ATK-ohjelmani suostui ottamaan sisäänsä sinne laittamani uudet kirjanpidon tilinumerot ALV-25.5% myynneille.
Ohjelma on parikymmentä vuotta vanha, Onneksi se ei alkanut nikottelemaan ALV-prosentissa olevasta ulimääräisestä pilkku-merkistä.
Ainakin alustavasti tuntuu siltä, että kirjanpidon ja tilinpäätösajon laskenta toimisi niin kuin opitääkin. - Anonyymi
Datamike 31 -ohjelmassa on alv nn -> 25.5 automaattinen muuntotoiminto. www.datamike.fi
- Anonyymi
Mitähän toikin tarkalleen tekee automaattisesti? Aikaisemmin oli 3 eri ALV-tilitasoa kirjanpidon tilikartoissa, ja nyt täytyi loppuvuoden ajaksi lisätä neljäs tili 25,5% ALV:lle.
Kun uuden tilikauden aloittaa, tuon väkisin mukaan ympätyn neljännen ALV-tilin saa heivata roskiin. Palataan takaisin kolmeen tiliin, jossa 24% ALV-tili on lopullisesti korvautunut 25,5% tilillä.
Epäilen, että Datamike noita molempia tekisi, helposti ymmärrettävällä tavalla ja logiikalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331231- 641220
- 1081205
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671039- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123582- 52564
- 60544