Kuulemistilaisuus koulujen lakkauttamisista

Anonyymi-ap

Ihan turhaan tuo kuulemistilaisuus järjestetään. Kyläkoulut vain kiinni ja kaikki opetus keskitetään keskustaan. Opetuksen laatu paranee ja saavutetuilla säästöillä voidaan hankkia laadukkaita uusia opetusvälineitä.

Sievin väkiluku on laskenut puolessa vuodessa jo lähes sadalla henkilöllä ja lisää laskua tulee kun opiskelijat muuttavat kirjansa pois Sievistä opiskelupaikkakunnalle ja tehtaan toiminta loppuu.

Kunta menettää valtionapuja väestömäärän laskun takia. Eläkeläiset muuttavat myös pois sinne missä palveluja on tarjolla.
Palvelut tulevat entisestään heikkenemään senhän ymmärtää jokainen.

Koko Suomessa on menossa kehitys, että muutetaan rannikon tai etelän suuntaan ja palvelujen perään. Pienet kunnat ovat suuria häviäjiä eikä tänne Sieviinkään ole odotettavissa mitään väestöryntäystä.

Kun eläkeläisten tarvitsemat palvelut ovat loppuneet, niin ei kai lapsillekaan kannata pitää toiminnassa pieniä kyläkouluja.

3

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitäisikö "tilata" ulkolaisia opiskelijoita peruskouluunkin, kuten lukioon. Säälittävää tekohengitystä tuollainen ulkolaisten hyväksikäyttö. Milloinhan sekin tuomitaan ihmiskauppana.

    • Anonyymi

      Sievin lukionkin voisi lopettaa, koska lukioon ei riitä opiskelijoita.

    • Anonyymi

      Nyt pitää löytyä selkärankaa Sievin kunnan päättäjiltä, että ei kiikuteta turhaan pitämällä pieniä kyläkouluja pystyssä, kun niissä ei ole oppilaitakaan. Teillehän jo kaikki nauraa, "suljetaan, ei suljeta jne"

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3976
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1296
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1185
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      914
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      901
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      892
    Aihe