Ihan turhaan tuo kuulemistilaisuus järjestetään. Kyläkoulut vain kiinni ja kaikki opetus keskitetään keskustaan. Opetuksen laatu paranee ja saavutetuilla säästöillä voidaan hankkia laadukkaita uusia opetusvälineitä.
Sievin väkiluku on laskenut puolessa vuodessa jo lähes sadalla henkilöllä ja lisää laskua tulee kun opiskelijat muuttavat kirjansa pois Sievistä opiskelupaikkakunnalle ja tehtaan toiminta loppuu.
Kunta menettää valtionapuja väestömäärän laskun takia. Eläkeläiset muuttavat myös pois sinne missä palveluja on tarjolla.
Palvelut tulevat entisestään heikkenemään senhän ymmärtää jokainen.
Koko Suomessa on menossa kehitys, että muutetaan rannikon tai etelän suuntaan ja palvelujen perään. Pienet kunnat ovat suuria häviäjiä eikä tänne Sieviinkään ole odotettavissa mitään väestöryntäystä.
Kun eläkeläisten tarvitsemat palvelut ovat loppuneet, niin ei kai lapsillekaan kannata pitää toiminnassa pieniä kyläkouluja.
Kuulemistilaisuus koulujen lakkauttamisista
Anonyymi-ap
3
425
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäisikö "tilata" ulkolaisia opiskelijoita peruskouluunkin, kuten lukioon. Säälittävää tekohengitystä tuollainen ulkolaisten hyväksikäyttö. Milloinhan sekin tuomitaan ihmiskauppana.
- Anonyymi
Sievin lukionkin voisi lopettaa, koska lukioon ei riitä opiskelijoita.
- Anonyymi
Nyt pitää löytyä selkärankaa Sievin kunnan päättäjiltä, että ei kiikuteta turhaan pitämällä pieniä kyläkouluja pystyssä, kun niissä ei ole oppilaitakaan. Teillehän jo kaikki nauraa, "suljetaan, ei suljeta jne"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial161741Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3071361Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091092- 132998
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49898