Kurkun voi yrittää elvyttää - en ollut kuullutkaan

Anonyymi-ap

Jotta kurkku säilyisi hyvänä mahdollisimman pitkään, sen syöminen kannattaa aloittaa pyöreästä latvapäästä ja edetä kohti nipukkamaista kantaa.

Jos kurkku siitä huolimatta ehtii nahistua, sitä ei kannata heittää roskiin. Nahistuneen kurkun voi elvyttää vesilasissa. Marttojen kehittämispäällikkö Emmi Tuovinen neuvoo leikkaamaan uuden imupinnan kurkun kantaan ja laittamaan kurkun vesilasiin. Vesilasia ja kurkkua voi pitää huoneenlämmössä.

Tuovinen ei kuitenkaan säilyttäisi kurkkua vesilasissa. Hän ei usko, että kurkun ikää pystyisi pidentämään tällä tavalla.

Samalla kannalla on Kauppapuutarhaliiton Minna Rantala.

– Vedessä säilytyksessä on riski, että sinne iskee bakteeri, jos kurkkua pitää kauan vedessä.

Lähde: https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/db719556-67ff-4e2c-a73c-246c03191345

10

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielestäni kurkku on täysin turhaa syötävää, pelkkää vettä eikä maistu miltään.

      • Anonyymi

        Kokeilepa sinäkin Kanadalaisen nuorukaisen salaattia jossa kurkku on pääraaka-aine, voit yllättyä. Tuolta löytyy ohjetta ja kokeilu yllätti ainakin minut, vaikka en samanlaista salaattia tehnytkään vaan laitoin vähän mitä kaapista löytyi. Aivan loistava salaatti ja nälkäkin pysyi loitolla monta tuntia. Tämän jälkeen an enää kaipaa kiinankaalia enkä jäävuori- tai muitakaan lehtisalaatteja.
        https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/4cf2317b-be42-4998-97b7-ae1a1a6f15c4


      • Anonyymi00011
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokeilepa sinäkin Kanadalaisen nuorukaisen salaattia jossa kurkku on pääraaka-aine, voit yllättyä. Tuolta löytyy ohjetta ja kokeilu yllätti ainakin minut, vaikka en samanlaista salaattia tehnytkään vaan laitoin vähän mitä kaapista löytyi. Aivan loistava salaatti ja nälkäkin pysyi loitolla monta tuntia. Tämän jälkeen an enää kaipaa kiinankaalia enkä jäävuori- tai muitakaan lehtisalaatteja.
        https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/4cf2317b-be42-4998-97b7-ae1a1a6f15c4

        Kevyt välipala on hyvää.


    • Anonyymi

      Tuorekurkku säilyy parhaiten jääkaapissa muovissaan. Ei kannata ostaa paksua kurkkua, vaan niin ohut ja napakka kuin mahdollista. Ohuessa kurkussa ei ole niin paljon niitä vetisiä siemeniä jotka edistävät kurkun lätsähtämistä.

    • Anonyymi

      Jaa

      En kokeile, kuulostaa epähygieniselta. Lisäks kurkku halpaa ja itellä kuluu sen verran, ei juuri mene hävikkiin.


      Aika hyvin säilyy muoviin pakattu, joskus saattaa lopussa snadisti märäntyä loppupäästä, jos vaikka tullut kolhittua. Kolhimiselle se on herkkä.

      Sinälläänhän kurkku on lähinnä mauton, täynnä vettä. Epäegologinenkin siis kasvatella keinovalolla ja roudailla ympäriinsä.

      Jostain syystä sitä kuitenkin kuluu ja tavallaan myös monikäyttöinen. Just mauttomuutensa takia sopii moneen.

      Hölskykurkkuja teen aina joskus, ei iso homma ja hyvää tulee nopeesti. Mausteina käy muukin, kuin tilli, esim chiliä kandee kokeilla.

      Mutta toi säilytysohje kuulostaa enwnpi ruokamyrkytys ohjeelta.

      =DW=

    • Anonyymi00006

      Kylmässä säilyy huomasinh.

    • Anonyymi00007
      • Anonyymi00008

        En ole saanut mauttomia tomaattejea kaupasta koskaan.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        En ole saanut mauttomia tomaattejea kaupasta koskaan.

        Älä ole siitä pahoillasi. 🙃


    • Anonyymi00010

      Kurkussa on paljon vettä, niin on ihmisessäkin, syön joka päivä kurkkua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2098
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1715
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1486
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1236
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1034
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      978
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      865
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      842
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe