Purra-Petter...

Anonyymi-ap

...tämä hallitus on täysin porvarimyönteinen.
Purra-Petterin hallituksessa jokainen voisi pitää saksia käsissään.
Muuta ei osata kuin syytellä edellisiä hallituksia, vaikka jokainen nykyisistä ministereistä on nauttinut kaikista niistä hyvinvoinyivaltion ilmaisista palveluista mitä hyvinvointi on aikaisemmin tarjonnut.
mm. Terveyspalvelut, opiskelut, asumis-ym. tuet.
Yksikään hallituksen jäsenistä ei ole kieltäytynyt vastaanottamasta saatuja etuisuuksia.
Samat oikeudet jäävät nyt vain rikkaiden ja hyvätuloisten etuisuuksia.
Lehmänkauppoja tehdään edelleen.
Persut hulluudessaan säätää köyhiä rokottavat lait.
On syytä muistaa, ettei eduskunnalla ole "omaa rahaa", kaikki rahat ja valtion omistukset ovat suomalaisten verorahoja, myöskin eduskunnan ja hallituksen omaisuudet, ovat kansalaisten rahoittamia.
Hemmettiin tällainen "herrahallitus"

1

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paras huijaus oli kun hallitus nosti julkisen terveydenhuollon asiakas maksuja noin 500 miljoonalla eurolla ja kaatoi nämä rahat yksityisten terveysjättien kassaan. Kaikki nuo rahat menevät siellä korotettuihin käyntitaksoihin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      96
      2191
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2142
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1380
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      90
      1326
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1130
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1093
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      920
    Aihe