Taksiuudistusta rukataan jälleen

Anonyymi-ap

Pääkirjoitus: Bernerin käsittämätöntä taksisotkua siivotaan taas – uudistuksen monet puutteet korjattava viipymättä

Taksialan jatkuvat puutteet ja sääntelyn isot korjaustarpeet kertovat, että vuoden 2018 suuri taksiuudistus oli surkea susi.

Taksialan sääntelyä ja vaatimuksia on tarkoitus kiristää.

Vuoden 2018 suuri taksiuudistus purki alan sääntelyä ja helpotti uusien yrittäjien alalle pääsyä, jotta entistä kovempi kilpailu asiakkaista parantaisi palvelua ja laskisi hintoja.

Taksiuudistus oli silloisen pääministerin Juha Sipilän (kesk) hallituksen ja liikenneministerinä uudistusta johtaneen Anne Bernerin (kesk) kärkihankkeita.

Uudistuksen heikkouksista varoiteltiin jo valmisteluvaiheessa, mutta yrittäjätaustaisten Sipilän ja Bernerin usko markkinoiden vapauttamisen ja markkinavetoisen kilpailun ihanteisiin oli luja – ja siksi uudistus runnottiin varoituksista huolimatta läpi.

Taksiala vapautuikin kilpailulle, ja uusia yrityksiä ilmaantui pikavauhtia suurimpien kaupunkien taksitolpille. Saman tien alkoivat juuri sellaiset lieveilmiöt, joista Sipilää ja Berneriä oli varoitettu.

Vaikka taksien saatavuus koheni isoissa kaupungeissa, se heikkeni monin paikoin maakunnissa ja esimerkiksi ikäihmisten ja vammaisten tarvitsemissa Kela-kyydeissä.

Hinnatkin laskivat mutta vain satunnaisesti ja vain niille asiakkaille, joiden osaaminen ja tarmo riitti kyytien vertailuun monenkirjavissa digipalveluissa. Muut ovat maksaneet entistä enemmän – ja osin entistä epämääräisemmin perustein suoranaisia kiskurihintoja.

Vaikka iso osa taksiyrittäjistä ja kuljettajista epäilemättä tekee yhä vilpittömästi parhaansa, uudistus toi alalle myös kyseenalaisia ja epäluotettavia toimijoita.

Yleisön luottamus alaan on murentunut.

https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000010678149.html

3

237

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä nykyinen taitava ja tehokas liikenneministerimme korjaa lähiaikoina tämänkin keupuloinnin virheet ja ongelmat!

    • Anonyymi

      Alan voimaan pahoin kun ajattelenkin että pitäisi vielä tolpalle lähteä .Kyllä riitti 42 vuotta.Ainoa mikä harmittaa ,ettei tullut aikaisemmin lopetettua.Pari vuotta sitten tein tilaa uusille osaajille.

      • Anonyymi

        no niin persupakkomielteinen persuista pihalle potkittu rotuopin julistaja, nappi huuleen, nalle kainaloon, tuti suuhun ja tutimaan että jaksat aamulla nousta taas reippaana poikana itkemään persujen perään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      887
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      31
      532
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      73
      446
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe