Miksi Tynkkynen on huolissaan valheita levittävän Elon Muskin sananvapaudesta? Musk on levittänyt omistamallaan X-viestialustalla juuri Venäjää tukevia propagandavideoita.
https://www.suomenuutiset.fi/eu-komissaari-lahetti-elon-muskille-uhkailukirjeen-ennen-trumpin-haastattelua-komissaarin-sananvapauden-vastainen-herattaa-voimakasta-kritiikkia-tynkkynen-uskomatonta-royhkeytta-eun-nimissa/
"Russia Paid Millions to YouTubers to Help Russia & Trump Win"
https://www.youtube.com/watch?v=dvd8jGSLzIM&t=862s
Usalaisen evp ydinaseupseerin vlogivideo käynnistyy kohdasta, jossa käsitellään tätä ilmitullutta massiivista Venäjän vaikuttamisyritystä.
"FBI:n dokumentti: Venäjä kerää salaisia listoja
Venäjä on kerännyt salaisia listoja manipulointitarkoituksiaan varten."
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/3e484d79-bfe9-4968-8030-7dcd9daf36fb
"FBI kertoo, että yhdelle listalle oli koottu 2 800 henkilöä eri sosiaalisen median alustoilta, esimerkiksi X:stä ja Facebookista. He ovat kotoisin 81 eri maasta.
SDA:n luokittelujen perusteella henkilöt ovat ”televisio- ja radiojuontajia, poliitikkoja, bloggareita, toimittajia, liikemiehiä, professoreita, ajatushautomoiden analyytikkoja, veteraaneja ja koomikkoja”.
SDA:lla oli FBI:n mukaan myös toinen lista, joka sisälsi ”anti-vaikuttajia”. FBI olettaa listan sisältävän henkilöitä, joiden näkemykset eivät edistä Venäjän tavoitteita.
Anti-vaikuttajien listalla oli FBI:n mukaan 1 900 henkilöä 52 eri maasta."
"Esimerkkejä kampanjan keinoista
FBI:n dokumentti sisältää Venäjän kampanjan sisäisiä muistioita ja viestintää.
Venäjä on dokumenttien mukaan pitänyt Saksaa erityisen alttiina maana vaikutukselle.
Esimerkiksi tällaisia keinoja kampanjassa on muistioiden mukaan käytetty:
Mielipiteiden manipulointi: Venäläisen dokumentin mukaan tavoite on herättää yleisössä asenteisiin ja tunteisiin liittyviä reaktioita: ”miksi MEIDÄN täytyy auttaa Ukrainaa?”
Valesivustot: Kampanjassa on käytetty sivustoja, jotka jäljittelevät aitoja uutissivustoja. Sivustot ovat matkineet esimerkiksi Reutersia, Der Spiegeliä, Le Mondea ja Delfiä.
Puhuttelu: Propagandisteja on kehotettu esiintymään saman maan kansalaisena (viestejä pitäisi välittää kuin ”saksalainen saksalaiselle” tai ”ranskalainen ranskalaiselle”).
Valheelliset tarinat: Venäläisen dokumentin mukaan tavoite oli ”epävakauttaa yhteiskunnan tilaa” Ranskassa ja Saksassa jakamalla ”valenarratiiveja”, ”valheellisia videoita, dokumentteja ja puhelinkeskustelunauhoitteita” ja ”kommentteja sosiaalisessa mediassa”.
Somevaikuttajat: Venäläisen dokumentin mukaan kampanjassa tulisi käyttää ”keksittyjä ja aitoja sitaatteja influenssereilta”.
Kampanjan tavoite: ”Eskaloida sisäisiä jännitteitä – – Venäjän federaation etujen edistämiseksi” sekä ”vaikuttaa oikeisiin konflikteihin ja keinotekoisesti luoda konfliktitilanteita”.
Lähteet: Politico, FBI"
Perussuomalaisen Onni Rostilan kirjoituksessa jaottelusta "meihin ja heihin"? Ote linkkijutun alusta:
"Kansallinen liittouma oli silti toisellakin kierroksella selvästi suosituin puolue äänissä mitattuna. Se sai valtakunnallisesti yli kymmenen miljoonaa ääntä ja yli 38%:n ääniosuuden, mikä ei arvatenkaan lainkaan hillitse hölinää ”äärioikeistosta” ja ”pahuuden voimista”. Tulos tiesi 36 lisäpaikkaa parlamentissa, vaikka puolueen valtakunnallisen tason ns. piilevä äänikynnys nousikin todella korkeaksi muiden puolueiden taktikoinnin seurauksena.
Vaikka vaalien suurin kannatusmuutos oli Kansallisen liittouman suosion nousu, on Ranskassa luvassa yhä vasemmistolaisempaa (ja itsetuhoisempaa) maahanmuuttopolitiikkaa. Tämä tulee entisestään kiihdyttämään kahtiajakoa ja lisäämään yhteiskunnallista epäluottamusta ja tyytymättömyyttä. Se taas voi pedata kansallismielisille yhä suurempaa suosiota."
https://www.suomenuutiset.fi/analyysi-ranskassa-yhteinen-vihollinen-yhdisti-keskustaoikeistosta-kommunisteihin/
Marine Le Penin Kansallisen liittouman on todistetusti osoitettu saaneen Venäjän rahoitusta. Miksi Kremlissä tulistuttiin, kun Le Pen ei voittanutkaan?
"Venäjällä Ranskan parlamenttivaaleja kuvailtiin muun muassa ”petokseksi” ja ”äänestäjien manipuloinniksi”."
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/ec1b4783-7c3f-4f44-9b85-94523971d159
Rostilalla ja Kremlillä yhteisesti jaettu pettymys? Miksi Rostila downshiftaa uhriutuvalla kirjoituksellaan "pahuuden voimia"? Rostila on siis varma, että Kremlin rahoitus ei tule loppumaan, kun toteaa Ranskan vaalituloksen kiihdyttävän kahtiajakoa? Vai onko eurooppalaisilla oikeistopopulisteilla/äärioikeistolla takuut siitä, että Kreml järjestää jatkossakin EU:n sisäisille hyödyllisille idiooteilleen islamisaatio-mölinän aihetta lisää peloteaseeksi? Nyt on relevantti kysymys paikallaan, että miksi PS ajaa leikkaamaan Supon rahoitusta? Siis suora leikkaus kansalliseen turvallisuuteen? Kulissien takana jotakin, mikä ei kestä päivänvaloa?
Supo-agentti Tynkkysen touhuilu saa entistä kummallisempia piirteitä. Samoin Onni Rostilan kommentti
22
294
Vastaukset
- Anonyymi
Jokos FSB:n kouluttama Tynkkynen on aloittanut propagandaviestintänsä Brysselissä? Jos Brysselissä uusittaisiin äänestys Venäjän propagandan tuomitsemisesta ikäänkuin sitä vahvistavaksi julkilausumaksi, niin mikähän mahtaisi olla Tynkkysen valinta? Hakkaraisen ja Huhtasaaren valinnat kun tiedetään jo.
https://www.verkkouutiset.fi/a/psn-mepit-aanestivat-venajan-propagandan-tuomitsemista-vastaan/#62f67095 - Anonyymi
"I love Russia...."???
https://pbs.twimg.com/media/F2WfbZsXQAERu0O.png
https://pbs.twimg.com/media/GS2rFu_XAAEIIYp.jpg- Anonyymi
Persut ovat aina huolissaan, jos Putinia jossain arvostellaan. Kertoo persujen arvomaailmasta todella paljon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persut ovat aina huolissaan, jos Putinia jossain arvostellaan. Kertoo persujen arvomaailmasta todella paljon.
Montako sataa lehtijuttua ajattelit sinimusta KOPIOKONE tähän viestiketjuun vielä massapostata ap? 🤣🤣
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montako sataa lehtijuttua ajattelit sinimusta KOPIOKONE tähän viestiketjuun vielä massapostata ap? 🤣🤣
Kärähtikö käämi??
- Anonyymi
Mutta kyllähän kopiointi on sallittua, jos mainitsee lähteen.
Persutrollin käämit kärähtää aina, ku palstan alkuperäinen aihe ei miellytä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montako sataa lehtijuttua ajattelit sinimusta KOPIOKONE tähän viestiketjuun vielä massapostata ap? 🤣🤣
Mitä sinä pelkäät?
- Anonyymi
Kopiopersun työpaikka Pietarin trollitehdas edustaa samanlaista huipputeknologiaa kuin venäläinen perseensuristin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kopiopersun työpaikka Pietarin trollitehdas edustaa samanlaista huipputeknologiaa kuin venäläinen perseensuristin.
Kun persut muistuttavat aina vasemmistovihollistensa Sirola-opistosta, joka lakkautettiin jo viime vuosituhannen puolella, niin koulutetaankos perussuomalaisuuteen nykyään Tverissä? Rajasulku hieman hidastaa asioita, mutta kun uusi rajalaki taas avaa jossakin vaiheessa rajan, niin Tverin persukoulutukset jatkuvat taas normaalisti?
- Anonyymi
Mistäs te persut nyt näin hermostuitte
- Anonyymi
Huomasivat olevansa persuja ???
Vähemmästäkin on ratkettu ryyppäämään.
- Anonyymi
Keskustan palstalla on persutrollien kopioo joka keskustelussa
- Anonyymi
SEBASTIAN SALAINEN 007 ?
DEMARIT VARPAILLAAN ?
HAHHAHHAAA.
JA POOOIS.- Anonyymi
Setan Aagentti Tynkkynen 000 lupa valehdella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Setan Aagentti Tynkkynen 000 lupa valehdella.
Demareita pelottaa,kakka tulee housuun?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Demareita pelottaa,kakka tulee housuun?
Saatko ohjeesi Kremlistä, Iso Roobertinkatu 4:sta vaiko molemmista?
- Anonyymi
Eikö Tiktok Tynkkynsellö ole oikeita töitä EUssa.
Onneksi se Persujen ikioma 000- Anonyymi
Löytyyköhän Brysselistä muita FSB:n kouluttamia kuin Tynkkynen?
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017373
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?774859- 794779
- 1324198
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82988- 522609
- 402521
- 462166
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102161Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211800