Juu, nyt näiden tyynien ilmojen innoittamana kävin pitkähköjä venereissuja Airistolta Iniön ja Kustavin suuntaan jne. Pisti vaan silmään, taas kerran, että miksi helvetissä purjepaattien aivan täysin bläkässä täytyy pitää rättejä ylhäällä, mutta kuitenkin ajetaan koneella ja ILMAN mastoon hilattua tunnusta ? Voi kai ne rätit edes ottaa alas kun tuulta ei ole yhtään eikä ole tiedossakaan ??? Ja jos olit kyseisillä vesillä, tiedät että tuulta ei ollut todellakaan lainkaan...
Taas purjeet ylhäällä ajosta
7
296
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä virkaa sillä mastoon hilatulla merkillä olisi tilanteessa, jossa on muutenkin selvää, että koneella mennään? Ja miksi toisten purjeiden tuulettelu sinua häiritsee?
- Anonyymi
Onhan sillä se väliä, että jos purjeveneilijät haluavat, että niitä väistetään, kartiota on järkevä käyttää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan sillä se väliä, että jos purjeveneilijät haluavat, että niitä väistetään, kartiota on järkevä käyttää.
Ööö…okei, eli jos ei ole sitä kartiota, niin et aio väistää? Tuollainen jääräpäisyys voi vielä tulla kalliiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ööö…okei, eli jos ei ole sitä kartiota, niin et aio väistää? Tuollainen jääräpäisyys voi vielä tulla kalliiksi.
Arvasin, että täytyy selittää.
Lain mukaan koneella kulkeva on mootorivene ja siihen sovelletaan mootoriveneen sääntöjä. Kun asian näkee helposti, tiedetään, mitä sääntöjä käytetään.
Jos kartion käyttö hiipuu, niin silloin toisten veneilijöiden pitää päätellä itse mitkä säännöt ovat voimassa. Se jättä tilaa virheille ja voi johtaa siihen, että pidetän moottoriveneenä, vaikka onkin purjealus.
Pitää muistaa, että konealuksetkin väistävät toisiaan, mutta se tapahtuu eri tavalla. Säännöt lisäävät turvallisuutta ja siksi ne ovat olemassa.
- Anonyymi
Samaten voi tulla kalliiksi, kun kartiota ei käytetä...
- Anonyymi
Tasapuolisuuden vuoksi luettelenpa eri veneilijäryhmien helmasyntejä :
Purjehtijat : moottorilla purje ylhäällä ajaminen ilman kartiota, ahtailla ja vilkkailla saaristoväylillä luoviminen
Moottoriveneilijät : aallokon muodostaminen satamissa ja muissa aallontekokielto paikoissa, nopeusrajoitusten rikkominen, väistämissääntöjen rikkominen
Vesiskootterit: täydellinen piittamattomuus nopeusrajoituksista, täysin päätön rällääminen peräaalloissa ja mökkirannoissa, yleensäkin piittamattomuus kaikista säännöistä. Itse asiassa tänään oli pakko piirtää tussilla rasti veneen seinään : vastaan tuli vesiskootteri 11 km/h rajoitusalueella ja se noudatti sitä !!!
Purjeveneiden hyvä puoli on siinä, että ne eivät oikein saa aaltoja muodostettua missään olosuhteissa. - Anonyymi
Mulla on 9km/h kulkeva putputtaja, minä en kerkeä väistämään ketään.
Purjeveneet ja ammatti liikenne aiheuttaa minulle tressiä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-237236Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite935903Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1093927- 1263869
- 1501701
- 581558
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301465- 381281
- 451252
- 281251