Alkoholiriippuvuus on krooninen sairaus, jossa on keskeistä pakonomainen tarve käyttää alkoholia.
Perinnölliset tekijät, hyvä alkoholin sietokyky tai vaikeus tunnistaa humaltumisensa astetta, stressi sekä monet mielenterveyden häiriöt lisäävät alkoholiriippuvuuden kehittymisriskiä.
Johtuen päihderiippuvuuteen kuuluvasta kieltomekanismista päihderiippuvainen ei yleensä itse myönnä tarvitsevansa apua.
Hän ei välttämättä edes ajattele juomisensa olevan ongelma.
Yksi niistä asioista, joiden kanssa toipuvat päihdeongelmaiset kertovat olevan vaikeaa tulla toimeen, on viha (tai suuttumus, kauna ja katkeruus).
Monet katsovat retkahduksensa liittyvän kyvyttömyyteen käsitellä suuttumusta. Selvittämätön viha voi olla uhka raittiudelle: se voi myös johtaa ongelmiin ihmissuhteissa.
==============================
Miehelle suositeltu maksimiannos alkoholia on 2 ravintola-annosta (4cl tiukkaa tai yksi bisse) päivässä. Se tekee vuodessa 730 ravintola-annosta vuodessa ja olet kohtuukäyttäjä.
Noh, arvioin tänä vuonna juoneeni 4 litraa väkeviä ja kymmenkunta olutta ja laatikollisen lonkeroa. Se tekee yhteensä 134 ravintola-annosta.
8 kuukaudessa on 240 päivää, joten en pääse kohtuukäyttäjän ylärajalle lähellekään, vaan jään keskitason alle reilusti annostuksella 0,56 ravintola-annosta päivässä joka tarkoittaa
noin kahta senttilitraa per päivä.
==============================
Vain alkoholisti pitää kirjaa omasta vuosittaisesta alkoholinkäytöstään kaunistellen lukemia ja viitaten suosituksiin ym. tuubaan.
Vain alkoholistilla on tarve ladata Pattayan matkailu palstalle puolustuspuheenvuorojaan alituisesti omasta alkoholismistaan.
Vain alkoholistilla on alituiseen alkoholi kaikkien muiden puheenaiheittensa ohessa mielessä ilmoituksillaan minkä drinkin hileillä tai ilman seuraavaksi nauttii.
SBUGEN OMAKUVA ITSESTÄÄN OMASTA MIELESTÄÄN.
3
194
Vastaukset
- Anonyymi
Kyrvånsyylå rakastaa metrinmittaisiaan ja kymppiään.
- Anonyymi
Alkoholismia ei määritellä Sensukan ikiomien aivoitusten pohjalta, vaan lääketieteelliseltä ja sosiaaliselta pohjalta. Kymppi kertoi siis että keskiarvo on reilut puoli ravintola-annosta tai olutta päivässä. Johan sellaisen määrän saa käyneestä limpparista. Itse juon saunaoluen tai kaksi ja melkein joka päivä. Yövuoron jälkeen en kyllä juo koska en käy päiväsaikaan saunassa enkä juo päiväsaikaan. Oravan kokoisena kaksi olutta tuntuu jo hieman nupissa, riippuen miten on syönyt tai juonut.
Ei ole kukaan alkoholistiksi nimitellyt. Tytär meni lukiolaisten kotibileisiin ja kysyi vaisusti että voisinko ostaa hänelle kaksi tölkkiä jotakin mietoa juomaa kun kaikilla muillakin on. Käytiin valkkaamassa vähän paremmat kotimaiset siiderit.
Parempi se noin on kuin omassa nuoruudessa piti hakumiehellä haettaa pullo kirkasta ja vetää pää sekaisin jossakin pusikossa kun ei uskaltanut kotiin kännissä mennä. Minä kävin hakemassa tytön kahden aikaa yöllä kotiin ja ei ollut lainkaan juopunut ja kivaa oli ollut.
Laiffila, man that works - Anonyymi
Jos joku väittää että tämän herran rasvamaksa ja uljas olemus on hankittu pelkästään syömällä.... niin hehheh! https://ibb.co/7gP8xLc Tuo tulee vain juomalla vuoronperään nuppi turvoksiin ja kun turvotus laskee jää nahka roikkumaan naamasta ja kaulasta.
Erittäin raskaansarjan sbuge kyseessä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1313099EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402951- 1051341
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1351057Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621047Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661037- 60977
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373959- 41777
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22763