Mitäs veikkaatte onnistuuko kunnan hepuilta työttömien asioiden hoito, vai tuleeko palkata kokenut entinen TE-toimiston setä tai täti se vastuualue hoitamaan .
TE-toimiston hommat siirtyy kuntien vastuulle
4
532
Vastaukset
- Anonyymi
Ukrainasta on tullut nuoria miehiä pakoon ettei tarvitse sotia maansa puolesta. Täällä myös kokonaisia perheitä tänne pakoon työelämää ja velvollisuuksia. Miksi ei tulisi jos niin pääsee helpoiten? Makoilemalla kela ja sossutädit huolehtivat helposta elämästä. ei tarvitse hikoilla töitä tehden. on mukavaa... saa kelliä sängyssä ja kaikki hoituu. Ei mitään velvollisuuksia, ei opettele suomen kieltä ja monella alalla ei pysty jos ei suomen kieli hallussa, lainsäädännön ja kirjaamisten takia esim hoitajat . kyllä mietityttää iltavuoro sairaalassa jossa ulkolainen kielitaidoton hoitaja, kuurolla, sokealla, dementoituneella vanhuksella.
KAIKKI MAKSETAAN VAILLA HUOLIA JA TRVEYDENHOITO PELAA AINA PAREMMIN KUIN TAVIS SUOMALAISELLA.
Miljoonat otetaan suomalaisilta ja jätetään suomalaiset paitsi. Kiristetään veroja ja perusterveydenhoidon maksuja, lääkäriin ei pääse, soittoihin ei vastasoittoa tule. Ikäihmisien huolehtiminen jäänyt ja yksinäiset vanhukset vailla hoivaa.
meillä ei varaa HOITAA kun matut vie kaikki rahat. matujen tukirahoja nostettiin kun suomalaisilta poistetaan etuja ja lisää pitäävielä ottaa.
kuntien alkessa 2025 vuoden alusta hoitamaan työllisyyttä niin kaikki jotka 101 päivää työllistymättä HEISTÄ ON MAKSETTAVA SAKKOJA 450 € PER PÄÄ VALTIOLLE. onkohan tasaarvoista kuinka matut ja mustalaiset velvoitetaan tekemään töitä. ukrainalaisia suomessa kolme vuotta saanut loisia ja mustalaisia vaills työpakkoa koko vuosisadan kun eivätole kotoutuneet suomeen.
kuntien rahatilanteet tulevat huonontumaan entisestään.- Anonyymi
Kaikille työttömille suojatyöpaikka kuntien palvelukseen ja ongelma on ratkaistu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikille työttömille suojatyöpaikka kuntien palvelukseen ja ongelma on ratkaistu.
En usko että kriisikunta selviää siitä urakasta ilman lisävelan ottoa. Onko se kuntouttava työtoiminta kunnan vastuulla, kun siellä kuulemma saa ryypätä työaikana.
- Anonyymi
Tekoäly hoitaa homman. Kysy siltä, ei kahvi eikä tupakkataukoja.
Koeaika ilmainen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728461KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527630Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521623696Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442071- 1262066
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211811