Vastuiden väistäminen on suomalainen julkisen sektorin ongelma

Anonyymi-ap

Yhteiskunta virkamieskoneiston kautta pyrkii ottamaan kontrollin kansalaisista ja sääntelemään kansalaisten elämää. Virkakoneistoilla on insentiivi laajentua kaikille yhteiskunnan sekktoreille. Kun virkamieskoneisto töppää, vastuuta ei kanna kukaan. Virkavastuista, tehtävämäärittelyistä huolimatta ei ole olemassa tahoa, joka peräisi vastuuta.

Case Joensuun lapsisurma. Sote jätti hoitamatta velvollisuutensa tavata lasta kasvokkain ja jälkipelissä syytteeseen on asetettu peräti 10 eri henkilöä. Helppo nähdä jo etukäteen, että vastuu tulee hajaantumaan ja loppupeleissä vastuut jätetään kantamatta.

Case verottaja ohjeistaa väärin. Vääränlaisista ohjeistuksista kiinijäätyään väärä ohjeistaminen kiistetään. Kun pakon edessä joudutaan myöntämään väärän ohjeistuksen antaminen, aletaan syyttämään verovelvollista ja vastuuta verovirastossa ei kanna kukaan.

Case puolustusvoimissa käyttäydytään vastoin palvelusohjesääntöä, aiheutetaan tuntuvaa haittaa yksilölle. Ensiksi kiistetään, sitten tutkitaan ja kiistetään ja lopuksi seinäkiistetään ja syytellään uhria.

Kaupungille ilmoiettaan laittomasta jätteiden kätkemisestä. Kaupunki ei reagoi mitenkään. Ilmoitetaan eri henkilöiden taholta useasti eri otteisiin, Kaupunki ei reagoi. Jätteiden hautaaja muuttaa ulkomaille. Kaupunki toteaa että on tehty vahinkoa, kuntalaiset maksavat siivouskulut.

Yrityksen lupamenettelyssä selvitystyö voi kestää useita vuosia. Kukaan ei kanna vastuuta siitä minkä vuoksi selvitystyö kestää useita vuosia.

2

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Virkamieskoneistosta tuli mieleen Sote-malli ja hyvinvointialueet.

      Ihmetteleekö joku oikeasti vielä, että Sote-malli tuli kalliiksi? Valtion sisälle perustettiin valtiosta ja kunnista irralliset itsehallinnolliset alueet, joilla jokaisella on byrokratiaa pyörittävä virkamieskoneisto ja omat poliitikot, joihin kuluu rahaa. On tavallaan reilut 20 pikkuvaltiota valtion sisällä.

    • Anonyymi

      Pääpamppu kantaa vastuun.
      Jos laulut ei soi, vaihdetaan ukkoa/ akkaa.
      Myös ruohonjuuritason tekijä pitää pystyä vaihtamaan.
      Ei voi olla niin, että sama torvelo saa pitää paikkansa, vaikka tunaroi kuinka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1759
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      235
      1602
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      90
      1361
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      66
      1032
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      931
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      918
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      908
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      904
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      862
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      37
      849
    Aihe