https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2efd078c-167a-47aa-a9ec-ef375f19db4b
Näihän se on kun seuraa kannatusmittauksia. Perusuomalaisten kannatuksen sulaminen on mennyt Vasemmistoliittoon, näin on todennut LI Andersonkin, SDP kannatuksessa ei Perussuomalaisten lasku näy mutta Vasemmistoliiton kannatuksessa se näkyy.
Perussuomalaisille tämä on karvasta kalkkia, mutta faktoille ei voi mitään.
Näihän se on kun seuraa kannatusmittauksia. Perusuomalaisten kannatuksen sulaminen on mennyt Vasemmistoliittoon, näin on todennut LI Andersonkin, SDP kannatuksessa ei Perussuomalaisten lasku näy mutta Vasemmistoliiton kannatuksessa se näkyy.
Perussuomalaisille tämä on karvasta kalkkia, mutta faktoille ei voi mitään.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Eurovaaleissa taisi käydä näin. Perussuomalaisille rökäle tappio, vasaavasti Vasureillle huima voittto.
Tämä on höpöhöpö puhetta niinkuin vasemmiston kiihotus on ollut aina. Osa perussuomalaisista nukkuu vaalien välillä ja eduskuntavaalien lähestyessä heräävät ja näyttää närhen munat roskaväelle. Tolkun perussuomalaisuus elää ja voi hyvin ja hallitus tekee hyvää työtä. Suuri osa suomalaista ei kaipaa enää ummehtunutta kommari ja kepulaista touhua!
Li Andersson on kansankiihottaja ja populisti kakara. Vasemmistoliitto on kommunistien perinnejärjestö joka ajaa Venäjän asiaa.
Äänikuningatar .
Riikka on aito kuningatar ❤️
Sanna Marin❤️
Persut enempi ajaa putinin kaltaista palvontaa ja yksinvaltiutta sekä oikeasti demokratian vastustaja on ,
kun ja koska mediaa haluaa suitsia ja määrätä mitä saa sanoa vaikka persut itse sanovat sanavapauden nimissä mitä vaan mutta kun heistä kirjoitetaan on se vihervasemmistolaisuutta.
Natsi ymmärrys persujen puolella on myös huolestuttavaa.
Viimeisimmässä gallupissa Vasemmistoliiton kannatus on laskenut reippaasti ja perussuomalaisten kannatus on noussut tasaisen varmasti kolmatta kuukautta putkeen ikävistä hallituksen päätöksistä huolimatta. Kyllä kommaripenikka puhuu nyt paskaa niinkuin aina.
SMP oli Perussuomalaisten edeltäjäpuolue. Sen perustaja ja luoja oli legendaarinen Veikko Vennamo. Vennamo oli johtava poliitikko silloin kun karjalainen siirtoväestö ja rintamamiehet asutettiin - siis heti sota-ajan jälkeen.
Jo silloin kommunistit olivat hyvin katkeria Vennamolle, joka tällä asutustoiminnalla esti kommunistien etenemisen Suomessa ja Suomen siirtymisestä sosialismiin.
Kun ihmiset saivat omaa maata he hylkäsivät kommunismin ja sosialismin.
Täältä perimmältään löytyy selitys sille miksi vasemmistoliitto on nykyisin näin pieni puolue Suomessa - kannatus alle 10 %.
Timo Soini yritti kaapata Vennamon perinnön oman hillotolpan vuoksi ja lähti Sipilän mamutuslinjalle jossa Suomi annetaan Afrikan ja Irakin poikain mellastuskentäksi. Aito perussuomalainen linja pitää ja Timo Soinille näytettiin ovea ulos 2017 Jyväskylässä ja sen jälkeen perussuomalainen voittokulku on jatkunut Mestarin ja Riikan ollessa ruorissa.
Taisi olla niin että isännät oli katkeraa kun heiltä vietiin omaisuutta ja annettiin maata ja mantuja karjalan evakoille, vasemmisto enemmän ymmärsi tarpeen kuin omistava luokka kepu ja oikeisto
Todellisuushan se kirpaisee. Persu vouhotti niin paljon vaalien alla eei varmastti uni tullut eikä nukuttu.
Vasemisto liiton hurja äänimäärä täytyi näkyä jolta ne äänet oli lähtenyt ja se kato oli Persujen äänimäärissä.
Vassareitten omatkin lehdet julkaisee kyselyitä minkä tuloksissa Perussuomalaisten kannatus nousee koko ajan.
Me ollaan Suomen suosituin duunaripuolue!
Kyllä
Vaalien jälkeen Vasemmistoliiton kannatus on noussut reilusti. Yhtä reilusti on Persujen kannatus lasketut 4,5%
Duunari siis toisella palkkatyössä kuten itse pienellä 23€/h palkalla en
koskaan ikinä äänestäisi persuja,
miksi ihmeessä. ?
Duunaripuolue se porukka ei todellakaan ole, takinkääntäjiä ja oikeiston perseennuolentaa, eikä ne edes häpeä.....
allah on suuri sano Juha Sipilä?
Lopetapa aloittaja paskan puhuminen! Helvetti!
Kaikilla mittareilla Perussuomalaisten suosio on vain kasvanut. Kohta on kuntavaalit ja taas jälleen saadaan jytky.
Ymmärrän kyllä Vasemmistoliiton hädän kun koko Vasemmistoliitto taistelee olemisestaan ja tulette tänne valehtelemaan ja silmille rääkymään siitä syystä!
Kohta on puolet suomalaisista perussuomalaisia
Meneekö niin hyvin osalla väkeä joilla omaisuutta ja perintöjä , mutta duunarit eivät purran kaltaista ämmää äänestä huijasi vaaleissa ja heti sen jälkeen oikeastaan näyttää kuinka persereikä tuollainen valtaan päässyt on, surkea ihminen , en tiedä millainen persu oikeastaan on mutta toisella töissä ei ainakaan.
Mietitäämpä rauhassa. Vasemmistoliitto sai valtavan äänimäärän EU-vaaleissa. Jostakinhan sen täytyi olla pois. Vastaavasti Perussuomalaiset menettivät valtavasti ääniä. Nehän täytyi mennä Vasemmistoliiton laareihin. Tästä olen ainiaasti kiitollinen entisille perussuomalaisille.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2efd078c-167a-47aa-a9ec-ef375f19db4b
Kannattaa lukea tuo LI Anderssonin juttu, viisas nainen ei turhia höpise.
Perussuomalaiset ovat suurin duunaripuolue ja eurovaalit eivät kiinnosta duunareita. Li Andersson on kiukutteleva vasemmistokakara ja valitettavasti Suomessa on paljon hänen kaltaisia änkyröitä.
Äänikuningatar
Kyllä sen vielä ymmärtää jos kakarat änkyröi, mutta kun ikäloppu lady/ladyt änkyröi ..siinä sitä ihmetystä riittää.?
Kakara se on
Ja todella moni änkyrä oikeastaan on persuissa, joillakin ase vapaallakin mukana kun on niin paska luonteeltaan että pelkää turpiin saamista.
Uusimman gallupin mukaan äänestäjät ovat pettyneitä vasemmistoliittoon joka on kommunistipuolue joka ajaa Venäjän asiaa nyt myös EU:ssa Anderssonin toimesta. Sen sijaan äänestäjät haluavat selvästi perussuomalaista politiikkaa.
Ei kai nyt kukaan liity mihinkään Vasemmistoliittoon? Sehän on kuoleva puolue.
Ei vaan keskustaan
Kuten aiemmin kirjoitin, ette varmaan ehtiineet lukea.. Vasemmistoliitto ei toki ole kuoleva puolue, kuten Perussuomalaiset.
Vasemmistoliitto on vaalien jälkeen vain noussut siinä pun Persut tulee kolisten alas
Keskusta ja vasemmistoliitto ovat kuolevia puolueita. Maaseutua ei enää ole ja 1918 kommarien perinteitä vaaliva vähenee koko ajan hautaan, samoin SDP kannattajia. Suomen tulevaisuus on sinivalkoinen Perussuomalainen porvari-Suomi jossa ahkeruudesta palkitaan.
Purra pesee kyvykkyydellään Anderssonin 100-0.
Työ vapauttaa.
Demareiden sikailun takia olemme menossa pohjaan.
Viimeinen demari sammuttaa valot.
Näille on aivan se ja sama vaikka Konkurssi tulisi.
Sannaa ei turhaan sanota konkurssi- sannaksi.
Vaaleissa näille pitää saada ääniä mamujen avulla, vaikka koko maa menisi pilalle.
Voihan helvetti soikoon nyt on tämä Suomen alasajon koalitio vallassa ja kaikki menee pieleen,tämä maa velkaantuu ennätysvauhtia ja työttömät lisääntyy joka päivä .Tämmöiset Ahneet kokoomuslaiset ja tyhmät Persut vie Suomen perikatoon lopullisesti jos ei noita päästä äkkiä eroon lopullisesti joutaisivat hevon kuuseen.!!!
Persut tekee hyvää työtä sinunkin eteen
Persut ei tee muutako ajaa ryököisten olot alas ahneitten Kokoomuslaisten kanssa .Orpo ja Häkämies pompottaa tyhmiä Persuja mielin määrin ja Purra senkun saksiin kaiken pieleen ja välillä irvistelee perkele mitä sakkia
!
Trolli uutisia.
Trollikin tietää tämän tyhmyyden jossa Suomi on ,on niin tyhmät päättäjät remmissä ja kansalaiset kärsii tämän rupuporukan aikana .Loisija Purra senkun irvistelee ja saa.aikaan työttömiä ja Orpo hykertelee taustalla että hyvin menee Kokoomuksella.
Persut on yhden asian puolue, niitä ei oikeesti kiinnosta muu kuin maahanmuuttoasiat. Vaskisteja ovat.
Eipä tule ajatelleeksi ennen kuin lukee tuon Anderssonin jutun. Näinhän se on eihän Vasemmisoliitton äänet tyhjästä tule joltakin ne on poissa.
Harva Perussuomalaine tunnustaa antavan äänen Vasemmisttoliiolle, mutta eihän siellä äänestyskopissa kukaan näe.
Tulette näkemään sen nyt seuraavissa kunnallisvaaleissa Perussuomalaisilla on vaikeuksia saada ehdokkaita.
Ajattelin tähän väliin sanoa että kepukin on paska.
Mutta kepu saapi meidän äänet.
Perussuomalaiset ei siirry mihinkään vajaapäisten vajakkivasurien leiriin
Minun ääneni siirtyy vasureille, persuja äänestin kun lupasivat paljon mutta mikään ei ole toteutunut.
Et sinä äänestänyt mitään persuja. Esität vain. Miksi trollaat täällä päivin ja öin
MET aidot duunarit äänestetään PERUSSUOMALAISIA. Ei mitään anarkistien ja pummien vasemmisto puoluetta.
PerusÄSSÄ on suosituin puolue Suomessa. Tämä siksi koska me ei hyväksytä yhteiskunnan siivellä eloa. Me ajamme työtä ja vain me olemme duunareitten puolue.