"Tekoäly valtaa taistelukentät – droonit tekevät itsenäisesti selvää venälaistankeista
Ukrainan sodassa käytetään jo drooneja, jotka pystyvät tunnistamaan venäläisiä panssaroituja ajoneuvoja tekoälyn avulla. Asevalmistajan mukaan tekoäly tuhoaa panssarivaunut itsenäisesti, ilman ihmisen suoraa myötävaikutusta. Tekoälyllä on puolensa mutta myös riskinsä."
Jo vuosia sitten totesi, että autonomiset droonit ovat sodassa halpa työkalu ja täällä palstan "asiantuntija" totesi kerta kerran jälkeen tuhoavansa niitä haulikolla.
Painotin silloin, että se autonomisuus takaa sen, ettei niitä voi häiritä radioteitse mitenkään. Pienet kämmenen kokoiset nelikopterit ja muutama sata sellaista termisellä panoksella sotilaslentokentälle .. yksi sellainen seisovan lentokoneen turbiinin ilmanottoaukosta sisään ja moottorin vaihto edessä.
:)
Mitä minä sanoin?
2
162
Vastaukset 2
- Anonyymi
Paljonko maksaisi köyhänmiehen autonominen drooni. Kompassin avulla lentäisi suoraan ja tutkalla ottaisi maasta lentokorkeuden. Lentomatka määräytyisi polttoaineen määrällä. Tarkkuutta tällä ei olisi mutta mistä vihollinen sen tietäisi minne se on menossa ja on pakotettu ampumaan se alas.
- Anonyymi
"Salaperäisiä lennokkihavaintoja – USA:n F-22-hävittäjiä suojataan verkoilla
Antti Kirkkala
Julkaistu 10.10.2024 | 19:00
Päivitetty 10.10.2024 | 13:34
Droonien luomaan uhkaan on reagoitu arvostelijoiden mukaan liian hitaasti.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)
Virginian osavaltiossa sijaitsevan Langleyn lentotukikohdan yllä tehtiin viime vuoden lopulla useita lennokkihavaintoja, joille ei ole toistaiseksi löytynyt selitystä.
Tapahtumat nostivat esiin tarpeen suojautua uutta teknologiaa vastaan. Yhdysvaltain ilmavoimien kerrotaan suunnittelevan drooneilta suojaavien verkkojen asentamista yli 40 puoliavoimen hangaarin ympärille. Langleyyn on sijoitettu F-22-hävittäjiä, ja se on ilmavoimien keskeisiä tukikohtia Yhdysvaltain ilmatilan suojaamisessa.
Uusista suojauksista on tehty War Zone -sivuston mukaan julkinen hankintailmoitus. Verkkojen tarkoituksena on ”ehkäistä miehittämättömien ilma-alusten tunkeutuminen lähelle lentäjiä ja lentokoneita”.
Vaatimuksena on, että verkko pystyy pysäyttämään DJI Matrice 300 RTK:n kaltaiset pienet droonit. Yhdysvaltain asevoimien määritelmissä pieneksi lasketaan droonit, joiden paino on enintään yhdeksän kilogrammaa ja huippunopeus alle 190 kilometriä tunnissa.
Lennokkiverkoista halutaan nopeasti purettavia, jotta F-22-hävittäjät pääsevät liikkeelle suojistaan ilman viivästyksiä. Monia koneita säilytetään säältä suojaavissa katoksissa, joiden etu- ja takapuoli ovat avoimia.
Arvostelijoiden mukaan Yhdysvalloissa on reagoitu hitaasti droonien muodostamaan uhkaan kansallisen turvallisuuden kannalta tärkeissä kohteissa. Keväällä Pohjois-Carolinassa sijaitsevassa Seymorin lentotukikohdassa alettiin selvittää passiivisia droonisuojia F-15-hävittäjien turvaamiseksi.
Lentokentille sijoitetut koneet voisivat olla alttiita räjähdedroonien yllätysiskulle.
Uhkakuvan nosti esiin Yhdysvaltain ilmavoimien kenraali James Holmes jo vuonna 2017. Hän kertoi tapauksesta, jossa kaksi pientä droonia oli lentänyt tukikohdan portin yli ja palannut vähän ajan päästä takaisin.
– Miettikää, jos joku lentäisi parisataa sellaista kohteen ylle ja ohjaisi pienellä räjähteellä varustettuja lennokkeja F-22-hävittäjieni moottoreihin, Holmes totesi."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri351068- 71848
Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40700Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi40676Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus190534- 43489
- 45470
jumala ei auta hittojakaan..
kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir204463Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,169434" Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?
Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied56429