Emmi ja Miisa Nuorgam

Ovatko he muka oikeasti saamelaisia? Emmi Nuorgam on ainakin syntynyt Tampereella.
21694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ole. Mutta on muodikasta just nyt ottaa joku jännä "identiteetti" itselleen. Näille kahdelle se juttu oli olla "citysaamelainen".

Olet varmaan huomannut että YLE tai mikään muukaan iso media ei ole koskaan vaivautunut haastattelemaan ihan tavan saamelaisia ja kysymään mitä he todella näistä kahdesta ajattelevat? Ei kai sovi siihen tarinaan mitä YLE ja nää mimmit haluavat kertoa?

Äänestä

Synnyinpaikka ei kerro mitään siitä onko ihminen saamelainen vai ei:) Harmi että näitä perusasioita Euroopan ainoasta alkuperäiskansasta ei viitsitä opettaa suomen kouluissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ovatko he muka oikeasti saamelaisia? Emmi Nuorgam on ainakin syntynyt Tampereella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu