Rajusti väestöä menettävien kuntien joukossa ovat muun muassa Forssa, Mikkeli, Kotka, Kouvola, Varkaus, Kemi, Imatra, Savonlinna, Pieksämäki ja Lieksa.
https://www.verkkouutiset.fi/a/taalla-asuntojen-hinnat-romahtavat-kl-arvo-tuhoutuu-suuressa-osassa-maata/#bb90e015
https://www.verkkouutiset.fi/a/taalla-asuntojen-hinnat-romahtavat-kl-arvo-tuhoutuu-suuressa-osassa-maata/#bb90e015
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sitä vaan merinsasin ettei Liekslandialla vielä hätiä mitiä, sillä "Esimerkiksi Pieksämäellä väestökato on pudottanut asuntojen hintoja 2008–2023 kaikkiaan 40 prosenttia"
Paljonkohan vaikka sankkilantiellä asunnot maksoi 20 vuotta sitten? Nythän niitä näyttää olevan myytävänä muutamalla tonnilla
Forssassa työpaikat hupenee, nuori väki muuttaa pois koulutuksen perään ja jäävät sille tielleen. silti kerrostaloissa tehdään jatkuvia kalliita remontteja, "tulevaisuutta ajatellen". Hah! Jostain siis yhtäkkiä singahtaa forssaan tuhansia uusia asukkaita ostamaan kalliisti remontoituja asuntoja! On se tietty kivannäköistä kun kerrostalot siistejä ulospäin. Vain utopiahörhö kuvittelee että forssaan saadaan uusia asukkaita.
Tulihan lieksaankin koneinsinöörejä
Jospa sielläkin on periaatteena "teen parhaani ja katsotaan mihin se riittää"😄