Miten voi olla että kansalle ei hyväksytä rahaa ruokaan mutta

Anonyymi-ap

🌰🪨🪨🪨➕🪨➕🪨✂️🥀🪨➕✂️👲🧕🧕🤶⚕️✖️✂️
Miten voi olla että kansalle ei hyväksytä rahaa ruokaan mutta
Kansa saa veoissaan maksaa rikaiden täysin yhteiskunnalle hyödyttömiä sosialietuusen elikkä yritystuet
yritustuki on sosiaalietuutta eikkaille voitollisille. Yrityksille vuodesta toiseen miljardeja ja juuri siksi suomessa on suur työttömyyskin
Kun ei tarvii pakalkata ketäön töihin

Yritystuki elättää eikkaat . loiset

4

166

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt on kiva kilpailuttaa yrittäjää ja kyykyttää ahnetta kauppiasta

      Pyydän tarjouksia ja kyselen tuotteista ,
      Sitten vaan ilmoitan että ovat liian kalliista en osta jos et laske hintaa puoleeen

      Nappikauppiaat aivan raivoissaan kun aina vedetön heitä.

      🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹👺🌵🌹🌹🌵😌🚕🚓🥰😅😆🛺🛺🛺🛺🥰😃🌴🔪🔪
      Yrittäjät nauttikaa nyt ihailemastanne kokoomus politiikasata jossa kansalta viedään kaikki rahat ja teille ei jää mitään

      Rikas monimiljonääri vaan rikastuu
      Vale kokkare

    • Anonyymi

      📍📍📍📍📍📍📍📍📍📍
      Älkää täällä valittako kaikesta

      Nauttikaa kokoomuspolitiikasta
      Kun ootte heitä äänestäneet

      Ja kiittäkää mtv 3 n pissiksiä kun ovat teitä auttaneet äänestämään urpoja

      Kokoomuslainen termospullo duunari ei ole miljonääri


      Äänestä SDP⚽🤑😶‍🌫️🕍😔🙂‍↕️🖖🤌🫖🫖🍸🏖️🎅
      Ilta-Sanomat kirjoitti, että monet yritykset, joilla on sidoksia poliitikkoihin, ovat saaneet viime vuosina runsaasti julkista tukea.

      Business Finland, siinä suuri valtionyhtiö, joka jakaa isot yritystuet joka vuosi. Viime vuonna BF jakoi yli 700 miljoonan tuet.

      Elinkeinoministeri Rydmanin (ps) erityisavustaja on tuleva Business Finlandia uusi johtaja.
      Oliko valinta poliittinen, sitä voi itse kukin miettiä.

      Ainakin ministerien sijoitukset ja osallistuminen niiden yritysten päätöstentekoon, jotka saavat isoja yritystukia tulisi selvittää äänestäjille ennen vaalia.

      Yritystuet tulisi joka tapauksessa päivittää ja huomioida tarkasti tukien todellinen vaikutus talouskasvuun ja työllisyyteen, koska tuet jaetaan kansalaisilta kerätyistä verorahoista.


      Äänestä sdp

    • Anonyymi

      Niin kyllä ei tänne suomeen kuoleen kukaan haluaisi syntyäkään jos tietäisivät kun pitää olla ensin kymmenen vuotta voidakseen hakea asuntoa. Jos muuttaa siis ja jossain on kasvettava välillä senkin aikaa.

    • Anonyymi

      🪨🪨🪨🤡🤡✂️✂️✂️🧕🧕🧕👲🥷👲🥷🧕🧕

      Mitä hyvää kokoomus on. kaskaan saanutta aikaiseksi suomen kansalle

      Kukaan ei yiedä ei edes kokomus

      Muhammed Ali Khan


      Äänestä🪨🪨🪨🪨🪨🪨🤡🪨🪨🪨🤶📌🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨
      Pienituloisten kyykyttäminenkin on rasismia, syrjimistä. Se on heikossa asemassa
      olevien puolustuskyvyttömien ihmisten päähänpotkimista, äärioikeistolaista
      ideologiaa.


      Hallituksen kaksoisviestintä on aktivoitunut.
      Toinen puolue on ajavinaan rasisminvastaisuutta työelämässä
      ja toinen puolue on avoimesti rasistinen.

      Miksi hallitus loukkaa kansalaisia aliarvioimalla sen älykkyyttä
      ja nolaa itsensä


      Meillä ei ole äärioikeistolaisia puolueita, ei edes puoluetta, muualla kuin komuloisten mielikuvituksessa!



      Kokoomus ja Persut on eduskunnan äärioikeistoa. Toimivat kuten itänaapurin diktatuuri.


      Orpo käyttää persuja hyväkseen, mutta on samalla tehnyt itsestään narrin.

      Äänestä. SDP


      Suomen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio (ps.) toivoo, etteivät seksuaali- ja sukupuolivähemmistöt näy hänen työssään ulkoministeriössä.

      Äärioikeiston tyyliin. Putinin pelikirjan mukaan.

      Suomen hallitus ja Petteri Orpo: Onko tämä unohtunut vai tietoista valehtelua??

      **Suomi edistää demokratian, oikeusvaltioperiaatteen sekä perus- ja ihmisoikeuksien toteutumista. Luottamuksen yhteiskunta ja hyvät väestösuhteet syntyvät siitä, että Suomessa jokainen voi luottaa oikeuksiensa toteutumiseen, sukupuolten tasa-arvoon ja yhdenvertaisuuteen lain edessä, syrjimättömyyteen ja mahdollisuuksiin vaikuttaa elämänsä suuntaan.

      Hallitus työskentelee määrätietoisesti yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämiseksi yhteiskunnassa. Kaikilla on oikeus tuntea olonsa turvalliseksi ja hyväksi Suomessa taustastaan riippumatta.

      Kaikki ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä. Ketään ei saa syrjiä heidän sukupuolestaan, iästään, etnisestä tai kansallisesta alkuperästään, kansalaisuudestaan, kielestään, uskonnostaan ja vakaumuksestaan, mielipiteestään, vammastaan, terveydentilastaan, seksuaalisesta suuntautumisestaan tai muusta henkilöön liittyvästä syystä.

      Hallitus työskentelee tasa-arvon ja syrjimättömyyden eteen hallitusohjelmassa yhdessä kirjattujen periaatteiden mukaisesti. Hallitustyöskentelyssä on nollatoleranssi rasismille. Hallitus ja sen jokainen ministeri irtisanoutuu rasismista ja kaikenlaisesta ääriajattelusta sekä sitoutuu omassa työskentelyssään aktiiviseen työhön rasismia vastaan niin Suomessa kuin kansainvälisesti.

      Petteri Orpo
      Riikka Purra
      Anna-Maja Henriksson
      Sari Essayah


      Äänestä SDP

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3790
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2772
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2300
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1829
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1550
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1522
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1409
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1261
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1214
    Aihe