"Juha Marteliuksen isoisä oli Pietarissa koulutettu puna-armeijan upseeri. Pojanpojasta tuli suojelupoliisin päällikkö, jonka ensisijainen kiinnostuksen kohde on Venäjä."
https://suomenkuvalehti.fi/paajutut/en-nae-etta-maahanmuutto-itsessaan-aiheuttaa-mitaan-uhkaa-sano-supon-johtaja-juha-martelius/
"Kokoomuksen Pekka Toverin mukaan suurin syyllinen maahanmuutto-ongelmaan Euroopassa on Venäjä, jota Unkari puolestaan nuoleskelee.
– Venäjä lietsoo Lähi-idässä sotaa, joka aiheuttaa pakolaisvirtoja. Sitten Orban Putinin puudelina yrittää sitten syyttää Euroopan unionina tästä ja provosoida. Se on lapsellista.
Sebastian Tynkkynen (ps) sanoo, että puheet turvapaikanhakijoiden siirtämisestä Brysseliin ovat Orbanille tyypillistä ”uhittelua”.
– Sitä tullaan varmasti ensi keskiviikkona hänen puheenvuorossaan kuulemaan lisää.
Tynkkysen mukaan Euroopan maahanmuuttopolitiikasta on puhuttava, mutta Orbanin tapa nostaa asia keskusteluun on väärä.
– Maahanmuuttopolitiikan osalta on sanottava, että Eurooppa on myöhässä maahanmuuton kiristämisen ja rajojen suojelun osalta. Siihen tämä hänen [Orbanin] temppunsa perustuu ja haluaa kiinnittää siihen huomiota.
Tynkkysen mielestä kunkin jäsenmaan olisi käsiteltävä turvapaikkahakemukset itse.
– En pidä siitä, että lähdetään kuljettamaan turvapaikanhakijoita ympäriinsä. Se aiheuttaa kaaosta Euroopassa."
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010695250.html
Jopas nyt jotakin. Nykyisenä Supo-päällikkönä on entisen punaupseerin pojanpoika, joka on kiinnostunut Venäjästä. "Supo-agentti" Tynkkynen puolestaan on ollut niin kiinnostunut Venäjästä, että päätti itse jopa osallistua FSB:n koulutusleirille. Maahanmuuttonäkemyksissä vastaukset ovat kuin lottorummusta vedettyjä ja vaikka Tynkkynen ihan pikkuriikkisen nipistää Orbania, niin suuri linja näkyy olevan yhteinen siltikin, että Orban uhkailee Brysseliä maahanmuuttajien kuskaamisilla ihan kuten Venäjä on toiminut jo pidemmän aikaa. Pääesikunnan entinen tiedustelupäällikkö Pekka Toveri puolestaan tunnustaa suoraan, että Orbanin ja Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikin aiheuttajana on nimenomaan Venäjä.
Supon persujohtaja Juha Martelius:"En näe että maahanmuutto itsessään aiheuttaa mitään uhkaa"
Anonyymi-ap
4
251
Vastaukset
- Anonyymi
Kun pienituloiset ja keskituloiset vähenevät kaiken aikaa persuhallituksen
toimesta (osan on kai tarkoitus kuolla nälkään)
persuhallitus ilmeisesti itse toteuttaa VÄESTÖNVAIHTOA,
koska jostain on yrityksille saatava työntekijöitä Suomeen,
jos rikkaat haluavat edelleen säilyttää asemansa.
Koko maailmasta näyttää tulevan persuhallituksen siirtomaa. - Anonyymi
Mikähän tuon sotkun pointti oikein oli?
- Anonyymi
Lieneeköhän Halla-aho torunut jo Marteliuksen? Persuksi aika suvaitsevainen kannanotto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2474639Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii773086- 472473
- 281813
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 811470
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851295PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69958
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894