Keskusta tukee hallitusta monessa asiassa

Anonyymi-ap

Riikka Purra Ykkösaamussa: ”Toivon, että olemme tehneet riittävät päätökset nyt”
”Velkasuhteen saaminen laskuun jää seuraavan hallituksen ja sitä seuraavan tehtäväksi. Miljardien työstä on myös ensi hallituskaudella on kyse”, valtiovarainministeri ennakoi. Ettei Suomen tarvitse enää uusia säästötoimia. Samalla Purra kuitenkin huomauttaa, että kaikkiaan yhdeksän miljardin euron kokonaisuus on riittSamalla Purra kuitenkin huomauttaa, että kaikkiaan yhdeksän miljardin euron kokonaisuus on riittämätön siihen, että Suomen velkasuhde kääntyisi laskuun.

”Velkasuhteen saaminen laskuun jää seuraavan hallituksen ja sitä seuraavan tehtäväksi. Miljardien työstä on myös ensi hallituskaudella on kyse”, hän ennakoi. Purra sanoo olevansa ”sen verran” kyyninen, ettei usko seuraavan hallituksen jatkavan säästötoimia.
”Jos yksin olisin saanut päättää, olisin kyennyt leikkaamaan ilman veronkorotuksia. Olen itse sitä mieltä, että on kyettävä priorisoimaan niin, että pystymme valtion perustehtävät hoitamaan”, hän sanoo.ämätön siihen, että Suomen velkasuhde kääntyisi laskuun.

Jo yksin se on plussaa, kun yritetään ylimitoitettuja menoja karsia. AY johtajien 300000 € vuosipalkatkin syö muilta pois, se vain sellaista, ettei ole erillisä rahakasoja, vaikka siltä tuntuisi. Jokaisen tulisi nyt pihistää, eikä olla vaatimassa lisää. Me hyvätuloiset eläkeläiset voidaan laittaa hyvinkin leikkaukseen tulojamme, mitä me niillä ylimitoitetuilla rahoilla enää tehdään. paljon niitä joille olisi raha tarpeeseen. Meillä ei ole tarpeeseen, vaan turhia numeroita kasaantuu pahasti liikana. On talot, mökit, sähköautot, toinenkin auto..jne, ei me muuta tarvita.

4

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämäkö on yksi niistä monista asioista, joissa keskusta tukee Orpon ja Purran hallitusta?

      >>Velkasuhteen saaminen laskuun jää seuraavan hallituksen ja sitä seuraavan tehtäväksi. <<

    • Anonyymi

      Persutrolli, kommunistit unohtui!!!

    • Anonyymi

      Kommunisti, Kommunisti, sosialisti, Kommunisti, ayliitto, Kommunisti...

    • Anonyymi

      Seuraava hallitus keskusta mukana, aate samaa.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      347
      12145
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      158
      11176
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      279
      6542
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5327
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      192
      3805
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3613
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      60
      2661
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      165
      2308
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      41
      2174
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1894
    Aihe