Ainakin Saksa ja Norja tuntuu olevan hallituksen kautta naimisissa johonkin tahoon.
Sehän on selvää yhden johtopäätöksen kautta. Suuret öljy-yhtiöt ovat sijoittaneet suuria summia sähköautojen tarvitsemiin akkutehtaisiin. Tämä tietenkin ettei yhtiöt putoa pois kartalta. Tästä on neuvoteltu takuu varmasti maiden hallitusten kanssa.
Nämä ovat juuri niitä kabinetti asioita, joita ei julki tuoda. Eli täten estetään joko verotuksen tai investointituen poistamisella ko polttoaineen saatavuus. Siis akkuautojen myyntiä ajetaan kuin käärmettä pulloon. Jos vähänkään ajattelee asiaa eteenpäin, on yhden kortin varaan jääminen sulaa hulluutta. Tämä maailma ei ole lintukoto. Sehän nähdään juuri nyt. Kun joku katkaisee sähköverkon, mistäs lataat?
Säiliöstä kyllä saa vielä hyvin vaikka käsipumpulla, ja taas mennään. Keskitetty järjestelmä on haavoittuva ja tämä on faktaa. Kysy vaikka armeijan strategian ammattilaisilta. Sinisilmäisyys tappaa nopeasti kun pahat ajat koittavat.
E85 uhkako öljy-yhtiöille?
3
234
Vastaukset 3
- Anonyymi
E85 polttoaineessa ei ole kuin yksi pikku ongelma.
Sitä ei riitä millään kattamaan edes 10% nykyisestä E95/E98 kulutuksesta.
Tai jos ruokapellot laitetaan tuottamaan polttoaineviljaa, niin sitten kyllä. - Anonyymi00003
Kyllä etanoli on uhka öljy-yhtiöille koska etanolin valmistamiseen ei tarvita öljyä, öljyteollisuuden tuotteita. Lisäksi etanolin valmistamiseen soveltuvia raaka-aineita on suunnilleen ihan missä tahansa maapallolla, muuallakin kuin pelloilla. Lisäksi etanolia voidaan tuottaa hyvin halvalla hinnalla. Eikä valmistuksessa käytettävän veden tarvtse olla täysin puhdasta, vaan vesi voidaan hakea suoraan luonnosta. Täysin perätön väite että kaikki ruokapellot muka pitäisi muuttaa etanolin tuontatopelloiksi. Netissä liikkuu paljon öljy-yhtiöiden työntekijöitä, sekä ihmisiä joiden mielestä alkoholi kuuluu vain päihdeaineeksi eikä autojen polttoaineeksi. Nämä tarkoituksella lecittävät netissä kauhutarinoita kuinka etanoli muka tuhoaisi autojen moottorit tai kuinka ihmisten ruokaa poltetaan autojen polttoaineina. Oikeasti öljy-yhtiöiden ansioista etanolin valmistaminen autojen polttoaineeksi oli aikoinaan tilapäisesti laitonta.
Toki jos joku haluaa tuhlata peltoa etanolin valmistamiseen niin se on sitten sen ihmisen oma valinta. Tuolta löytyy historian ajan laskema etanolin valmistuksen hinnasta maauseuduilla suhteessa bensaan Yhdysvalloista koska Suomesta vastaavaa laskelmaa en ole löytänyt
https://docs.nrel.gov/docs/legosti/old/519R.pdf
Kolmas huijaus mitä saa toisinaan kuulla on se kuinka etanoli muka karstoittaisi moottorin vaikka todellisuudessa sen karstan aiheuttaa PCV venttiili joka on kampikammion huohotin, sekä EGR venttlilin eli pakokaasujen takaisin kierrätyksen sylintereihin joiden vaikutuksia pahentavat polttoaineen epäsuoran ruiskutusjärjestelmän totaalinen puuttuminen. Sitten toinen ongelman pahentaja on toistuvat autolla ajettavat lyhyet ajomatkat missä kylmäkäynnistetty moottori ei pääse lämpenemään kunnolla kuumaksi optimaaliseen käyntilämpötilaansa ennen moottorin sammutamista. Tämä karsoittumisen ongelma koskee myös täysin etanolittomalla polttoaineella autoilemista.
Katsoessa Kuubaan päin saa nähdä mitä siellä tapahtuu. Siellä puuttuvat tieliikenteestä flexifuel autot, etanolipolttoaine. Siellä suunnilleen kaikki autot tavallisia bensa-autoja ja myös diesel autoja. Kuubaan on iskenyt öljypula joka on suoraan aiheuttanut polttoainepulan, minkä seurauksena siellä ihmiset voivat joutua odottamaan jopa kuukausia saadakseen vain 20 litraa polttoainetta maksaen polttoaineesta yli 5 euroa per litra jos eivät halua ostaa pimeiden markkinoiden mahdollisesti huonolaatuista tai varastettua bensaa.- Anonyymi00004
Hienoa kun joku osaa esittää totuuden tässä asiassa. Mitä etanolin ja auton moottoriin tulee, tiedän että pelkällä bensiinillä ajettaessa moottorissa syntyy hiilijäämiä joka likaa voiteluöljyn.
Oman kokemuksen tuoma tieto öljystä on se että vaikka öljyillä on ajettu esim. 15000 km, se ei ole vielä lähellekkään mustaa mönjää. Samoin väite että öljyn ph menisi huonoksi on täyttä pötyä.
Kummallisinta on E85 hinnan muutokset vs bensiini. Siinähän on enintään 20% bensiiniä, mutta
hinnan muutokset ovat todella suuria kun bensiinin hinta nousee. Tässä siis ihan selvästi ruoskitaan E85 käyttäjiä. Ranska on vähentänyt päästöjä nopeasti, siellä E85 maksaa noin 70 senttiä litra. Ja samalla säästää öljytuotteiden tuonnissa. Heillä järki on päässä, täällä se on jäässä. Suomi- euroopan kummajainen ja edistyksen jarru. Ja erityinen lobbaus öljyn tuottajiin näkyy siinä kun E85 polttoainetta ei luokitella omaksi luokaksi vähä fossiilisena polttoaineena.
Vaan samassa gategoriassa bensiinin kanssa. Mitä edistystä tämä vääristely oikein on. Jotkut selvästi jarruttavat kehitystä. Hyi EU.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95913
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116721
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80668- 43621
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34604Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45600- 19586
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20535- 33533
- 36512
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66509- 25492
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44476Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok106467Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132460- 44454
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7427