Ykkönen on ykkönen. Tunnelma, musiikki, ei juurikaan tylsää hetkeä. Enää ei osata tällaisia elokuvia tehdä.
Toisena tulee 4. osa. Samaa kaavaa mitä ykkönen paitsi Rambo on tässä paljon häjympi ja verisempi.
Kolmanneksi asetan 5. leffan. Toimintaa ei niin paljoa, mutta erilainen ympäristö ja pappa-Rambo jaksaa vielä heilua.
Rambo kakkonen toiseksi huonommaksi vaikka leffana ihan ookoo. Tästä puuttuu kaikki se tunnelma mitä ylläolevissa on. Samoja leffoja tehtiin tuohon aikaan liukuhihnalta.
Rambo numero 3 on surkein näistä. Jaksoi 80 luvulla kyllä viihdyttää, mutta menee huonolla tavalla överiksi.
Eli oma järjestys on:
1, 4, 5, 2, 3
Rambot paremmuusjärjestykseen.
9
570
Vastaukset
- Anonyymi
Rambo lahtaa kommarit pois maleksimasta !
- Anonyymi
Usein kirjan ensin lukeneille elokuva on pettymys, mutta itse yllätyin postiivisesti elokuvasta. Kuvauspaikka täydellisesti valittu ja vaikka ei ihan realistinen elokuva olekaan, niin toimiva kokonaisuus edelleen.
- Anonyymi
Tuota ykköstä voisi pitää jopa sodanvastaisena elokuvana.
Rambohan on siinä sodan henkisesti runtelema psyykkinen sotainvalidi, jonka elämää hallitsee sodasta jääneet traumat. Hän on selviytymis- ja tappokone, mutta ansaitsee myös sympatiaa.
Kaikki hyvät sotaromaanit ja sotaelokuvat ovat luonteeltaan pasifistisia Aina Homeroksen Iliaasta alkaen. - Anonyymi
Ykkönen on syvällisin ja paras. Kakkonen ja kolmonen viihdyttäviä, mutta pelkkää viihdettä.
- Anonyymi
Just näin.1 ja 4 toimii. Ja asiasta hevoseen, Jätkät puhu että syltty itte kosiskelee ryan goslinkia tulevaan rambon rooliin?
- Anonyymi
Joko ne vois tehdä sen Rambo vastaan lapselliset maalaisjuntit riitaa haastamassa episodin. Kyllästyttää noi kun ollaan aina jossain sodassa räiskimässä jne.. ois vaiks joku Snake Eater tyyppinen kuvio seuraavassa filmissä, no vitonen oli onneks ei sotaelokuva pyssyttely, mutta sen jo piti olla enemmän ykkösen tapanen juntteja vastaan taistelu filmi.
- Anonyymi
4nen huonoin, 3 yks parhaimmista, 2 paras ja 5 toisiks huonoin
- Anonyymi
Ykkönen on lämmittelyä mut on 2 ja 3 jälkeen paras, muut lähinnä roskaa
- Anonyymi
1, 4 ja 5.
2 ja 3 en ole katsonut vuosiin vaan mielestäni ne voi jättää pois.
Nelosen otan niin että Rambo on muuttanut jossain välissä ykkösen jälkeen ilman että osia 2 ja 3 on koskaan edes tapahtunut. On ne niin huonoja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564304SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2924178Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1663696Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky933583Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä993180Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312497Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv371900Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681793Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161783- 381713