Ykkönen on ykkönen. Tunnelma, musiikki, ei juurikaan tylsää hetkeä. Enää ei osata tällaisia elokuvia tehdä.
Toisena tulee 4. osa. Samaa kaavaa mitä ykkönen paitsi Rambo on tässä paljon häjympi ja verisempi.
Kolmanneksi asetan 5. leffan. Toimintaa ei niin paljoa, mutta erilainen ympäristö ja pappa-Rambo jaksaa vielä heilua.
Rambo kakkonen toiseksi huonommaksi vaikka leffana ihan ookoo. Tästä puuttuu kaikki se tunnelma mitä ylläolevissa on. Samoja leffoja tehtiin tuohon aikaan liukuhihnalta.
Rambo numero 3 on surkein näistä. Jaksoi 80 luvulla kyllä viihdyttää, mutta menee huonolla tavalla överiksi.
Eli oma järjestys on:
1, 4, 5, 2, 3
Rambot paremmuusjärjestykseen.
9
510
Vastaukset
- Anonyymi
Rambo lahtaa kommarit pois maleksimasta !
- Anonyymi
Usein kirjan ensin lukeneille elokuva on pettymys, mutta itse yllätyin postiivisesti elokuvasta. Kuvauspaikka täydellisesti valittu ja vaikka ei ihan realistinen elokuva olekaan, niin toimiva kokonaisuus edelleen.
- Anonyymi
Tuota ykköstä voisi pitää jopa sodanvastaisena elokuvana.
Rambohan on siinä sodan henkisesti runtelema psyykkinen sotainvalidi, jonka elämää hallitsee sodasta jääneet traumat. Hän on selviytymis- ja tappokone, mutta ansaitsee myös sympatiaa.
Kaikki hyvät sotaromaanit ja sotaelokuvat ovat luonteeltaan pasifistisia Aina Homeroksen Iliaasta alkaen. - Anonyymi
Ykkönen on syvällisin ja paras. Kakkonen ja kolmonen viihdyttäviä, mutta pelkkää viihdettä.
- Anonyymi
Just näin.1 ja 4 toimii. Ja asiasta hevoseen, Jätkät puhu että syltty itte kosiskelee ryan goslinkia tulevaan rambon rooliin?
- Anonyymi
Joko ne vois tehdä sen Rambo vastaan lapselliset maalaisjuntit riitaa haastamassa episodin. Kyllästyttää noi kun ollaan aina jossain sodassa räiskimässä jne.. ois vaiks joku Snake Eater tyyppinen kuvio seuraavassa filmissä, no vitonen oli onneks ei sotaelokuva pyssyttely, mutta sen jo piti olla enemmän ykkösen tapanen juntteja vastaan taistelu filmi.
- Anonyymi
4nen huonoin, 3 yks parhaimmista, 2 paras ja 5 toisiks huonoin
- Anonyymi
Ykkönen on lämmittelyä mut on 2 ja 3 jälkeen paras, muut lähinnä roskaa
- Anonyymi
1, 4 ja 5.
2 ja 3 en ole katsonut vuosiin vaan mielestäni ne voi jättää pois.
Nelosen otan niin että Rambo on muuttanut jossain välissä ykkösen jälkeen ilman että osia 2 ja 3 on koskaan edes tapahtunut. On ne niin huonoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614178KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1122731Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452232Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291883- 241833
- 281556
- 171400
- 651310
- 1291260
- 311178