https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/eija-pahkala-kritisoi-pohteen-paatoksia-arvostan-rehellisia-vastauksia-en-syyn-vierittamista-tois
Mitä siellä itket - olisit hoitanut asiat kuntoon!
Pohteen päätökset
18
635
Vastaukset
- Anonyymi
Eija Pahkala on aktiivinen ja toimelias Keskusta-puolueen jäsen. Hän on nyt puolueen mukana saanut sitä mitä Keskusta-puolue vuosikausia halusi ja lopulta sai. Puolueen aktiiveille, kavereille ja kannattajille saatiin mahtavan hyviä työpaikkoja ja luottamusmiepaikkoja tuonne Pohteen hallintoon. Ja siellä todella rahaa riittää, palkat ja palkkiot ovat huippukorkeita. Keskusta sai siis mitä halusi. Nyt Eija hoksaa aivan oikein, että pieleen meni. Raha ei riitäkään enää meidän tavallisten ihmisten hoitamiseen. Palvelut ovat huonontuneet ja tulevat huonontumaan. Syy on yksiselitteisesti tässä uudistuksessa, joka oli Keskustalele "Pyhä Lehmä", jonka se todellakin sai aikaan. Olisi Eijankin rehellisesti myönnettävä, että Keskusta-puolueessa tehtiin tyhmästi.
- Anonyymi
Kummasti mieli muuttui parissa vuodessa - on ilmeisesti luvattu vaikka ja mitä maitolaiturin takana?
- Anonyymi
Ehkä kävi sittenkin niin, että kaikille halukkaille kepulaisille ei lopulta riittänytkään nitä mukavia Pohteen työ- ja luottamusmiespaikkoja. Katkeruutta siitä syntyy ehkä varsin monillekin etenkin jos lähipiiri ja tuttavat on joutuneet pettymään.
- Anonyymi
Mitä!!
Jäikö joku Kepulainen ilman luottamusmies paikkaa???
Ei voi olla totta!!!
Noilla kuluilla pitää kyllä jokainen sopankeittäjä saada työllistettyä!- Anonyymi
Koska kritiikkiä näköjään tulee, niin lienee käynyt niin, että siellä Kepussa on jostain sattuman oikusta vääriä ihmisiä pistetty johtopaikoille ja ne oikeat ihmiset on jääneet nuolemaan näppejään? Siis ne joille ne paikat oli luvattu?
- Anonyymi
Pahkala kirjottelee järkevästi. Pohteen toiminta on monessa asiassa ollut ilmeisen järjetöntä. Mutta miksi Pahkala ei esitä säästötoimia Pohteen järjettömän suuriin johtamiskuluihin?
- Anonyymi
Ei se mitään järkevää ole vuosiin esittänyt - nyt huutelee tuuleen, kun p..s..a on jo housussa.
Yrittää esittää jotain mitä ei todellakaan ole - onkos ne vaalit tulossa??
- Anonyymi
Lukekaapa tuo lehden selvitys. Pohdekin maksaa kymmenille"johtajilleen" huippupalkkoja. Säästöjä siis tarvitaan ja paljon.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010651953.html- Anonyymi
On se törkeyden huippu, että Pohteen johtajan palkka on suurempi kuin Suomen pääministerin palkka. Eipä uskalla Pahkala sitäkään arvostella ollenkaan. Vai pitäneekö hän sitä Pohteen johtajan palkkaa oikean suuruisena?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On se törkeyden huippu, että Pohteen johtajan palkka on suurempi kuin Suomen pääministerin palkka. Eipä uskalla Pahkala sitäkään arvostella ollenkaan. Vai pitäneekö hän sitä Pohteen johtajan palkkaa oikean suuruisena?
Tässähän sitä juuri ollaan itkee lehtien palstoilla omaa kyvyttömyyttään hoitaa asioita. Lähtis poimimaan vaikka puolukoita - siinä olisi osaamista vastaavaa hommaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässähän sitä juuri ollaan itkee lehtien palstoilla omaa kyvyttömyyttään hoitaa asioita. Lähtis poimimaan vaikka puolukoita - siinä olisi osaamista vastaavaa hommaa.
Osoittaa se toisaalta vallan suurta rohkeutta, että hän kepulaisena lähtee edes pikkuisen moittimaan Pohteen huonoutta ja varmaan tietänee, että koko uudistus on saatu aikaan Keskustan aloitteesta ja vaatimuksesta. Olisi kyllä maailmanluokan sensaatio, jos hän selväsanaisesti kirjoittaisi, että Keskusta teki pahan virheen, kun väkisin runnoi läpi tämän sote uudistuksen.
- Anonyymi
Pohteela näkyy olevan 55 johtajaa ja kuukauden palkkamenot heille ovat lähes 600 000 euroa. Sehän on vuodessa yli 7 miljoonaa euroa ja siihen päälle eläkemaksut, kesälomarahat yms., Ei varmaankaan 10 miljonaa näihin riitä. Eipä ole ihme, että palveluista karsitaan. Johtajat siitä päättävät ja tärkeintä on, että omiin etuihin ei kosketa.
- Anonyymi
Tervetuloa tekemään meidän duunit. Et pärjäisi meidän duunissa tuntiakaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tervetuloa tekemään meidän duunit. Et pärjäisi meidän duunissa tuntiakaan.
Sinä olet turha.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tervetuloa tekemään meidän duunit. Et pärjäisi meidän duunissa tuntiakaan.
Toimistotuoliin päräytellessä ja kokousviinereitä naamaan mättäessä? Kyllä minä siinä pärjäisin monta tuntia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toimistotuoliin päräytellessä ja kokousviinereitä naamaan mättäessä? Kyllä minä siinä pärjäisin monta tuntia.
Berse leveää ja Marimeqqo ei mahdu päälle.
Siinäpä sitä rasvaista tuggaa asettelet qaljun päälle peitteekdi pleksit nenällä.
- Anonyymi
Pitäsköhän sinne vaihtaa johtporukka?
- Anonyymi
Joo Pah...la ja Heik...ä johtoon - tulee varmaan kuntoon - salli minun nauraa!!!
Ainut minkä saavat kuntoon on oma tili.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708