On tullut häätö kun halvempaa asuntoa ei löydy ja hallitus leikkasi ja sossut vetäytyy esimiestensä käskystä vastuusta.
Kuinka monelle Joensuussa
Anonyymi-ap
21577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ei kenellekään koska se mitä Kela ei maksa asumistukea, maksetaan toimeentulotukena. Suurin osa kaupungin vuokralaisista on työttömiä tai yksinhuoltajia joiden tulona pääosin peruspäiväraha.
Entäs ne joilla on asunto velkaa vielä ja joudut työttömäksi sairauden takia,et saa asumistukea etkä toimeentulotukea siihen ja sairaudentakia ei kukaan ota/pysty töihin
Omistusasumistahan ei tueta verovaroin, joten jos omistusasuntoa ei ole varaa pitää, se on myytävä pois, maksettava velat ja etsittävä vuokra-asunto.
Tarkoittaa ongelmien kasaantumista.
Järkevä ihminen varautuu. Kun järkevä ottaa/saa asuntolainan, hän ottaa samalla vakuutuksen.
Jos ei tällaista asiaa tajua niin omapa on vikansa.
Kyllä ihmisellä pitää olla myös omaa vastuuta elämästään.
Vuokran ylimenevä osa jää itselle maksettavaksi ja sitä ei Kela maksa. Kelan rajan ylittäessä kannattaa hakea kaupungilta vuokra-asuntoa ilman mitään rajoitteita ja mainita hakemuksessa se ylitys. Kaupunki tarjoaa kyllä jossain vaiheessa sen halvemman asunnon, mutta ilman rajoitteita.
Kurjuus on yleensä itse aiheutettu.Syyllinen löytyy kun katsoo peilistä.
Kokoomus on aina tyrkyttänyt peliä, joten se ei koskaan muutu.
Niin sensijaan hallitus ei tee elettäkään työn lisäämiseksi eikä yhteiskunnan olojen parantamiseksi ja tuloerojen tasapäistämiseksi.
Mie suosittelen karjamajaa siellä siun on hyvä asua.
HYVÄ HYVÄ!!
Yhteiskuntaa vastaan tehdyt iskut kostautuvat kansalaisille erilaisten maksujen muodossa joten terrorismilla ette todellisuutta karkuun pääse:
https://yle.fi/a/74-20112073?origin=rss
Yhteiskunnan päöttäjät luovat huonot olosuhteet ihmisille ei ihme että ongelmina näyttäytyy.
Kehoittivat lähtemään Siperiaan. Olen suorittanut taloudelliset velvoitteeni asunnon hallinnoijalle. Kiitos nyt kuitenkin! Oblivion stout...
Olen asunut vuokralla koko ikäni pitäisiköhän oikein laskea kuinka paljon joensuun kaupunki on hyötynyt minusta.
Kaupunki ei sitä varmaan kerro.
Hyvistä asukkaista hyötyvät hyvin.
Jottei unohtuisi muun hölynpölyn sekaan.
Nosto
Asumiskustannukset omassa 250 eur/kk ja lämpötila +22 (kaukolämpö). En valita :)
Halpaa on.