Lainaus Itä-Savosta.
"Poliisille on tehty pyöräilevän nuorisojoukon viime viikonlopun käyttäytymisestä Savonlinnassa ainakin kaksi rikosilmoitusta.
– Tutkinnan aikataulua en osaa tarkasti sanoa, mutta nuorten asioissa ensimmäiset yhteydenotot pyritään tekemään aika nopeasti, kommentoi komisario Jari-Matti Korhonen Itä-Suomen poliisista.
Ensin muutamien nuorten joukko kävi lauantaina järjestetyn Savonlinna Pride -kulkueen kimppuun. He ajoivat pyörillään lujaa ja läheltä yrittäen kaataa marssijoita, tönivät, huutelivat törkeyksiä ja syljeksivät. He jopa kivittivät lastenvaunujen kanssa liikkunutta henkilöä ja kopsauttivat näkövammaista ihmistä takaa päähän.
– Tekijöiden nimet ovat tiedossa, ja heistä saatiin paljon kuvia ja videoita kulkueen aikana. Tästä tuli koko kylä hoitaa -tyyppinen juttu. Täällä ihmiset tunnetaan, nuoretkin, kertoo Savonlinna Pride -tapahtuman viestintävastaava Pinja Rahikainen.
Tapahtuman päätyttyä keskustassa asuvaa savonlinnalaista naista lyötiin kannettavalla tietokoneella takaapäin niskaan Sotilaspojankadulla.
– Kävelin kauppareissulta kohti kotia kaikessa rauhassa, kun yhtäkkiä polkupyörällä ohi ajanut poika löi läppärillä niskaan. Oli täysi työ pysyä pystyssä, ja sitten lyyhistyin siihen seinää vasten, nainen kertoo."
Aika sanattomaksi vetää moinen käytös.
Paikallislehti Pridestä
16
629
Vastaukset
- Anonyymi
Aivan oikein. Ei tänne kaivata hörhöjä lainkaan!
- Anonyymi
No miksi SINÄ olet vielä täällä??
- Anonyymi
Oman homouden kieltäminen aiheuttaa juuri tällaisten viestien kirjoittelua. Ei siinä ole mitään hävettävää.
- Anonyymi
Höpö höpöä!!!
- Anonyymi
Onneks tekijät on selvillä ja jäävät kiinni. Suosittelen huostanottoa ihan jo varotukseksi muille tälläistä harrastusta ihannoiville.
- Anonyymi
Eihän tuossa nyt mitään pahaa kellekään ole tehty.
Oliskohan nämä lapsukaiset ottaneet oppilaan ohjausta vastaan Savonlinnan Punkaharjun koululla?
Siellä näkyy samanniminen opo olevan kun Kiteellä paskanti naapurien kaivoon.
Liekkö sama henkilö tietääkö kuka?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010246803.html- Anonyymi
Ainakin yksi vanhempi rouva pahoinpideltiin niin että Joutui lääkäriin ja tutkimukset jatkui maanantaina. Missä on sun mielestä se pahuuden raja?
- Anonyymi
Pointtihan lienee ollut se että jos Savonlinnassa opettajana voi toimia ihminen joka
kykenee paskantamaan toisten kaivoon ja hakemaan siihen sinilevää päälle eikä koe tehneesä mitään väärää.
Sama ihminen opettaa lapsia niin tuskin lapsetkaan osaavat hahmootaa oikean ja väärän rajaa .- Anonyymi
Jui, enpäs ajatellu asiayhteyttä
- Anonyymi
Hyvin on keskustelu siirretty pahoinpitelevistä nuorista johonkin opettajaan. Onkohan nuoret jo saatu kiinni kuten poliisi lupasi?
Kyllä homofoobikkojen olisi syytä tutkituttaaa itsensä.- Anonyymi
Alaikäisen ollessa kyseessä ei julkisuuteen kerrota ihan kaikkea
- Anonyymi
Viisi vuotta noin kesti poliisilla saada kaivoon paskantanut nuorten opettaja Liisi oikeuteen .
Suataapi tämänkin jutun selvittäminen hiukan kestää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viisi vuotta noin kesti poliisilla saada kaivoon paskantanut nuorten opettaja Liisi oikeuteen .
Suataapi tämänkin jutun selvittäminen hiukan kestää.Jospa menisit sinne paskakaivo ketjuun kirjottaan siitä aiheesta. Tässä ei vankeuksia jaeta ja on tuo sosiaalihuoltoki varmasti mukana. Toivottavasti on vanhemmat ylpeitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jospa menisit sinne paskakaivo ketjuun kirjottaan siitä aiheesta. Tässä ei vankeuksia jaeta ja on tuo sosiaalihuoltoki varmasti mukana. Toivottavasti on vanhemmat ylpeitä.
"Paskakaivo" - ketjuun. Kirjoittamaan. Sosiaalihuoltokin. Ovat vanhemmat.
- Anonyymi
Kaikki ihmiset arvokkaita .
- Anonyymi
Toiset enemmän toiset vähemmän!
murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?t=40868&sid=53596d89d6b971ee2163375a149ff6ed&start=30- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c82da537-2079-42b4-a4a8-19ba2f9a6ba4
Siinä opo kuvien kera.
- Anonyymi
Mopopojat pitäisi laittaa ehottomasti kuriin ja nuhteeseen. Poliisin on ensi kesänä ryhdistäyvyttävä sekä ojentaa kunnolla mopopoikia, eikä vaan istua autonkopissa kyttäämässä autoilijoita.
- Anonyymi
Ei nyt sentään kaikki mopopojat ole kurittomia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265248
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34647- 1441549
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1551426Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141250- 931104
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike211054viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.177927En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61883- 37819