Miksi ne hienot isot betoniset kukkalaatikot on viety kadunvartaan Maeiankadulle - jonne ne eivätkään mitenkään kuulu - ne pitää tuoda Torille ruhmittäin ja siihen penkkejä vanhuksille.
Suosittelen päättjien lähtemään katselmukseen,,,,,muihin kaupunkeihin.
Salon tori on autio.
10
519
Vastaukset
- Anonyymi
Muilla toreilla on usein "istumakeitaita" jossa vanhatin voivat lepuuttaa jaklojansa, mutta ei salossa Torilla yhtää ainoaa penkkiä ole.
Rahatkaa ne Mariankaduvarrella olevat kukkalaatikot torille ja niistä ryhmittäin voi vaikka mitä tehdä.- Anonyymi
Torilla on kesällä penkkejä valmiina pinottu esiintymislavan luokse..... Torivahti vaan levittäisi muutamia penkkirivij ajankuluksi torille ja kerää pois kun on aikaa riittävästi.
- Anonyymi
Samaa mieltä , mitä helvettiä ne hienot laatikot siellä tekevät.
Nyt kannattaa Salon maisemaarkkitehti panna levolle ja hakea uusi.
Missään ei ole niin saatanan kalsea ja autio tori kun salossa, tehkää nyt jotain, perkele. - Anonyymi
Salon tori on kuin 1800 luvun armeijan hevosten kenttäharjoutuspaikka, ei yhtää puuta tai penkkiä.
Varmaan nyt hyväjälkaiset muoret ovat suunnitelleet: ei me penkkejä tänne tarvita- - Anonyymi
Nyt tosiaan voisi mennä katsomaan muuaalta mallia, vai mistä johtuu tietämättömyys?
Oletan, että jos autiostamme toristamme tehdään viihtyisä vihreä tori - päättäjät pelkäävät , että siellä alkaa olla sitten jopa ihmisiä.
Missään ei tosiaan ole enää kaupungin keskustassa "eläintoreja 1800 luvulta" - SATANANNTALIAIVOT.- Anonyymi
Niinpä jos torimme olisi VIHREÄ keidas penkkeinensä, siellä jopa oisi IHMISIÄ ja sehän olisi kauheaa jos vanhukset vain siellä vetelihtisivät sauvoinensa lintuja syötellen.
Parempi on niin, että antaa tuulen tuivertaa asfalttikentälläi - vaikos pitääkö Kaupunkimme arkktehtisuunittelija vaihtaa, jos sellainen on.
Menkää nyt tosiaan katselemaan toisten kaupunkien toreja - ei missään ole enää ns; 1800 luvun ratsuväen autioita paraatikenttiä, vaan ne ovat tehty ihmisille.
- Anonyymi
Salon tori loppuu kun k-ketju tekee Ollikkalan pellolle 2000 auton parkkipaikan.
- Anonyymi
Kannattaa mennä katsomaan liitoskuntien keskustoja!Hoitamattomia ja asukas viihtyvyyteen ei panostettu lainkaan.
Veronmaksajia samalla tavalla kuin Salon ydinkeskustassakin. - Anonyymi
Nykyään Suomen surkein tori.. Kaupunkin ei panosta miteskään omia tapahtumia eli kaikki on jo muualla.. Sähköt uudistetaan kun markkinat vaatii kun sähköt pätkii syysmarkkinoilla.. Torikauppiaat vähenee ja ei muita kauempaakaan juuri Saloon tule. Pahin on että Salo päästää torin hiipumaan ja nostaminen taas on pitkä tie.. Monet torit alkaneet jo piristymään on kuukausi markkinoita ym tapahtuma torilla.. Salo elää iltatorien siivellä.. Salo viikko ym voitaisiin ottaa taas ohjelmistoon .. Paikallisille sisääntuloa torimyyntiin..
- Anonyymi
Kunhan nyt edes aloitettaisiin jotain sinne tekemään sellaista pysyvää, no vaikka kopio Amantan patsaasta, heh - jotain sinne keskelle jossa vesi juoksisi.
Arkitehtien suunnittlukilpailu ei maksaisi mitää....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1092740EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291331- 981182
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621007Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366997Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133958- 54843
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22683- 40678
Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta110632