Citroen C4 2007 bensiini 1.6 polttoainepump sijainti

Anonyymi-ap

Vaihdoin startin lauantaina. Ei käynnisty, akussa vika vaikka näytti vihreää silmää. Uusi akku. Käynnistyi ja auto satamaan ja purjehtimaan. Takaisin tullessa ei käynnisty vaikka starttaa, mutta vain 3s kerralla. Akku irti ja lataukseen ja auto lukkoon. Maanantaina tutkimaan autoa. Oven avain ei toimi, ilm. lukon haitat jumissa: CRC:tä, ei auta.
Ilkunoiden särk. ym. vaihtoehtojen jlk, tuli yöllä mieleen, että starttiin tulee jtkuva virta. Auto tunkilla ylös, pölklyjä alle mahdoton määrä, vas. etupyörä irti, auton alle, kytkemään johto startin virtajohtoon mutterilla, auton alta pois, kytkentä irtoakkuun ja avaimen kaukolla naps, ovet aukeni, ei tarv. mitn särkeä, onnellinen olo. Startti on mtr takana pakokäyrän yläpuolella, näkyy taskulampulla.
Auto ei käynnisty vaikka starttaa. Vasen takapenkki ylös ja kumilätkä pois bensapumpun päältä. Kun laittaa virran päälle, niin pitäisi kuulua 3s ghhhghhh ääni, kun pumppu pumppaa common railiin paineet, ruiskujen käyttää. Pumppu toimii, mutta kihinä kuuluu yli 10s tai pidempään. Siis bensansuodatin tukossa. Mutta ei löydy Haynesiltä, ei netistä, eikä koko Suomen maasta tietoa missä kyseinen suodatin sijaitsee. On muka tyyppivika, muttei kukaan ole bensakoneen suodattimen sijaintia selvittänyt, dieseliin kyllä. Pumpusta lähtee yksi letku, paluuletku tulee auton alla, mutta menee ilm. suoraan tankkiin.

5

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jossain kohtaa bensalinjaa se on . Joissain autoissa polttoaineen siirtopumppu on polttoainetankissa .

    • Anonyymi

      Polttoainepumppeli on kestävä vika taitaa piillä oven lukossa?

    • Anonyymi
    • Anonyymi00005

      Joko konehuoneen sulakerasiassa on maadoitus ongelma tai BSI yksikkö on seonnut.
      Elikkä jos vaikka vaihtaa uuden akun niin BSI yksikkö pitää ensin nukuttaa. Nukutus aika on puoli tuntia akun kengät irti. Kuskin puoleinen ikkuna pitää avata ennen akun irroitusta. Herätys tapahtuu siten että laitetaan akun navat kiinni ja odotetaan 10 minuuttia. Seuraavaksi kuskin puolen ikkunan kautta sytytetään ajovalot päälle. Tällöin vasta BSI yksikkö herää unesta. Seuraavaksi painetaan kaukosäätimen lukitus nappia 10 sekuntia ja homma on valmis.

      • Anonyymi00006

        "Elikkä jos vaikka vaihtaa uuden akun niin BSI yksikkö pitää ensin nukuttaa. Nukutus aika on puoli tuntia akun kengät irti. "

        Nyt ei tainut mennä ohjeistus ihan nappiin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      221
      2937
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      8
      1647
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1337
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1171
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1107
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1032
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe