Persut saavat mitä tilasivat kun huijasivat kansaa vaaleissa. Porvarijohtoisen hesarin porvarijohtoiselta gallupfirmalta tilaama tutkimus lyö tylyt luvut pöytään. Persujen kannatus vain 15.6%. Ja tässä on kyse vain gallupista. Edellisissä vaaleissa persujen kannatus oli lukuisia prosenttiyksiköitä pienempi kuin gallupkannatus. Eli todellinen kannatus persuilla lie pitkälti alle 10%. Käykö persuille kuin heidän kreikkalaiselle veljespuolueelleen Kultaiselle Aamusuihkulle?
Persujen kannatus vain 15.6%
Anonyymi-ap
66486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 23 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Hesari näyttää tällä kertaa piilottaneen jutun maksumuurin taakse. Epätoivoista rahastuksen yrittämistä. Huhtikuussa on kunta- ja alluevaalit. Ek-vaalit on vasta 2027. Gallup koski ek-vaaleja.
HS tilasi ja maksoi, miksi tulokset pitäisi julkaista köyhille ilmaiseksi ??
''Gallup koski ek-vaaleja.''
Kyselyyn osallistuneille (2416 henkilöä) esitettiin kysymys ''...jos ek-vaalit olisi nyt, mitä puoluetta äänestäisitte..''
Tilaa lehti.
Kaikkihan ne ällyyttä kansalaisia aina vaaleissa,paras oli tuo Rinteen vappusatanen jonka eläkelläiset nielas täysin!
Paitsi että edellinen hallitus nosti eläkkeitä. Mielipiteesi on siis arvoton persuvale. Epätoivo paistaa persuista.
Vappusatanen:))))
Iltapäivälehtien vitsi, uppoaa edelleen hölmöihin.
Ja sinähän tiedät, koska et ole eläkeläinen?
Olen eläkeläinen ja muisti toimii :)))
Vappupuheessaan 2018 Antti Rinne lupasi alle 1 400 euron kuukausieläkkeisiin sadan euron korotuksen nettona.
Se lupaus piti.
Persut eivät ole eläkeläisiä vaan elättejä.
"Paitsi että edellinen hallitus nosti eläkkeitä."
Lisäksi tuo edellinen hallitus vei ostovoimasta 30% nostatti korkoja 4% pisti raksafirmat konkurssiin, nostatti sähkön hinnan uusille 10-luvuille ja vie sosiaali- ja terveyspalvelut ainakin pieniltä paikkakunilta....
Köyhiltä ei saa eikä voi leikata se ei .Meille käy! Riikka purra .perussuomalaiset! Vale.Emävale Persu!
Persu siis ymmärsi tuon vappusatasen niin että hallitus ennen vappua jakaa jokaiselle eläkeläiselle satasen vappuviinoihin!
Kyse oli pienten eläkkeiden korottamisesta ja se toteutettiin.
Nii piti!
Persut eivät ymmärtäneet asiaa, luulivat saavansa satasen vappuviinoihin!
Paitsi että nuo tapahtui nykyhallituksen aikana. Toki sen tiesitkin mutta piti valehdella,olethan persu.
Mielestäni hallitus pitäisi hajottaa!! Perussuomalaiset alkavat olla melkoisia rakkikoiria, heille hallituksessa olo on noussut päähän ja eivät enää osaa käyttäytyä säädyllisesti.
Ovat oikeita rakkikoiria! Mielestäni Kokoomuksen ei pitäisi sallia tuon porukan kukkoilla lainkaan! Perussuomalaiset suhtautuvat ylimielisesti hallituskumppaneihinsa.
Kuten sanoin, hallitus pitäisi hajottaa ja perussuomalaiset ulos hallituksesta.
Ovat alkaneet kukkoilla liikaa ja Orpo ei näköjään osaa pitää puoliaan noita törkeitä kumppaneitaan vastaan!
Nostatti korkoja? Nyt olisi todella mielenkiintoista kuulla persun selitys, miten sellaisen onnistuivat saamaan aikaan, koska korkopolitiikka on Euroopan Keskuspankin käsissä.
Ei kai vaan ole taipumusta valehtelemiseen?
Ei tullut selitystä, joten persu valehteli.
Jos kokkarin firma värkkää gallupin, persujen lukema saadaan nostatettua ylöspäin, että he olisivat tyytyväisiä hallitustyöhönsä. Vasta uurnilla selviää todellinen kannatus.
Ennen EU vaaleja gallupit lupasivat persuille kolme varmaa paikkaa, jopa neljäskin paikka oli mahdollinen. Monet toimittajat kautta median "osasivat luetella jo persujen kolme läpimenijää". Todellisuus oli jälleen kerran tarua ihmeellisempää, persuille tuli vain yksi paikka. Eikä yksikään vaalien alla väärässä ollut toimittaja myöntänyt poliittista tollouttaan vaalien jälkeen. Sama meno jatkuu.
Ilta-Sanomissa kuitenkin uusimman gallupin lukemia:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010704326.html
Gallupit eivät lupaa yhtään mitään !!
Sinulla on siis samanlainen näkemys gallupeista kuin Venäjän keskusvaalilautakunnalla?
Ja se ainoa valittukin oli h o m o, joita persut inhoaa yli kaiken.
Mutta tynkkynen onkin parempaa h o m o u t t a.
Mikä parasta, demareita vituttaa silti, miksiköhän?
siksi että vassari lindtman ei saa enemmistöhallitusta kasaan ilman lehmäkauppoja oikeistolaisen kanssa
Miksikäs demareita vituttaisi? Lukemista päätellen persua vasta vituttaakin ja lujaa, kun SDP:n etumatka petospuolue PS:iin on 6,4 %-yksikköä. Kovasti kaivelee, eikö niin? Kukas se sanoikaan "sitä saa mitä tilaa"?
Miksiköhän vituttaa ylivoimainen gallupjohto? Kertoisitko sen meillekin?
"Miksiköhän vituttaa ylivoimainen gallupjohto?"
Muistuu ihan mieleen viime Pressanvaalit ja JuttaU galluppien kuningas... kannatus 4,3%!!!!!!!!
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ8cXMW352DqLyZIPBb5z2KIxoBOopu4MAouk2vWZgmKnaRlcEt-QoQeBFLSfBlcab5Wgo&usqp=CAU "sitä saa mitä tilaa"?
Jutta ei ollut galluppien kuningas eikä kuningatarkaan.
Mahtaakos persu muistaa, mikä oli Pekka Haaviston kannatus ja kuinka Jussi Halla-ahon kävi ensimmäisellä vaalikierroksella? Demariäänestäjät tekivät peliliikkeen.
On Koposen ja Mäkelän ansiota että kannatus on edes yli 15%. Purra vetää kannatusta alas ministerille sopimattomilla lausunnoilla ja Juuso toiminnallaan. Peltokangas toimii hyvin vaalipiirissään mutta on valtakunnallisesti enemmän rasite.
Mäkelä on mielestäni täysi törppö! Ei pitäisi olla tuollaisen hallituksessa ollenkaan. Sivistymätön ihminen!! oponenkin puhuu puuta heinää!! Eivät sovi hallitukseen tuollaiset sivistymättömät henkilöt!
En ymmärrä, ketkä noita perussuomalaisia oikein äänestää????? Suomi on menettänyt maineensa perussuomalaisten vuoksi!!
olisit äänestänyt suurimmaksi puolueeksi , ei menit kokoomusta äänestämään
No kaikki persujen tekemä tai tekemättä jättäminen kuten eheytys hoitojen kriminalisointi, siis poppamieshuuhaa rukoilu että joku "paranisi" seksuaalisesta vietistään "normaaliksi" ei saa persuissa kannatusta eli ollaan maahanmuutto vastaisia mutta otetaan niiltä poppamistapoja...
Halla-aholla tärkeää huomauttamista. Itse en kyllä tuohon paitaan olisi kiinnittänyt huomiota siinä mielessä, ettei se sopisi eduskunnan istuntoon vähintään yhtä hyvin kuin Tynkkysen lumberjackpaitakin aikoinaan. Oliko se nimitys lumberjack sellaisesta?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f54b8d9d-d115-4fea-a615-712d2f8ef247
Persut on innokkaita ottamaan kantaa ihmisten pukeutumiseen:)
Kovin on kopioitua materiaali liikenteessä, toistavaa kopioitua materiaalia, Kopiot, siis ovat palstan sääntöjen vastaisia, palstan käytännön vastaisia. Siis kopioilla keskustelu, kopioiden toistot keskustelussa, kopiot kopioihin, toistoina. kopiota pukkaa, kaikki keskustelu kuolee noihin kopioihin kopioiden toistojen vuoksi joka kommenttiin kopion toisto. Kopsu, kopsu ja kopsun kopsu. kommentoit omiin kommentteihisi jotka ovat kopioita, omalla kopiollasi. näitä antipersun kopsujasi, niiden toistoja..kopiokopiokopiokopioita.
Halla-ahosta tullut uusi Lenita!
Kansanedustajalle on tärkeämpää puhua asiaa ja järkevästi
kuin puhua räävitöntä "persua",
mutta Halla keräsi taas pisteitä kannattajiltaan.
Palstan vakipersut, mm. Möly, aloittivat jo panettelun. Härskiä ja haitallista porukkaa. Mutta ottaahan se persua päähän kannatuksen alhaisuus. Nythän sekä porvarijohtoisen hesarin että porvarijohtoisen Ylen porvarijohtoisilta gallupfirmoilta tilaamat tutkimukset osoittavat persujen alhaista kannatusta. Niissä lienee vieläpä mukana hieman porvarilisää persukannatuksessa. Mietitäänpä edellisiä vaaleja. Persujen kannatus oli huomattavasti pienempi kuin vastaavissa porvarien gallupeissa. Nytkin totuus on se, että persujen kannatus on oikeasti pitkälti alle 10%.
Ottaako persuja päähän? Taitaa ottaa?
Nähtiinhän tuo EU-vaaleissakin. PS:n kannatus yli puolittui eurovaaligallupin ennustamasta kannatuksesta.
https://yle.fi/a/74-20090719
Huhtikuun alue- ja kuntavaaleja odotellessa. PS:n hillotolppaeliitillä ei liene syytä juhlaan....
Persujen kuolinkamppailua on ilo seurata.
Noilla kopiopaskoilla ei ainakaan persujen kannatus nouse. Kopuopersu bonjaak´s?
Joko on kannattajakortit kasassa sinimusta ap? Viittauksella kuolinkamppailuihin ja mitä puoluetta se koskee 🤣🤣
Ei todellakaan ota, mutta vihervasureilla taitaa ottaa kaikki päähän ja pieni aivosolu käy ylikierroksilla, ainakin tyhmien avauksien ja vaikerointikommenttien lukumäärällä mitattuna. Eikö teillä oikeasti ole muuta tekemistä kuin vinkua joutavaa paskaa suomi 24:lla päivät pitkät?
Jahas osa 2, vai ovat avauksesi ja viestisi joille päätä auot 🔵⚫🤪 taas jokaisessa viestiketjussa poikkeuksetta vassarien kirjoittamia? 🥱
Ja persut käänsivät takin Nato-asiassa, asettuivat kannattamaan Natoa vaikka piti olla että Natoon ei mennä.
Terveisin: ex-persujen äänestä.
Ai niinkö, mites se demareilla meni?
Demareilla on valikoiva muisti, Sanna Marin sanoi ettei Natoon mennä ainakaan hänen ministerikaudellaan, sdp olikin viimeinen Natoon myötyjä, sekin eu:sta johtavan painostuksen/käskyn ansiosta. Miksi demareiden pitää valehdella joka käänteessä?
18.09.2024 10:43
Anonyymi kirjoitti:
Noilla kopiopaskoilla ei ainakaan persujen kannatus nouse. Kopuopersu bonjaak´s?
Lue lisää
Se on sinun mielipiteesi ***** ******** joka poistat taas kaikki muiden viestit joihin et kykene vastaamaan. Laita hame päällesi.
Muisti...se voi olla myös valikoiva, kuten sinulla:))
Sanna Marinilta kysyttiin suomen mahdollisesta nato jäsenyydestä.
Marin vastasi ''...tuskinpa tällä hallituskaudela...''
Mutta sitten tuli Venäjän hyökkäyssota. Viisaat muuttavat mieltään,
kun tilanteetkin muuttuvat.
Ihmettelen vieläkin, että persuilla on tuollainen kannatus! On meillä siis ääliöitä yli 15 prossaa kansasta! Persut on täysin turha puolue. Täynnä tolloja.
Yksi joulupukki päässyt eduskuntaan kuppaamaan valtion rahoja vaikka ei tiedä miten valtion budjetti laaditaan.
"Rajalaki läpi. Kippis sille"
https://pbs.twimg.com/media/GSSeH7RXoAAKicf?format=jpg&name=small
Rajalaki.....Marinin hallitus piirsi nuotit, persujen ei tarvinnut muuta kuin soittaa.
Kylläpä haittapersuja korpeaa puolueensa ansaitun huono kannatus. Häpeäisivät puolueensa aiheuttamaa haittaa.
etenkin jani mäkelän kommentti suomalaisista yrittäjistä ei ollut todellakaan fiksu kannanotto että mä melkein putosin tuolilta kun noin hölmön kommentin oli sanonut suomalaisista yrittäjistä, että en kuuna päivänä olis voinut uskoa tuollaista järjen köyhyyttä.
Mäkelä polttaa siltoja huolella joka suuntaan.
No melko oiva lukema, kun ajattelee, että puolue on hallituksessa. Voisi suorastaan väittää, että Suomessa on laaja kannatus oikeistohallituksen toimille. Mutta Rahaa On -aate on aika yllättävästikin voimissaan, kun ottaa huomioon, ettei rahaa vieläkään ole.
''...kun ottaa huomioon, ettei rahaa vieläkään ole.''
OrpoPurra on ottanut lainaa n.13 miljardia.
Mihin katosi rahat ???
Vuoden 2025 talousarviossa valtion menot ovat 88,8 miljardia ja tulot 76,6 miljardia. 12,2 miljardin alijäämä rahoitetaan velalla.
Mites vihreiden tai vasemmistoliiton kannatus? Persut ovat Suomen suurin työväenpuolue edelleen
Varsinainen työväenpuolue :)))))
"Anonyymi
2024-09-18 13:11:31
Mites vihreiden tai vasemmistoliiton kannatus? Persut ovat Suomen suurin työväenpuolue edelleen"
############
Vihreiden jkannatus nousi ja VSliiton sekä Ps kannatus laski.
Demarit keulii edelleen niitten kannatus nousi jälleen
AHDISTAAKO SE SINUA ?
HAHHAHHAAA.
JA POOOIS.
PS ei ole mitään muuta kuin rasistinen petospuolue.
Kyllä. Ja rasisteja ja pettureita ei tarvita missään, siksi persut täysin turha puolue.