Syökää kotimaista kalaa

21

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä on monia asioita mitä huomioida. Ympäristömyrkkyjen lisäksi on olemassa Tshernobylin laskeuma. Siinä on alueellista vaihtelua kuten kaikessa muussakin. Kaiken järjen mukaan haitta-aineet painuvat lopulta vesistöjen pohjalle. Niiden kalalajien syöminen mitkä tonkivat vesistöjen pohjaa, niin en oikein syty ajatuksesta syödä ensisijaisesti niitä. Ympäristömyrkyt ovat kuitenkin siitä kinkkisiä että niillä on tapana rikastua eli konsentroitua juuri petoeläimiin, kuten petokaloihin. Vanha ja suuri petokala sisältää luultavasti enemmän myrkkyjä kuin nuorempi yksilö. Kalalajien ekologiasta on hyvä olla perillä. Luultavasti sellainen laji on myrkyttömin mikä ei ole petokala ja mikä ei myöskään elele ja syö ravintoa vedenpohjasta. Onkohan sellaisia oikein olemassa?

      Sitten kaikenlaiset onnettomuudet on myös otettava huomioon, kuten Talvivaara. Mihin ne vedet ovat lopulta valuneet? Tekojärviin on istutettu kaloja mutta niissäkin on kohonnut riski ainakin raskasmetallien osalta. Tekojärvien yhteyteen on rakennettu patoja ja juuri padot lisäävät vesistöjen raskasmetallikuormaa nykyisin. Olikohan se silakka vai mikä, kumminkin pienehkö lohikala kun yläasteen kotitaloustunnilla avattiin sen sisukset. Sen sydän oli kuin hopean peittämä, saattoi hyvinkin olla elohopeaa. Se oli 2000-lukua.

      • Tuolta linkin takaa mtv jutusta löytyy ne rajoitukset, joita ruokavirasto ja THL suosittelee.
        "merestä pyydettyä taimenta, kuhaa, lahnaa, siikaa, ahventa, haukea tai muikkua voi syödä 1–2 kertaa kuukaudessa kalalajeja vaihdellen.
        Sisävesiltä pyydettyä kuhaa, lahnaa, siikaa, ahventa tai haukea voi syödä kerran viikossa kalalajeja vaihdellen, ja sisävesiltä pyydettyä muikkua 2 kertaa kuussa."


      • Anonyymi

        Nämä jutut tiedettiin jo Mooseksen kirjan kirjoittamisen aikaan.
        Raamattu kieltää mm. rapujen syönnin.


    • Mutta kun mä en osaa tehdä niistä kaloista mitään. Muuta kun kalapuikkoja ja kuulemma se leirikeskus siinä pinnassa on vaarallista.

      • Kalapuikot on ulkolaisesta kalasta ja elättävät vain ulkomaalaisia. Kaupan pakastealtaassa on kotimaisia kalapihvejä, jotka tarttee vaan lämmittää. Eikä ne fileoidut kalatiskin kalat tarvi muuta kuin pannulla paistamisen. Savukalat eivät tarvi edes sitä. Kotimaista tuoteperheeseen on tullut kolme maukasta kalapurkkia jotka voi tyhjentää suoraan ruisleivälle.


      • lounas.ajatus kirjoitti:

        Kalapuikot on ulkolaisesta kalasta ja elättävät vain ulkomaalaisia. Kaupan pakastealtaassa on kotimaisia kalapihvejä, jotka tarttee vaan lämmittää. Eikä ne fileoidut kalatiskin kalat tarvi muuta kuin pannulla paistamisen. Savukalat eivät tarvi edes sitä. Kotimaista tuoteperheeseen on tullut kolme maukasta kalapurkkia jotka voi tyhjentää suoraan ruisleivälle.

        Ennakoiva syöttö taas korjasi, eli leivite piti kirjoittaa, ei leirikeskus. Mutta tosiaan oon ihmetellytkin kun ulkolaista on kaikki kalapuikot, että luuleeko kauppias, että se on jotenkin parempaa. Toi kuulostaa jännältä toi, että suoraan leivän päälle. Täytyy käydä katsomassa. Onko sitten kauppias taas sysännyt niitä kotimaisia vaihtoehtoja sivummalle piiloon.


      • JeroP kirjoitti:

        Ennakoiva syöttö taas korjasi, eli leivite piti kirjoittaa, ei leirikeskus. Mutta tosiaan oon ihmetellytkin kun ulkolaista on kaikki kalapuikot, että luuleeko kauppias, että se on jotenkin parempaa. Toi kuulostaa jännältä toi, että suoraan leivän päälle. Täytyy käydä katsomassa. Onko sitten kauppias taas sysännyt niitä kotimaisia vaihtoehtoja sivummalle piiloon.

        Kotimaista tuotesarjaa kalana on ainakin prismassa. Ässissä on toivelista jolla voi toivoa tuotteita hyllyile. Mun suosikki on paprika sipuli kala öljyssä. Kala on muikkua palasina.


    • Anonyymi

      Syökää särkeä, se kasvattaa järkeä.

      • Näinhän sitä sanotaan. THL on sitä mieltä tutkimusten perusteella, että kalansyönti hidastaa muistisairauden tuloa.


    • Anonyymi

      Älkää uskoko valtamediaa.

      • Nyt ei ole kysymys valtamediasta vaan tieteellisestä tuytkimuksesta.



      • Anonyymi

      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Nyt ei ole kysymys valtamediasta vaan tieteellisestä tuytkimuksesta.

        Tieteellinen ja THL🤣🤣🤣. Kannattaa uskoo näitä. 😂😂😂


      • Anonyymi kirjoitti:

        Vietnamilaiset katkaravut

        Nam

        Pakaste

        Mihinkähän tästä hävisi mun kommentti, jossa varoitin katkarapujen sopimattomuudesta kolesterolipotilaille?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tieteellinen ja THL🤣🤣🤣. Kannattaa uskoo näitä. 😂😂😂

        Ni kyllä aiitä löytyy tieteellistä ilman THL ja ihan samansuuntaista tietoa. Osaa ne kieliä siellä THL:ssäkin:
        "People in the highest category of fish consumption had a decreased risk of dementia by 17%, compared with those in the lowest consumption category. "
        https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165178122004814


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Mihinkähän tästä hävisi mun kommentti, jossa varoitin katkarapujen sopimattomuudesta kolesterolipotilaille?

        Voih miten viisas nainen olet.. ☺️


      • Anonyymi kirjoitti:

        Voih miten viisas nainen olet.. ☺️

        Tämä taitaa olla vitsi😅


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vietnamilaiset katkaravut

        Nam

        Pakaste

        Katkarapuviljelmät tosin tuhoavat mangroveympäristöjä maailmalla. Mangrovet toimivat puskureina esim. tsunameja vastaan. Kaikesta huolimatta todellisia syyllisiä kaiken takana ovat ne ihmiset jotka sikiävät kuin kanit. Enemmän ihmisiä = Enemmän viljelmiä, sillä on tuotettava enemmän ruokaa jne.


      • lounas.ajatus kirjoitti:

        Mihinkähän tästä hävisi mun kommentti, jossa varoitin katkarapujen sopimattomuudesta kolesterolipotilaille?

        Katkaravuissa on kolesterolia 142 mg kertoo fineli-tietokanta.
        https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/835

        Eivätkä ne ole kotimaisia.


    • Uusissa autoissa ilmastoystävällisyys ja muovittomuus aiheuttaa isot laskut kun hiiret ja rotat kaluaa soijasta ym. tehtyjä johtojen kuoria.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      74
      1290
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      921
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe