Minä vuonna suomenkieli hyväksyttiin suomessa koulutuksen ja hallinon kieleksi ruotsin rinnalle ?
Vastaukset 26
- Anonyymi
K.V.G?
- Anonyymi
Pakkoenglanti pois hallinnosta!
- Anonyymi
Siis Suomessa.
- Anonyymi
Silloin kun Persuja ei vielä ollut. Kun Vasemmisto nousi ruotsinkielisiä pappeja ja paroneita vastaan. Kun tapeltiin siitä, pitääkö valtaa ruotsinkieliset virkamiehet ja Tsaarin kätyrit vai suomalainen talonpoika ja työmies!
- Anonyymi
Koskahan tuo vasemmisto nousisi tämän päivän englanninkielisiä "pappeja ja rosmoparoneita" ( konsultit, kokoomuspoliitikot tms.) vastaan?
- Anonyymi
Joskus venäjän vallan aikana 1855 ehkä .
- Anonyymi
Keisarillinen venäjä pelasti suomen kielen ??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keisarillinen venäjä pelasti suomen kielen ??
Ei pelastanut, koska eihän suomea uhannut tuolloin mikään.
Mutta nyt uhkaa, kukahan pelastaisi suomenkielen pakkoenglannilta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei pelastanut, koska eihän suomea uhannut tuolloin mikään.
Mutta nyt uhkaa, kukahan pelastaisi suomenkielen pakkoenglannilta?Pelasti koska suomea ei opetettu missään vaan kaikki asiointi viranomaisten suuntaan piti tehdä ruotsiksi.
- Anonyymi
Suomeen tuli kansakouluasetus 1866, mikä tarkoitti, että opetusta annettiin oppilaan äidinkielellä, eli suomeksi (ja ruotsksi).
- Anonyymi
40 vuoden (!!!) siirtymäajan jälkeen 1902.
Suomenruotsalainen virkamieseliitti teki kaikkensa, jotta suomen kielen asema ei kohenisi, vaikka kielireskripti julkaistiin jo 1863. Jarrutus kesti siis 40 vuotta.
Samaa jumitusta vuonna 2024 jatkaa edelleen R K P.- Anonyymi
Suomen kielen aseman edistämistä esim. kansakouluasetuksen kautta ei suinkaan jarruttaneet ruotsinkieliset, vaan suomenkieliset itse: ennakkoluulojen takia maaseudulla epäiltiin, että koulunkäynti johtaisi laiskuuteen ja veisi työhalut ihmisiltä ja siksi kouluja perustettiin hitaasti.
Tehdaspaikkakunnilla taas kouluja perustettiin. Tehtaiden omistajat perustivat niitä työntekijöiden lapsille ja patruunat olivat usein ruotsinkielisiä tai ulkomaalaisia.
- Anonyymi
Kovalla taistelulla suomessa on saatu suomenkieli pelastettua ruotsin alta, mutta ruotsin siirtomaa vallan ajoilta periytyvä pakkoruotsi on yhä kummittelemassa kivirekenä suomalaisten niskassa.
- Anonyymi
Ei sitä pelastettu ruotsin alta, kyllä nimenomaan moni ruotsinkielinen ajoi suomen parempaa asemaa.
Lopputulema on, että molemmat kielet säilyivät, ja niukin naukin säilytettiin myös saamen kielet (jotka yritettiin näivettää pois pakkosuomettamisella).
- Anonyymi
Koko suomalainen sivisteneistö oli menneinä aikoina muutettu ruotsinkieliseksi , koulutuskieli suomessa oli ruotsi .
- Anonyymi
Nyt se on muutettu englanninkieliseksi.
- Anonyymi
Pohjoismaiden neuvosto ei ole hyväksynyt suomenkieltä vieläkään !!
- Anonyymi
Älä valehtele.
- Anonyymi
Miksi ei ole hyväksynyt ?
- Anonyymi
En ole kuullut julkista puhetta että miksi pohjoismaiden neuvosto ei ole hyväksynyt suomenkieltä tasavertaiseksi kieleksi muiden kielten joukkoon ??
- Anonyymi
Pohjoismaiden neuvoston viralliset kielet ovat: suomi, ruotsi, norja, tanska ja islanti.
Älä siis odota, että "kuulet julkista puhetta" asiasta, vaan opettele lukemaan ja etsimään tietoa ihan itse. Elämä muuttuu helpommaksi, kun ei tarvitse huolestua joka asiasta. - Anonyymi
Olet kuullut tai et mutta asia on niin että pohjoismaiden neuvostossa ei saa käyttää suomenkieltä. EUssa suomi on yksi virallinen kieli ja jos joku puhuu sitä parlamentin puheenvuoroissa niin tulkit kääntävät sen muille kielille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet kuullut tai et mutta asia on niin että pohjoismaiden neuvostossa ei saa käyttää suomenkieltä. EUssa suomi on yksi virallinen kieli ja jos joku puhuu sitä parlamentin puheenvuoroissa niin tulkit kääntävät sen muille kielille.
Pohjoismaiden neuvoston kokouksissa käytetään sellaista (pohjoismaiden) kieltä, jota mahdollisimman moni voi ymmärtää. Tästä syystä kieli ei voi olla suomi (eikä islanti). Kokouksissa ei haluta myöskään siirtyä käyttämään englantia, koska englanti ei ole pohjoismainen kieli. Pohjoismaiden neuvoston ja Pohjoismaiden ministerineuvoston tulkataan tarvittaessa ruotsista, norjasta ja tanskasta suomeen ja islantiin ja toisinpäin, mutta ei ruotsin, norjan ja tanskan välillä.
- Anonyymi
Ahvananmaan edustaja ei halunnut, että suomenkieli olisi hyväksytty pohjoimaiden neuvoston kieleksi.
- Anonyymi
Nytkö Ahvenmaakaiswt ovat vaihteeksi konnia, kun toisaalla ylistät heitä suomenkielen korvaamisesta pakkoenglannilla?
- Anonyymi
Nyt on käynnissä suomen kielen hävittämisen kampanja. Se on osa kansallisvaltion tuhoamispolitiikkaa. Minä olen vähentänyt englannin, tuon globalistisen eksytysten, orjuutuksen ja sodan kielen käyttöä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3011273Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301047- 64867
- 71847
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html420705- 47629
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen72598- 38582
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M77574Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl450563