Pankin korvausvelvollisuus

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010711746.html
"Nordean asiakkailla vaikeuksia päästä tileilleen – pankki taistelee palvelun­esto­hyökkäyksiä vastaan
Nordea kertoo Ilta-Sanomille, mistä viikon aikana toistuneet häiriöt sen mobiili- ja verkkopankkipalveluissa johtuvat. Asiakkaiden varat ovat turvassa, pankki vakuuttaa.
Nordean asiakkailla on useana päivänä tämän viikon aikana ollut vaikeuksia päästä sisään pankin mobiili- ja verkkopankkiin. Pankki on aiemmin selittänyt ongelmia huoltotöillä. Pankki paljastaa nyt, että huoltotöiden lisäksi syynä ovat myös verkkohyökkäykset."

Pankit ovat vuosien ajan patistaneet asiakkaita verkkopankin käyttäjiksi perustelemalla laskujen maksun helppoutta ja esittäneet asiakkaille e-laskuja.
No mitenkäs sitten, kun verkkopankki on juissa, eikä laskua pysty maksamaan.
Sehän ei ole asiakkaan syy, ettei laskua pysty maksamaan.
Eikö pankilla ole korvausvelvolisuus, jos laskua ei pysty maksamaan ja menee viisätyskorkoa niiltä päiviltä, kun eräpäivä ylittyy.
Trafin veloittama viivästyskorko on vähintään 3€, vaikka ei pystyisi laskua verkkopankissa maksamaan.

4

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin laskujen myöhästymisestä saa korvausta, koska niissä on yleensä kahden viikon maksuaika. Verkkopankki on ollut jumissa päivällä, kun käyttäjiä on paljon, mutta se on kuitenkin toiminut muina aikoina. Jos pankki olisi täysin toimimaton kaksi viikkoa, niin sitten olisi korvausten paikka.

    • Anonyymi

      Tuohan tarkoittaa sitä, että pankin olisi pidättäydyttävä kuukausittaisesta palvelumaksusta tai sen osasta. En tiedä miten iso palvelumaksu nykyään on, mutta olen kuullut että kauttalinjan se on jopa 10€ jos asiakkuus on normaali päivittäien. 10€ on aika monelle tavalliselle ihmiselle paljon pienistä rahoista. Itse olen OP omistaja ja maksoin jo markka-aikana 500mk osuuden jota pankki korotti omista varoista sataan euroon 2002 euromuunnoksen jälkeen. Juuri tuli tieto, että 2025 pankki ei peri kk maksua omistaja-asiakaalta. kk maksua ei ole peritty 10/23 jälkeen lainkaan. 100€ osuusmaksu on tällätapaa maksettu jo vuodessa jos kk maksu olisi tuon 10€. 8€ maksuunkaan ei menisi kuin vuosi.

      Mutta näitä verkkopankkiongelmia on varmasti kaikilla pankeilla aika-ajoin. Danskessa oli joskus kymmenen vuotta sitten vakava katkos, kun Java korvattiin uudella alustalla. En usko, että Nordean katkos kestää Dansken lailla kuukausia.

    • Anonyymi

      Tässä se nyt sitten nähdään, kun tietoturva-asiat siirretään Intiaan, olisi vaan kannattanut tietoturva-asioissa pysyä Pohjois-maissa, vaikka olisikin vähän hinnakkaampaa.

    • Onneksi ei ole netti eikä mobiilipankki hässäköitä vaan käteisellä kaikki hoituu :)
      Eri asiahan niillä ketkä melkeinpä naivat älylaitteidensa kanssa... Heille tämä on ahdistuksen aikaa :D

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2737
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      300
      2642
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      41
      2334
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1414
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1112
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1090
    7. 57
      792
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      781
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      699
    10. 55
      682
    Aihe