Kun lasketaan paneeleitten tuotto ja omakulutus

Anonyymi-ap

11

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hieno esittelmä aurinkopaneleista ! Tuo takaisin maksu aika pulpahtaa aina pintaan näissä paneli jutuissa. Esim. keittiökaapistot eivät juurikaan maksa koskaan itseään takaisin kuin mielihyvänä.

      Siinäpä tuli selkeästi esille mitä aurinkopaneelit tuottaa. Hyvä ja mielenkiintoinen video.


      Kesäsähkö on nykyään niin halpaa, ettei näille järjestelmille tule kummoista tuottoa, ellei jopa negatiivista. Halpaa sähköä tarvitaan talvella, mutta sitä ei silloin ole. Jos on jumissa kalliissa kiinteässä sopimuksessa, niin saa automaattisesti myös parempaa tuottoa.


      Hyvä ja selkeä video
      Voisi myös ostaa akkuagregaatin kohtuu ison ja,ladata niitä paneeleilla ja,käyttää sen sähköä kun,kallis

      Hyvä ja selkeä video , joka perustuu mitattuihin lukuihin . Nyt kun aurinkopaneelijärjestelmien myynti on laskenut myyjätaho kauppaa akkujärjestelmiä paneelien omistajille. Naapurin vanhempi pariskunta osti akuston kymppitonnilla joku aika sitten. Nyt säästävät sitten kaikesta muusta,
      Tämä oli insinöörin ja totuuspuheen ystävän mielestä hyvä video.

      Vaiettu ja ymmärtämätön totuus on nimittäin se että tämän hetken Suomen energiapaletissa aurinkosähkö ei enää kannata. Se käy epäsuorasti ilmi myös tältä videolta koska silloin kun paistaa niin kesällä hinta on se 0-2 c kilowattitunti. Eli halvemmaksi tulee olla ostamatta aurinkopaneelijärjestelmää ja ostaa pörssisähköä.

      Tietysti kaksi ja kolme vuotta sitten tilanne oli aivan erilainen ja silloin oli mahdollista tehdä hurjat tulot aurinkosähköllä.

      Mutta nyt kun meillä on aivan liikaa ja järjettömästi rakennettu tuota tuulivoimaa niin pelkkä tuulinen päivä kesällä sotkee meidän koko energiamarkkinat ja ydinvoimaloita pitää sammutella.

    • Anonyymi

      Aurinkovoima on niille jotka ovat kyvyttömiä laskemaan investoinnin kannattavuutta.

    • Anonyymi

      Videossa panelistilla on buoden hyöty noin 450 e 12000 e sijoituksielle
      Koka nolaantuu vatsa 20 vuoden kulutta siis ja silloin on jo inverrteri oitäny uusia kaksi keraa kustannus 3500 e

    • Anonyymi

      Maksoin kerralla pois joten nyt vain saan rahaa sähköyhtiöltä selvinä alempina sähkömaksuina sekä mitä itse käytän sähköä niin siitä en maksa siirtomaksuja jne. Eli olen erittäin tyytväinen ja ainoa mikä hiertää että tilaan 8kpl lisää paneeleita sillä ahneena haluan lisää hämärässä sähköä!!!!!

    • Anonyymi

      Menekö kesällp paljon sähköö, mulla menee vaan talbella paljon sähköö ja silloin se on kallista ja paneelitnin limenalla suomesa


      Bideon tekijä ilmoitti buoden hyödyksi noin 450 e.
      Ja maksioi paneeleista 12 000 e etukäteen jotta saa ns. Ilmaosta sähköö kesäisin vaan

      Anselmi raakupuro sonkajokai

      • Anonyymi

        Kertoisitko diagnosin erilaisuudellesi?


      • Anonyymi

        "Menekö kesällp paljon sähköö, mulla menee vaan talbella paljon sähköö ja silloin se on kallista ja paneelitnin limenalla suomesa"

        Kesällä menee sähköä Ison omakotitalon jäähdytykseen varsinkin yläkerrassa. Samoin autotallin ilmastointi jonkin verran jäähdyttää niin on mukavempi puuhastella autojen jne parissa ja tietysti valaistus tallissa vie omansa vaikka kaikki onkin led. On liki of gri setti joten ei sitä sähkölaskua paljon tule vuodessa. Paneelit eivät ole lumen alla koskaan. Eivät ole katolla vaan puiston avarassa osassa ja saavat valoa erittäin hyvin. Tuottavat myös talvella edes hieman jota monet epäilee. Aurinkopaneelit on hoieno keksintö. Tuotto? en ole vaivautunut laskemaan tuommoisia sillä jo moottorikelkkailuni vie kokonaisuudessaan paljon ja eipä ne pohjoisen reissut tuota kuin mielihyvää.


        "Bideon tekijä ilmoitti buoden hyödyksi noin 450 e.
        Ja maksioi paneeleista 12 000 e etukäteen jotta saa ns. Ilmaosta sähköö kesäisin vaan

        Anselmi raakupuro sonkajokai"

        Huviverot on aina maksettava

        Terveisin Isä Aurinkoonen


    • Anonyymi

      Vuoden puhdas tuotto on 4994€ vuodelta 2023.

    • Anonyymi

      Ei paneelit tuota mitään talvella.
      Tietenkin jos on 100 oaneelii saat 1kw h
      Talvessa kaveri on ihan huuhaa

      Lisäski jäähdytys ei bei kuin pari euroo viikko.

      Asiatuntija sähkö ja data ja gsm

    • Anonyymi

      Kehuu kun on saanut oaneelit ilmaisekeksi, yrityksepnoiikkiin mutta ei ne ilmaiset ole
      Oalkansaajat siis veronmkasajien ne on maksanut

      Hei miten luuleette että myynti kehittyy
      Nyt kun kokoomus hallitus on leikannut kansan ostovoimaa rajusti.


      Monelta on viety lapsi korotukset , vuokratuet ja Ansiosidonmaiset KORVAUKSET JOISTA olaan maksettu verot ja maksut itse.

      Sitten alv nosto kuritaa ostovoimaa noin 40 -100 e kuukaudessa lisä.ä per kansalinen

      Moni joutunut työttömäksi esim raksalla ja pankeissa ja kaupoissa kun ei asiakkaita

      Miljoonia rahaa puuttuu kansan lompakosta joka enne on siirtynyt kampajien ja muiden. Palvelualan harjoittajien taskuun.

      Nythän tätä tahaa ei ole lompakossa. Vetot menee veroihin ja rikaiden yritysten sosiaali tukeen.

      Olisi kiva kuulla miten on laskutus mennyt
      itse veikaan. Kautta ikain huonointa joulumyyntiä.

      Toivottavasti olen taas väärässä

      Itellä vaan ei ole nyt oikeen enää ostohousut jalassa

      Moni muukin jättää huvilat väliin ja juo lidlessä kaljaa kotonaan

    • Anonyymi

      Riippuu miten tuotolle haluaa laskee arvoa. Meillä kesämökillä ollut käytössä noin 5 vuotta voimala mökillä, 5500W www.renewe.fi järjestelmä, hyvin on riittänyt meille ja emme ole ollenkaan sähköverkossa kiinni, olemme siellä karkeasti maaliskuun-marraskuu välin. Itse lasken ainakin omavaraisuudelle arvoa. -Mira

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2633
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      102
      1735
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1525
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1236
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1048
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      973
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      44
      931
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      120
      921
    9. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      85
      883
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      338
      836
    Aihe