BMW-kuski unohti turvavälit – yli 100 000 euron sakot
58-vuotias lakimies sai eteensä mittavan laskun.
VARAKKAIDEN kuskien mittavat ylinopeussakot ovat suomalaisille tuttuja, mutta osataan sitä ulkomaillakin.
Hiljattain tästä saatiin esimerkki Sveitsistä. Paikallinen Nau kertoo, että 58-vuotias mies roikkui vain metrien päässä edessä olevan takapuskurista moottoritiellä, jossa liikenne kulki yli 100 kilometrin tuntinopeutta. Nau ei asiaa mainitse, mutta lukuisat kansainväliset mediat kertovat, että miehellä oli allaan BMW 540d.
Lakimiehenä työskentelevä 58-vuotias kiisti rikkoneensa liikennesääntöjä, vaikka paikallinen poliisi näki tilanteen. Asiaa puitiin oikeudessa asti, mutta lopputulema oli tuskin miehelle mieluinen.
Sveitsissä käytetään Suomen kanssa samanlaista päiväsakkojärjestelmää, joka suhteutuu tuloihin. Sveitsiläismiehelle päiväsakkoja määrättiin 50 kappaletta.
Hän on kuitenkin mitä ilmeisimmin erittäin varakas, sillä pelkästään päiväsakkoja hänelle tulee maksettavaksi 98 500 frangia eli lähes 105 000 euroa. Tuon ohella hänelle rapsahti maksettavaksi noin 16 000 euron lisäsakko sekä yli 5 300 euron edestä oikeudenkäyntikuluja.
SUOMESSA on toki nähty tuotakin suurempia sakkoja muun muassa ylinopeuksista.
Esimerkiksi ”Ahvenanmaan kuninkaaksi” tituleerattu liikemies Anders Wiklöf päätyi vuonna 2023 maksamaan useammatkin jättisakot. Kesäkuussa hänelle rapsahti ylinopeudesta 121 000 euroa maksettavaa, siinä missä elokuussa hän ajoi punaisia päin Maarianhaminassa ja joutui pulittamaan 60 000 euroa.
Vastaavan kokoluokan jättisakkoja ylinopeuksista ovat joutuneet vuosien varrella pulittamaan muun muassa liikemies Jussi Salonoja (170 000 euroa, 2004) ja jääkiekkotähti Rasmus Ristolainen (120 680 euroa, 2019).
Suomessa päiväsakkojen suuruus lasketaan henkilön nettotuloista. Päiväsakon rahamäärä määräytyy vähentämällä kuukauden nettotuloista peruskulutusvähennys eli 255 euroa. Tuo erotus jaetaan luvulla 60.
Alimmillaan päiväsakko on euromäärältään kuusi euroa, mutta ylinopeussakon minimisumma on mopoilijalle 100 euroa ja muulle moottorikäyttöisen ajoneuvon kuljettajalle 200 euroa.
Osataan sitä myös muualla sakottaa
1
158
Vastaukset
- Anonyymi
Jaah. Onneksi nää sakot ei tule teille köyhille. Muistan nuorena faija pisti aina minut ajamaan kun sanoi ettei hän halua päästä näihin tilastoihin, itse nollatuloisena iskän poikana oli hyvä päästää menemään.
Eikä tuo paljon ole muuttunut, henk koht menee huonosti vaikka miljoonat pyöriikin bisneksessä.
Yksi syy miksei tuloja kestä olla on että pääsee halvemmalla tuolla tien päällä 😉
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837
