Sähkömopot ja -skootterit junissa ja metroissa

Anonyymi-ap

Sähkömopot ja -skootterit metrossa ja junissa.

Tässä Hsl:n uutinen:
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000010705310.html

Sähkömopoja ja -skoottereita kuljetetaan niin metrossa kuin junissa. Yksityiset ihmiset ja myös ruokalähetit kuljettavat niitä säännöllisesti metroissa ja junissa.

HSL:n ohjeiden mukaan niitä ei saa kuljettaa missään heidän kulkuneuvoissa ja myös VR:n on kieltänyt ne omissa junissaan!

Koska valvontaa ei ole eli henkilökuntaa, niin mikään ei estä niitä kuljettamasta!

Vuoden päivät sitten kantasuomalaisena ihmisenä huomautin asiallisesti kantasuomalaiselle nuorelle n. 20 v. miehelle, sähköskootterin kuljettamisesta junassa. Miten kävin! Muut matkustajat "hyökkäsivät" suusanallisesti minulle siitä eli heidän mielestään sähköskootteria saa kuljettaa junissa.

Näin tässä yhtenä iltana, kun 2 nuorta kantasuomalaista miestä tuli omilla sähköpotkulaudoillaan R-junaan.Arvatkaa mitä he tekivät? Istuivat siihen invapaikoille ja laittoivat sähköpotkulautansa lataukseen. Huomautin heille asiallisesti, mutta vaikutus oli, että piti päästä junan jälkeen kotiin ajamalla, kun matkaa on 3 km sekä ovat ennenkin ladanneet

Todella suuri riski, jos sattuisi akkuun tulemaan oikosulku ja syttyisi palamaan. Siinä olisi monet kymmenet ihmiset vaarassa.

Joku päivä saatetaan lukea uutisista, kun on sähkömoposta tai - skootterista syttynyt tulipalo metrossa tai junassa!

Toisten mielestä sen on sitten HSL:n vika, vaikka syyllinen on se, joka tuo sen metroon tai junaan!

HSL:n tulisi aloittaa mainoskampanja, laittaa myös juniin tarroja, sekä metron hissien viereen. Olla yhteydessä Woltiin ja Foodoraan jne jne.

0

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        113
        2341
      2. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        30
        1157
      3. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        106
        953
      4. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        71
        942
      5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        611
        912
      6. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        855
      7. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        85
        790
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        680
      9. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        70
        666
      10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        31
        666
      Aihe