Sähkömopot ja -skootterit junissa ja metroissa

Anonyymi-ap

Sähkömopot ja -skootterit metrossa ja junissa.

Tässä Hsl:n uutinen:
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000010705310.html

Sähkömopoja ja -skoottereita kuljetetaan niin metrossa kuin junissa. Yksityiset ihmiset ja myös ruokalähetit kuljettavat niitä säännöllisesti metroissa ja junissa.

HSL:n ohjeiden mukaan niitä ei saa kuljettaa missään heidän kulkuneuvoissa ja myös VR:n on kieltänyt ne omissa junissaan!

Koska valvontaa ei ole eli henkilökuntaa, niin mikään ei estä niitä kuljettamasta!

Vuoden päivät sitten kantasuomalaisena ihmisenä huomautin asiallisesti kantasuomalaiselle nuorelle n. 20 v. miehelle, sähköskootterin kuljettamisesta junassa. Miten kävin! Muut matkustajat "hyökkäsivät" suusanallisesti minulle siitä eli heidän mielestään sähköskootteria saa kuljettaa junissa.

Näin tässä yhtenä iltana, kun 2 nuorta kantasuomalaista miestä tuli omilla sähköpotkulaudoillaan R-junaan.Arvatkaa mitä he tekivät? Istuivat siihen invapaikoille ja laittoivat sähköpotkulautansa lataukseen. Huomautin heille asiallisesti, mutta vaikutus oli, että piti päästä junan jälkeen kotiin ajamalla, kun matkaa on 3 km sekä ovat ennenkin ladanneet

Todella suuri riski, jos sattuisi akkuun tulemaan oikosulku ja syttyisi palamaan. Siinä olisi monet kymmenet ihmiset vaarassa.

Joku päivä saatetaan lukea uutisista, kun on sähkömoposta tai - skootterista syttynyt tulipalo metrossa tai junassa!

Toisten mielestä sen on sitten HSL:n vika, vaikka syyllinen on se, joka tuo sen metroon tai junaan!

HSL:n tulisi aloittaa mainoskampanja, laittaa myös juniin tarroja, sekä metron hissien viereen. Olla yhteydessä Woltiin ja Foodoraan jne jne.

0

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

        Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
        Mikkeli
        94
        2493
      2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

        Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
        Sinkut
        142
        2274
      3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

        Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
        Yhteiskunta
        13
        2078
      4. Miten kuvaisit tunteitasi

        tällä hetkellä?
        Ikävä
        171
        1560
      5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

        Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
        Ikävä
        138
        1277
      6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

        Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
        Ikävä
        193
        898
      7. Mikä estää?

        tapaamisen, suhteen aloittamisen?
        Ikävä
        85
        896
      8. Mitä jos saisit selville

        että kaivattusi tekee susta pilaa?
        Ikävä
        182
        872
      9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

        Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
        Maailman menoa
        451
        796
      10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

        näit kaivattusi ekaa kertaa?
        Ikävä
        53
        703
      Aihe