hsl ja metrossa sähkömopoja kuljettavat.....

Anonyymi-ap

joihin järjestyksen valvojatkaan eikä hsl henkilö kunta puutu vaikka hsl järjestyssäönnöissä kielletään ettei metrossa saa kuljettaa mopoja eikä sähkömopoja ym...ajolaitteita niiden vaarallisuuden myötä tulipalocasran takia muun muassa.

miksi ei puututa? ai niin wolt kuskithan niitä mopoja metrossa kuljettaa. eli kun olet ulkomaalaistaustainen saat tehdä noin.

kun suomalainen jonne ajaa sähkömopolla metroon niin ei sekuntiakaan aikaa kulu kun järjestyksen valvojat heittää ulos.

onko laki kaikille sama?

5

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sehän luokitellaan polkupyöräksi.🤡

      • Anonyymi

        Sähkömopoa ei luokitella pyöräksi. Sähköpotkulautaa ei myöskään luokitella pyöräksi. Riippuen sähköpotkulaudan tehosta ja rakenteellisesta maksiminopeudesta, niin sitä käytetään mahdollisesti pyöräilijän liikennesäännöillä. Se ei kuitenkaan siitä polkupyörää tee.


      • Anonyymi

        Skootteri on skootteri riippumatta siitä toimiiko se bensalla vai onko sähkökäyttöinen eli tarvitsee akun.

        Mopo on mopo riippumatta siitä toimiiko se bensalla vai onko sähkökäyttöinen eli tarvitsee akun.

        Jokaisella pitäisi olla järkeä niin paljon, että niitä ei viedä metroon ja juniin!

        Eihän sähköautokaan muutu polkupyöräksi, vaikka kulkee sähköllä.

        Suomeksi: kaikki sähköllä kulkevat ajoneuvot eivät ole myös polkupyöriä!


    • Anonyymi

      Eiköhän joukkoliikenne ole ensisijaisesti matkustajia varten eikä ajoneuvoja varten?

      Kaikki polkupyörät, sähköiset skuutit (joiden max nopeus 25 km/h) sähkömopot, sähköskootterit, ovat ajoneuvoja ei jalankulkijoita.

      Mikäli sähkömopojen ja -sähköskoottereiden kuljettamiseen metroissa ja junissa ei puututa, niin saako myös ns tavallisia mopoja ja skoottereita tuoda metroon ja junaan?

      Nuo Wolt kuskien isot sähköskootterit vievät todella ison tilan. Olen ollut junassa, jonne Wolt kuski väkisin tuli sisälle vaikka eteinen oli lähes täynnä. Itse en ollut siinä vieressä, joten minun vaatteeni pysyivät puhtaana.

      HSL voisi palata vanhaan aikaan, että ei ainakaan ruuhka-aikana saa kuljettaa mitään ajoneuvoja junissa ja metroissa.

      HSL voisi laittaa ehtoihin, että vain tavallinen polkupyörä ja tavallinen potkulauta olisivat sallittuja muulloin kuin ruuhka-aikoina.

      Myös VR on kieltänyt sähkömopojen ja sähköskoottereiden kuljettamisen junissa.

      Monet junat ja metrot ovat ruuhka-aikoina todella täynnä eli sinne ei tarvita ajoneuvoja viemään tilaa.

    • Anonyymi

      Tässä linkki siihen Hesarin uutiseen!

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000010705310.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6653
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      50
      5811
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5282
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4063
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3328
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3323
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1115
    Aihe