hsl ja metrossa sähkömopoja kuljettavat.....

Anonyymi-ap

joihin järjestyksen valvojatkaan eikä hsl henkilö kunta puutu vaikka hsl järjestyssäönnöissä kielletään ettei metrossa saa kuljettaa mopoja eikä sähkömopoja ym...ajolaitteita niiden vaarallisuuden myötä tulipalocasran takia muun muassa.

miksi ei puututa? ai niin wolt kuskithan niitä mopoja metrossa kuljettaa. eli kun olet ulkomaalaistaustainen saat tehdä noin.

kun suomalainen jonne ajaa sähkömopolla metroon niin ei sekuntiakaan aikaa kulu kun järjestyksen valvojat heittää ulos.

onko laki kaikille sama?

5

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sehän luokitellaan polkupyöräksi.🤡

      • Anonyymi

        Sähkömopoa ei luokitella pyöräksi. Sähköpotkulautaa ei myöskään luokitella pyöräksi. Riippuen sähköpotkulaudan tehosta ja rakenteellisesta maksiminopeudesta, niin sitä käytetään mahdollisesti pyöräilijän liikennesäännöillä. Se ei kuitenkaan siitä polkupyörää tee.


      • Anonyymi

        Skootteri on skootteri riippumatta siitä toimiiko se bensalla vai onko sähkökäyttöinen eli tarvitsee akun.

        Mopo on mopo riippumatta siitä toimiiko se bensalla vai onko sähkökäyttöinen eli tarvitsee akun.

        Jokaisella pitäisi olla järkeä niin paljon, että niitä ei viedä metroon ja juniin!

        Eihän sähköautokaan muutu polkupyöräksi, vaikka kulkee sähköllä.

        Suomeksi: kaikki sähköllä kulkevat ajoneuvot eivät ole myös polkupyöriä!


    • Anonyymi

      Eiköhän joukkoliikenne ole ensisijaisesti matkustajia varten eikä ajoneuvoja varten?

      Kaikki polkupyörät, sähköiset skuutit (joiden max nopeus 25 km/h) sähkömopot, sähköskootterit, ovat ajoneuvoja ei jalankulkijoita.

      Mikäli sähkömopojen ja -sähköskoottereiden kuljettamiseen metroissa ja junissa ei puututa, niin saako myös ns tavallisia mopoja ja skoottereita tuoda metroon ja junaan?

      Nuo Wolt kuskien isot sähköskootterit vievät todella ison tilan. Olen ollut junassa, jonne Wolt kuski väkisin tuli sisälle vaikka eteinen oli lähes täynnä. Itse en ollut siinä vieressä, joten minun vaatteeni pysyivät puhtaana.

      HSL voisi palata vanhaan aikaan, että ei ainakaan ruuhka-aikana saa kuljettaa mitään ajoneuvoja junissa ja metroissa.

      HSL voisi laittaa ehtoihin, että vain tavallinen polkupyörä ja tavallinen potkulauta olisivat sallittuja muulloin kuin ruuhka-aikoina.

      Myös VR on kieltänyt sähkömopojen ja sähköskoottereiden kuljettamisen junissa.

      Monet junat ja metrot ovat ruuhka-aikoina todella täynnä eli sinne ei tarvita ajoneuvoja viemään tilaa.

    • Anonyymi

      Tässä linkki siihen Hesarin uutiseen!

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000010705310.html

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1962
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1900
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      385
      1797
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1123
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      684
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      675
    Aihe